Akıllı Şebekeler Operasyon Sisteminde Türkiye’de Bir İlk

11 Ocak 2017

Geleceğin akıllı şehirleri çok uzak bir zaman dilimine işaret etmiyor, hatta akıllı şehirler o kadar hızlı bir şekilde hayatlarımıza girecek ki, bunun altyapı yatırımlarını şimdiden gerçekleştirmezsek birçok şey için geç kalma tehlikesi bile ufukta… İşte bu nedenle geleceğin akıllı şehirleri ve günümüzün şebeke problemlerinin önlenmesi için en önemli yatırımlardan biri, GE ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından hayata geçirildi: Türkiye’nin ilk ve en gelişmiş Akıllı Şebeke Operasyon Sistemi!

Trakya bölgesinin elektrik dağıtım şebekesi operatörü TREDAŞ, elektrik kesintilerini minimize ederek müşteri memnuniyetini en üst noktaya çıkarma hedefiyle GE ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği, Türkiye’de Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi (SCADA), Dağıtım Yönetim Sistemleri (DMS) ve Kesinti Yönetim Sistemleri’nin (OMS) tamamını entegre biçimde sunan Türkiye’deki ilk proje olarak da öne çıkıyor.

TREDAS_1v2

GE ile TREDAŞ arasındaki sözleşme Operasyon Merkezine ek olarak, altı yıl boyunca bakım ve destek sağlanmasını ve 32 dağıtım merkezinin yenilenmesini de kapsıyor.

TREDAŞ’ın 1 milyon abonesi bulunuyor. Bunun büyük bir bölümü vatandaşlardan oluşsa da tüketim olarak bakıldığında toplam tüketimin %65’i sanayi tesisleri tarafından gerçekleştiriliyor ve bu tesisler için kesintiler ciddi bir verim kaybına sebep oluyor.

TREDAS_3v2

Belirttiğimiz gibi üretim yapan sanayi kuruluşları en büyük elektrik tüketicileri arasında yer alıyor ve elektrik kesintileri bu kuruluşları doğrudan etkiliyor. Akıllı Şebeke Sistemleri bu noktada da devreye giriyor ve oldukça hızlı bir şekilde problemin çözülmesi sağlanıyor çünkü arızanın hangi nedenden ve nerede olduğunun tespiti oldukça hızlı bir şekilde belirlenebiliyor. Bunun içinse GE’nin dijitalleşme ile birlikte her alanda kullandığı dijital ikiz modeli kullanılıyor. Bütün şebeke sisteminin tüm detaylarını barındıran dijital ikiz, her konuda öngörü sağlayarak birçok arıza oluşmadan müdahale şansı sunuyor. Arıza anında giderilemese bile sorunun ne zaman çözülebileceğine dair öngörü, yine üretim yapan tesislerin vardiyalarını buna göre ayarlamaları için oldukça önemli.

tredas_1v3

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.