Aktif Bir Volkanı Dijitalleştirmek

12 Ekim 2017

Bu yaz, küçük bir grup yanardağ uzmanı GE ekipmanlarıyla donatılmış bir şekilde Nikaragua’daki Masaya yanardağında  bir keşif yaptı. Bu keşifte grup, yanardağın içine doğru ilerleyen dünyanın ilk “zipline”ını da yapmış oldu. Ancak yaptıkları iş bunun çok daha ötesindeydi. Bu cesur grup; yanardağın içine kablosuz sensörler yerleştirerek aktif bir volkanı dijital hale getirmek için çalıştılar.

Dijital Volkan

Masaya Yanardağı’nın 2008 yılındaki son patlamasından beri volkan, her gün zehirli sülfür dioksit gazı salınımı yapıyor. 2,2 milyon kişilik nüfusa sahip ve volkana yakınlığı ile bilinen Managua şehri için aslında bu ciddi bir tehlike. Bu durumda GE’nin burada ne yaptığını merak ediyor musunuz?

Dijital Volkan

GE, yıllardır makinalar için öngörülebilirlik üzerine çalışıyor ve bunları sensörler, Endüstriyel İnternet, veri analitiği gibi teknolojiler yardımıyla yapıyor. Aynı teknolojiler burada da bir yanardağın öngörülebilirliğini sağlayabilir. Nasıl mı?

Burada yapılan çalışmanın detayları herkese açık ve GE tarafından oluşturulan bir web sitesinde yayınlanıyor. Daha derine inmek için: Dünyanın ilk dijital volkanı!

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.