Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali Faaliyete Geçti

12 Şubat 2021

Geçtiğimiz yıl raporlarına göre, Türkiye’de rüzgar enerjisinin elektrik üretimindeki payı %8’i geçti. Son 15 yılın raporları ise Türkiye’de enerji ihtiyacının %6 artış gösterdiğini söylüyor. Hâlihazırda 8 GW nehir tipi, 20,8 GW rezervuar tipi olmak üzere toplam 28,8 GW’lık kurulu hidroelektrik kapasitesine sahip olan topraklarda GE Yenilenebilir Enerji yepyeni bir projeye daha imza atarak Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji alanındaki payını artımak üzere çalışıyor..

Geçtiğimiz günlerde Bingöl’deki Aşağı Kaleköy Barajı üzerinde kurulan Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali’ni başarıyla tamamladığını duyuran GE Yenilenebilir Enerji, projeye  155 MW kapasiteli 3 Francis türbini ve ilgili ekipman sağladı. Santral, kalan son 3 ünitenin de şebekeye bağlanmasıyla tam kapasite faaliyete geçti. 500 MW’lık kurulu kapasitesiyle Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali, Türkiye’de özel sektör tarafından yapılan santraller arasında kurulu kapasite açısından 6. sırada olacak. Santral sayesinde yaklaşık bir milyon kişiye temiz enerji sağlanacak.

Aşağı Kaleköy Projesi, Beyhan-1 ve Yukarı Kaleköy hidroelektrik santrallerinin ardından GE Hidroelektrik Enerji Çözümleri’nin Kalehan Enerji Grubu ile inşa ettiği yeni ve büyük ölçekli bir ulusal enerji altyapısı projesi olma özelliği taşıyor. Kalehan Enerji Grubu Genel Müdürü Gültekin Keleş, proje hakkında şunları söylüyor: “Türkiye bugün hidroelektrikteki ekonomik potansiyelinin yalnızca %60’ını kullanıyor. Kalehan Enerji olarak, ulusal hidroelektrik potansiyelini en verimli şekilde kullanarak enerji talebini çevreye duyarlı, temiz ve sürdürülebilir şekilde karşılayan Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali’ni, Türkiye vizyonumuzu gerçeğe dönüştürebilmek yolunda çok önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz. Hem beton baraj gövdesine hem de asfalt çekirdekli dolgu baraj yapısına sahip Aşağı Kaleköy Barajı, Türkiye’nin kompozit baraj gövdesine sahip ilk hidroelektrik santrali olma özelliği taşıyor. Ayrıca, aynı lisans altında 500 MW kapasiteli bir hidroelektrik ve 80 MW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali barındıran Aşağı Kaleköy Santrali, Türkiye’nin ilk hibrit santrali oldu.”


S
antralde kullanılan türbinleri Brezilya’nın Taubate şehrindeki üretim tesislerinde üreten
GE Hidroelektrik Enerji Çözümleri
, ilk üniteyi Mayıs 2020’de tamamladı. İkinci ve üçüncü ünitelerin geçtiğimiz yılın kasım ve aralık aylarında tamamlanmasıyla Kalehan Enerji, elektrik santralinin ticari faaliyetini başlattı. GE Yenilenebilir Enerji Hidroelektrik Enerji Çözümleri CEO’su Pascal Radue, duygu ve düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali’nin ticari faaliyete başarıyla başlamasını sağlayan Kalehan Enerji’yi ve katkıda bulunan tüm tarafları tebrik ediyorum. Santralin şu anda çalışır hale gelmesi, pandemiye ve getirdiği zorluklara rağmen projeyi tamamlayan tüm ekibin gösterdiği bağlılığın ve özverinin açık bir kanıtıdır. Türkiye’nin hidroelektrikte kaydettiği gelişmelerin ön saflarında GE Hidroelektrik Enerji Çözümleri’ni görmekten gurur duyuyorum. GE Yenilenebilir Enerji olarak, Türkiye’de 20. yüzyılın başlarından beri hizmete sunulan her beş türbinden birini ve her üç jeneratörden birini biz temin ettik.”


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.