Amazon’un Derinlerinde Hayat Kurtaran Doktorlar

8 Eylül 2015

Canlı canlı diş sağlığı eğitimi

Fabiana Garcia bir Indiana Jones değil. Yine de, bu onun yüksek teknolojili kablosuz tıbbi malzemeleri çantasına doldurup çadırını kaptığı gibi Brezilya’nın askeri uçağına atlayıp Amazon ormanlarının derinlerindeki uzak bir topluluğun yanına gitmesine engel olmadı.

Garcia, bir GE sağlık çalışanı. Garcia aynı zamanda Brezilya Sağlık Heyeti isimli, uzak kabilelere ücretsiz tıbbi yardım götüren, Brezilya’nın en ücra köşelerine doktor ve hemşireler yollayan yerel ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumun üyesi. Son gezisinde de binlerce yıldır yarı göçebe, avcı-toplayıcı bir yaşam tarzı sürdüren Yanomami kabilesiyle çalışmak için Amazon’a gitti.

Fabiana Garcia, GE çalışanı ve Brezilya Sağlık Heyeti gönüllüsü

Bir ortopedik cerrah olan Dr. Ricardo Ferreira, Amazon’un derinlerinde Yanomami kabilesi üyelerini ziyaret ettikten sonra 2003 yılında Brezilya Sağlık Heyeti’ni kurdu. “Kendimi hiçliğin ortasında, muhteşem ve bana ihtiyacı olan insanların arasında buldum” diyor Ferreira. “Onlara yardım edebileceğimi biliyordum ve hayatımın tıbbi misyonu işte böyle başladı.”

Gönüllü bir doktor Vscan cep boyu ultrason cihazını kullanıyor.

Dr. Ferreira için bu deneyim, uzak bir bölgede yaşayan insanlara tıbbi bakım sağlanmasından daha fazlası. “Bu aynı zamanda ormanın ve hastalarla ailelerinin geleneklerine saygıyla ilgili” diyor. “Fark yaratmak bu demek.”

Dr. Ferreira gibi, Garcia da daha önce tıbbi görevler için Amazon’da bulunmuş bir GE sağlık çalışanı. Bu sefer Garcia, yanında GE Sağlık tarafından geliştirilen türünün tek örneği taşınabilir bir ultrason cihazı götürdü.

Garcia diyor ki, “bahsi geçen cihaz, bir cebe sığacak boylarda ve doktorların acil müdahale yapmasını mümkün kılıyor”. “Bu cihaz aynı zamanda, hastaları uzak mesafelerdeki hastanelere götürmeye mecbur kalmadan, durumlarıyla ilgili ek bilgiler vererek teşhis konmasına yardım ediyor.”

Brezilya Sağlık Heyeti’nin amacı, ülkenin en uzak topluluklarına kaliteli sağlık hizmeti götürmek. Bu heyetin gönüllü üyeleri, 2003’ten beri 54 farklı etnik topluluğa mensup 30.000 yerli insana hizmet götürdü.

Gönüllüler her tıbbi seferde yanlarında mobil bir çadır götürüyor. Bu çadır, bir nevi saha hastanesi olarak görev yapıyor. Çadır, genel klinik testlerinin yanı sıra göz, pediyatri, diş sağlığı ve jinekolojik incelemeleri gerçekleştirmek için gelişmiş tıbbi ekipmanları içeriyor. Doktorlar, çadırdaki ekipmanlarla katarakt ameliyatından fıtık onarımlarına kadar bir çok tıbbı müdahaleyi gerçekleştirebiliyor.

Son seferinde Garcia’ya 50’den fazla gönüllü katıldı. Doktorlar ve cerrahlar, 2.863 klinik inceleme ve 239 ameliyat gerçekleştirdi. “Bu bizim 33. seferimizdi ve hava çok sıcaktı. Bu yüzden bazılarımız hamaklarda uyuduk” diyor Garcia. “Her sabah çok erken kalkıp yerliler gibi nehirde duş aldık ve sonra direkt olarak dolu dolu bir gün geçirmek için tıbbi çadıra doğru yola koyulduk.”

Garcia, grup Yanomami köyüne varmadan üç gün önce 7 yaşında bir kız çocuğunun annesinin yemek yapmasına yardım ederken elini kötü bir şekilde yaraladığını söylüyor. “Yakınlarda cerrahi bir merkez olmadığında bu küçük kız gerekli tıbbı müdahale olmadan günlerce kan kaybetmiş.”

Fakat, grup köye varır varmaz, küçük kız cerrahi çadıra götürülmüş ve elinde hareket kaybı olmasının önüne geçen çok önemli acil bir operasyon geçirmiş. “Biz orada olmasaydık tek seçenek kız çocuğunun en yakın hastaneye kadar 4 gün sürecek bir yolculuk yapmasıydı” diyor Garcia.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.