Anında Kalori Ölçümü Yapabilen Mikrodalga Fırın!

15 Ağustos 2014

Bir gün yemek hazırlarken eşinin ısıtacağı yiyeceklerin kalori ölçümü yapabilen bir ürün olmadığını söylemesi üzerine, GE’nin kıdemli bilim adamı Matt Webster eşinin beslenmesini pasif olarak kontrol edebilen  ve ölçümleme özelliğine sahip bir ürün geliştirdi. ABD Tarım Bakanlığı tarafından  6,500 besinin bu yeni icata tanımlanması yapılırken, Webster da besinlerin su oranını, ağırlık oranını ve yağ oranını belirledi. Mikrodalganın su ve yağ ile farklı tepkimeler verdiği için, ürünün iki maddeyi ayırt edebileceğini söyledi. Webster kullanacağı çok az bir veriden, küçük tariflerin kalori değerlerinin hesaplamasını yapmak istediğini; bu yüzden de bu ürünü geliştirdiğini söyledi. Bu verilerin daha sonra herhangi bir yiyeceğin kalori değerlendirmesi için de kullanılabileceğini ekledi.

Besinlerin Kalori Yoğunluğu

Webster, besinlerin ağırlığı ile su ve yağ içeriğini dikkate alarak kalori yoğunluğunu hesaplayabilen bir formül geliştirdi. Formül; şeker, karbonhidrat ve protein içeriğine ilişkin değerleri varsayım yöntemiyle belirlese de elde edilen sonuçlar yüksek doğruluk oranına sahip. Yani bu formül sayesinde yediğiniz besinle ilgili hiçbir ayrıntıyı bilmenize gerek yok, hatta ne yediğinizi bile bilmeniz gerekmiyor.

Kalori Ölçüm Deneyleri

Webster şimdiye kadar su, yağ ve şurup için kalori ölçümü yaptı. Deneyler Baylor Üniversitesi’nin Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği bölümlerinde gerçekleştirildi. Deney ekibi şimdilerde bir tabak dolusu yemeğin kalorisinin hesaplanması ve bunun akıllı telefonlara gönderilebilmesi ile ilgili çalışmaları sürdürüyor.

Haziran ayında yapılan araştırmalar cihazın, bileğe takılabilen, hidrasyon, kalp atışı, kan basıncı  ve kandaki glikoz oranını ölçebilen özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor.

Henüz geliştirme aşamasında olan cihazda besinlerin yağ ve su içeriği mikro dalga kullanılarak ölçülüyor. Şu anda kutu biçiminde bir prototiple test edilen cihazın nihai hali için görsellerde yer alan kek fanusuna benzer bir konsept de üretilmiş. Sonuçların başarılı olması durumunda, yediğiniz her lokmanın kalorisini anında bildiren bir cihaza yakın bir gelecekte sahip olabiliriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.