Avustralya’dan Londra’ya GEnx Uçak Motoru ile Aktarmasız Uçuş

13 Nisan 2018

Dünyanın neresinde yaşıyor olursak olalım, Avustralya bize hep çok uzaklardaki bir ülke gibi gelir, özellikle de Avrupa’daki insanlar için. Günümüzden seksen yıl öncesinde bir Qantas uçağı, yaklaşık 15.000 kilometre mesafedeki Avustralya-Londra seferini yedi iniş planıyla birlikte dört günde tamamlayabiliyordu. Artık bu kadar uzun sürmese de, kısa bir süre öncesine kadar Avrupa-Avustralya arasında uzanan doğrudan bir rota yoktu. GE Havacılık tarafından geliştirilen GEnx uçak motorunun güç verdiği, 236 kişilik kapasiteye sahip Boeing 787-9 Dreamliner, 24 Mart Cumartesi günü bu rotayı motorunu hiç durdurmadan 17 saatte tamamladı.

Günün erken saatlerinde Batı Avustralya’nın liman kenti Perth’ten yolculuğuna başlayan Dreamliner, ertesi günün sabahında Londra’daki Heathrow Havalimanı’na iniş yaptı. Bu yeni rota (QF9), aynı zamanda Avustralya ve Avrupa arasındaki tek direkt uçuş olma özelliğini taşıyor. 98 yıllık uçuş tarihinde bu rotayı en çok bekleyen ise kuşkusuz Qantas’dı.
Boeing 787-9 Dreamliner, GE tarafından hafif karbon kompozit malzemeyle oluşturulan fan kanatları ve jet motoru kasası tasarımları, Boeing’in bilgisayar sistemleri ve motoruyla birlikte mükemmel bir uyum yakalayarak benzer boyuttaki diğer uçaklara oranla yüzde 20 daha az yakıt harcıyor. Önemli ölçüdeki bu tasarruf, Qantas ve jet uçağı kullanan diğer havayolu şirketlerinin yıllık yakıt masraflarında 1.6 milyon dolara kadar tasarruf edebilmelerini sağlıyor.

Perth-London uçuşunu gerçekleştiren Boeing 787-9 Dreamliner.

2007’de Dreamliner filosu için ilk GEnx uçak motorlarını sipariş eden Qantas, kuruluşundan itibaren dünyanın en çok sefer yapan havayolu şirketleri arasında. Qantas pilotları, geçen yıldan beri GE tarafından geliştirilen bir veri analiz uygulaması kullanıyorlar ve bu uygulama sayesinde uçuş verilerini detaylı bir şekilde gözlemleyebiliyorlar. Bu sayede seferin farklı aşamalarındaki yakıt kullanım miktarlarını kolaylıkla analiz edebiliyorlar. Bu uygulama aynı zamanda karbon emisyonlarının da azaltılmasına katkıda bulunuyor.

24 Mart’taki lansman töreninde konuşan Qantas CEO’su Alan Joyce, şirketin kurucu ortaklarından olan Hudson Fysh’in 1931’deki “2031 yılında, yarım günden daha uzun bir sürede Londra’ya gidebilecek olan aracın içinde olabiliriz.” sözlerine ithafen “Programın 13 yıl önündeyiz gibi görünüyor.” diyerek, bu gelişmenin önemini vurguladı. Gelişen uçak motoru teknolojisi sayesinde, Avustralya artık o kadar da uzak bir ülke olmayacak gibi görünüyor.

GEnx uçak motoru, GE Havacılık’ın Peebles, Ohio’daki jet motor tesisinde test ediliyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.