Avrupa Standartları’nın da Ötesinde Çevreye Dost Türbinler Karadeniz’de

31 Ağustos 2015

Untitlesdfd

General Electric, çevre ve sağlık alanında gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla topluma sunduğu somut ve ölçülebilir faydaları konu alan küresel etki raporunu her yıl yayınlıyor. Healthymagination ve Ecomagination taahhütleri kapsamında gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımları ve yeniliklerinin yanı sıra GE, çevreyi korumak amacıyla çalışanlarıyla birlikte gönüllülük çalışmaları ve bağışlar da gerçekleştiriyor.

Untitlweeeed

Ancak en önemlisi günlük hayatta kullanılan teknojilerin dünyaya en az şekilde zarar vermesi ve çevre dostu üretim yöntemleri ile önlem alınması.

GE’nin enerji verimliliği, 2004 yılından bu yana yüzde 31 oranında artış gösterdi. Sera gazı emisyonları ise yine 2004 yılına göre yüzde 32 oranında azaldı. Bu başarıya dayanarak, 2020 yılına gelindiğinde, 2011 yılına kıyasla sera gazı emisyonlarını ve tatlı su kullanımını yüzde 20 oranında azaltmayı taahhüt ediyoruz.

ScreenHunter_6805 Aug. 26 10.37

GE Türkiye saha mühendisimiz Hüseyin Atan, “Yeşil enerji ve çevreye duyarlılıkta GE makineleri Avrupa Standartları’nın da ötesinde kalite sağlıyor” diyor. Atan’dan çevreci teknolojilerimiz ile görüşlerini ve tecrübelerini dinlemek için videosunu izleyebilirsiniz.

Ülke ekonomisi ve enerji sektörü açısından önem arz eden OMV Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nde GE’nin düşük emisyonlu yeşil enerji üreten gaz ve buhar türbinleri tercih edildi. Saha mühendisimiz Hüseyin Atan’ın da belirttiği gibi, GE makineleri %60’lara ulaşan verimlilik oranı ile müşterilerine ekonomik ve çevresel açıdan katma değer sağlıyor.

Untitqwwwled

Artık ekonomik büyüme miktarının yanı sıra büyüme gerçekleştirilirken çevrede bırakılan etki de sorgulanıyor.
Günümüzde sosyal sorumluluk hem bireyleri hem de kurumları çok yakından ilgilendiren bir olgu haline geldi. Sanayileşme ile artan karbon salınımı dünyamızı küresel ısınma gibi büyük bir sorunla karşı karşıya getiriyor. Bu mücadeleyi kazanmanın en etkili yollarından biri ise yeşil enerji gibi çevre dostu üretim sistemlerini tercih etmek ve desteklemek.

Çevreyi korumak ile ilgili önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz…

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.