Arven İlaç ve GE Sağlık Yerel Üretimi Güçlendiriyor

8 Şubat 2017

Türkiye, Avrupa’nın yedinci büyük ilaç pazarı olarak 2023’e kadar ilaçların yerel üretimini yüzde 60’a çıkarmayı, sağlık sektörünü daha da büyütmeyi ve dönüştürmeyi planlıyor.  Bu amaca hizmet edecek oldukça önemli bir iş birliği ise GE Sağlık ve Toksöz Grup bünyesindeki Arven İlaç ile sağlandı.

Arven İlaç, Türkiye’de Kırklareli’nde bulunan tesisinin üretim kapasitesini, GE Sağlık’ın FlexFactory™ üretim platformu ile genişletecek. Bu sayede Arven, biyolojik ilaçları Türkiye ve çevresindeki pazarlara daha hızlı biçimde sağlayarak yerel sağlık ihtiyaçlarına yanıt verecek. FlexFactory sayesinde verimlilik konusunda elde edilen iyileştirmeler, Arven biyobenzer ilaç portföyünü destekleyecek.

GE Sağlık’ın sunduğu FlexFactory™, biyolojik ilaç üretim kapasitesini hızlı ve kolay bir biçimde oluşturabilmelerine olanak veriyor. Hayat kurtaran tedavilerin piyasaya daha hızlı sunulabilmesi için global olarak müşterilere destek sağlayan FlexFactory™, temelde tek kullanımlık teknolojiler ile bunlara bağlı, otomasyonla entegre olan donanımı ve biyolojik ilaçların baştan sona üretimine yönelik kontrol bileşenlerini içeriyor.

Arven İlaç Biyoteknoloji ve Ar-Ge Direktörü, İrem Yenice iş birliği ile ilgili “Memeli hücrelerini baz alan biyolojik üretim için, tek kullanımlık sarf malzemelerinin kullanımına dayalı sistemleri devreye sokmaya karar vermeden önce, bir dizi farklı kriter üzerinden değerlendirmelerde bulunduk. Bunlar; sistemlerin esnekliğini, yerel organizasyon gücünü, teknik desteği, hızı ve iş birliğine dayanan çalışma yapısını kapsıyordu. GE Sağlık’ın standartları ve FlexFactory™ platformu bu anlamda ihtiyaçlarımızı karşıladı. Türkiye son dönemde biyoteknolojik ürünlerin hücreden bitmiş ürüne kadar tüm aşamaları ile yerel üretimine odaklanıyor. Bu nedenle, tek kullanımlık üretim teknolojilerinin devreye alınmasıyla birlikte sektörde benzer hedefleri olan şirketlerdeki iş fırsatlarının artacağına inanıyoruz.” dedi.

GE Sağlık Yaşam Bilimleri, – Global Biyolojik işlem Ticari Genel Müdürü Sven Henrichwark ise “İstanbul’da GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde yer alan yeni Fast Trak Merkezimiz, Türkiye’nin büyüyen ilaç endüstrisinin ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt verebilmek için ülkenin en önemli biyolojik ilaç şirketlerinden biri olan Arven İlaç ile yakın çalışmamıza olanak sağlıyor. Türkiye’nin yerel üretim kapasitesini arttırma hedefi aynı zamanda dünya genelinde de bir sektör ihtiyacı haline geldi. Yerel üretim kapasitesi, ulusal sağlık sistemlerinin sürekli artan hasta ihtiyaçlarını karşılayacak hayati ilaçları sağlamaları için gereken önemli bir unsur. Nihai yeterlilik ve eğitimi kapsayan, güçlü ve esnek bir biyolojik ilaç üretim çözümü sunarak Arven İlaç’ın gelişimine katkıda bulunmaktan dolayı heyecan duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

GE, İstanbul’daki Fast Trak Hizmet Merkezi’ni Mart 2016’da açmıştı. GE’nin Türkiye İnovasyon Merkezi’nde bulunan laboratuvar, bölgede büyümekte olan endüstriyi desteklemek ve Türkiye’yi küresel bir araştırma, geliştirme ve üretim merkezi olarak konumlandırmayı sağlamak için çalışıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.