Akıllı Şehirlerin Geleceği Etkinliği’nden Notlar

9 Kasım 2015

Ekran Resmi 2015-11-09 11.15.34

GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde 27 Ekim’de endüstrinin geleceği ve Türkiye’deki inovasyon ekosistemine katkı yapan bir etkinliğe sahne oldu. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy, GE Dünya Ayınlatma Başkanı ve CEO’su Maryrose Sylvester, GE Lighting EMEA Başkan ve CEO’su Agostino Renna, GE Aydınlatma MEAT (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) Bölgesi Genel Müdürü Erdem Soyal, Multi Mall Operasyon Direktörü Joao Jesus, MEDAŞ Genel Müdürü Önder Kazazoğlu ve Veriteanalytics CEO ve Kurucu Ortağı Özgür Özlük’ün katılımıyla gerçekleşen Akıllı Şehirlerin Geleceği buluşmasında endüstriyel internet ve LED aydınlatma teknolojilerine odaklanan konuşmalar gerçekleşti.

Canan Özsoy

Akıllı Şehirler etkinliği CEO’muz Canan Özsoy’un konuşmasıyla başladı. Canan Özsoy konuşmasında şehirlerin artan nüfusuna dikkat çekti. 2006 yılında dünya çapında ilk defa kent nüfusu kır nüfusunu geçtiğinden bahseden Canan Özsoy, yıllar geçtikçe bu trendin artarak devam etmesinin beklendiğinin altını çizdi. Canan Özsoy, Şu anda dünya çağında nüfusu 10 milyonun üzerinde 28 tane megakent olduğunu ve 2050 yılında dünya nüfusunun %84’ünün şehirlerde yaşamasının beklendiğini aktardı.

Canan Özsoy’un konuşmasının en dikkat çeken noktalarından biri de, bir araştırmaya göre yılda 125 saatimizi İstanbul trafiğinde durarak gerçirdiğimizdi. Bunun, günde 8 saat çalışan biri için 15 mesai gününü trafikte kıpırdayamadan geçirmesi demek olduğunu söyleyen Canan Hanım, artan kent nüfusu ve gelişen ihtiyaçlara karşılık endüstriyel internet ve akıllı sistemlerin sunduğu imkanların önemini vurgulayarak konuşmasını noktaladı.

GE Aydınlatma Çözümleri ile Akıllı Ortamlar

Açılış konuşmasının ardından GE Lighting EMEA Başkan ve CEO’su Agostino Renna’nın moderatörlüğündeki panele geçildi.

1446025063_Panel_genel

GE Dünya Aydınlatma Başkan ve CEO‘su Maryrose Sylvester, General Electric’in aydınlatma sistemlerine sadece ışıklandırma olarak bakmadığının altını çizdi. GE olarak “Akıllı Ortamlar” ifadesini kullanmayı tercih ettiklerini söyleyen Sylvester, bunu “birbiriyle bağlantılı LED’ler ile cihazların; büyük veri, bulut bilişim ve analiz kapasitesinin potansiyel birleşimi” olarak açıkladı. Sylvester, GE’nin müşterileri, yerel yönetimler ve endüstrilerle birlikte şehirleri ve binaları tamamiyle dijital aydınlatmaya dayalı, daha akıllı, dolayısıyla daha verimli, çevreci ve fonksiyonel ortamlara dönüştürmek için çalıştıklarını aktardı. Paneldeki konuşmasını örnekler vererek sürdüren Sylvester, akıllı LED’lerin Amerika’daki kişisel silahlanma sorunundan hava kirliliğine kadar birçok alanda kullanıldığından bahsetti. Akıllı LED sokak aydınlatma sistemleriyle, sokaklardaki silah patlama seslerini takip edebildiklerini, suç oranı yüksek mahallelerde sakinler polis ya da sağlık birimlerini aramaya çekiniyor olsalar dahi buralara yardım ulaştırabildiklerini anlattı.

Türkiye LED’e Geçişte Avrupa Lideri Olmayı Hedefliyor

Ekran Resmi 2015-11-09 11.18.25

Panelde söz alan GE Lighting EMEA Başkan ve CEO’su Agostino Renna, Türkiye’nin 2020 yılı itibariyle sokak aydınlatmalarının %75’ini akıllı LED’lerle değiştirilmesinin hedeflendiğini ve bu konuda Türkiye’nin Avrupa’da lider olmayı hedeflediğini aktardı. LED ampullerin ilk yatırımda maliyetli olduğu önyargısının kırılması gerektiğini vurgulayan Renna, birçok durumda LED’in sağladığı enerji tasarrufunun projenin tamamının maliyetini çıkardığını söyledi. Renna, araştırmalara göre LED dönüşümünün Türkiye’de 600 milyon liraya kadar tasarruf sağlayabileceğini iletti.

Veriteanalytics CEO ve Kurucu Ortağı Özgür Özlük de şehirlerin artan nüfusunun yeni zorlukları birlikte getirdiğinin altını çizdi. Şehirler büyüdükçe ve kalabalıklaştıkça temizlik hizmetlerinden hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin her birinin de dijitalleşmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’de kullanılmaya başlanan akıllı ortam çözümlerine bir örnek veren Özlük, Konya’da güneş enerjisi ile çalışan akıllı çöp konternerlarının kendi doluluk oranlarını ölçebildiği ve boşaltılmaya ihtiyaçları olduğunda tüm verilerin toplandığı merkeze haber verdiklerini anlattı. Böylece, çöp toplama hizmetinde büyük bir verimlilik ve kaynaklardan tasarruf sağlandığını iletti.

GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk etkinliklerden biri olan Akıllı Şehirlerin Geleceği etkinliğinde ortaya çıkan ortak kanaatlerden biri aydınlatma dünyasında sessiz bir devrimin yaşandığıydı. Endüstrinin her alanında yaşanan dijitalleşme, aydınlatma sektöründe de LED teknolojisi ile yaşanıyor. Şehirlerin ve açık kapalı alanların akıllı ortamlara dönüşmesinde, endüstriyel internetin sunduğu imkanları kullanan LED teknolojisine yapılacak yatırımların, toplumsal ve ekonomik kalkınma ve enerji verimliliği ve güvenliği konularında üstleneceği rolün yanı sıra yeni iş olanakları yaratacağı da altı çizilen konulardan biri oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.