Algı ve Gerçekler: #İnovasyonBarometresi16

15 Mart 2016

İş dünyasında inovasyonun yerini ölçen 5. GE Küresel İnovasyon Barometresi’nin açıklanmasının ardından, ülkelerin inovasyon çalışmaları ile ilgili detaylı sonuçlar açıklığa kavuştu. Bu noktada göze çarpan verilerden biri de ülkelere dair inovasyon algısı oldu.

Araştırmaya katılan ülkeler arasında algı ve gerçek sıralaması oluşturmak amacıyla katılımcılara en yenilikçi ortamı sağlayan ülke soruldu. Sonuçlarda, ABD’nin birinci olarak algılandığı ortaya çıktı. Algı sıralamasında ikinci sırada Japonya, üçüncü sırada ise Almanya yer aldı.  Gerçeklere bakıldığında; algı sıralamasında altıncı sırada bulunan İsveç, ülkeler arasında en yenilikçi ortamı sağlama konusunda birinci sırada yer alıyor. İsveç’in ardından ABD ve üçüncü sırada ise Almanya geliyor. Algı sıralamasında dördüncü sırada bulunan Çin ise gerçek sıralamada ancak onuncu sıraya kadar ulaşabiliyor.

5

5. GE Küresel İnovasyon Barometresi henüz açıklanmadan önce GE Türkiye Twitter hesabı üzerinden yaptığımız anketle, barometre sonuçlarıyla karşılaştırabileceğimiz bir çalışma yaptık. Bu sonuçlara erişebilmemiz için ortalama her sorumuza yaklaşık 100 kişi yanıt verdi. Bu da Türkiye’deki barometre sonuçları için soru sorulan inovasyon yönetici sayısıyla aynı. Bu sonuçlara bakarak değerli takipçilerimiz ile C seviyesinde inovasyon yöneticilerinin sorulara verdikleri yanıtları karşılaştırarak, algının farklı gruplardaki değişimini gözlemleyebiliriz.

Bir önceki barometrede Büyük Veri’nin karar alma süreçlerine etkisi %53 olarak ölçülmüştü. Bu oranın yeni barometre sonuçlarıyla yükselip yükselmeyeceğini takipçilerimize sorduğumuzda, büyük oranda “yükselecek” cevabını aldık.

1

Gerçek sonuçlar da, bir önceki barometre sonuçlarına göre ciddi bir yükseliş gösteriyor. 5. GE Küresel İnovasyon Barometresi’nde Büyük Veri’nin karar alma süreçlerine etkisinin %8’lik bir artışla %61’e yükseldiğini görüyoruz. Bu sonuç, endüstriyel internet uygulamaları ve firmaların dijitalleşme süreçleri düşünüldüğünde şaşırtıcı görünmüyor.

Takipçilerimize “Sizce yeni barometrede inovasyon şampiyonu ülke kim olacak?” sorusunu sorduğumuzda ise aşağıdaki sonuçları elde ettik.

2

Takipçilerimizin %34’lük bir kısmı, Çin’i inovasyon şampiyonu olarak algılarken gerçekte Çin, inovasyon konusunda bu dört ülke arasında son sırada yer alıyor. Gerçek sıralamada birinci ABD, ikinci Japonya, üçüncü ise Almanya olarak öne çıkıyor.

Sizce Türkiye’deki şirketlerin çalışanlarından bekledikleri en önemli özellik hangisi?” sorusuna takipçilerimizin cevapları aşağıdaki sonuçları ortaya çıkardı. Türk yöneticiler de sorun çözme becerisinin önemi konusunda takipçilerimizle aynı görüşteler. Barometre sonuçlarında sorun çözme becerisi %62 ile birinci. Bu beceri küresel barometre sonuçlarında ise %56’lık bir puanla yine birinci oldu.

3

Sizce Türkiye’de net bir inovasyon stratejisi olan şirketlerin oranı nedir?” sorusuna ürün geliştirme ya da Ar-Ge birimleri olan firmaların yöneticileri, kendi alanları için %71 gibi oldukça yüksek bir oran verdi. Takipçilerimizin tahmini ise o kadar iyimser değil, hatta neredeyse tam tersi. Takipçilerimizin cevapları ile oluşturulmuş grafiği aşağıda görebilirsiniz.

4

Takipçilerimizin %82’si Türkiye’de net bir inovasyon stratejisi olan şirketlerin oranının %20-%30 aralığında olduğunu düşünüyor. %11’lik bir kesim %30-%40 aralığını doğru görürken, %5’lik bir kesim de %40-%60 aralığının doğru cevap olduğunu düşünüyor. Yöneticilerle aynı görüşte olanlar ise sadece%1’lik bir kesim.

Takipte kalarak, Beşinci GE Küresel İnovasyon Barometresi’nin detaylarına dair detaylı incelemelerimizi görebilirsiniz. Barometreyi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.