‘AKILLI ONARIM’ Yaklaşımı ve Yeni Hizmetler

21 Aralık 2015

Türkiye’nin en yoğun nüfusa sahip şehri şüphesiz ki İstanbul. Bu yoğun nüfus aynı zamanda yoğun bir enerji tüketimi anlamına geliyor. İstanbul Esenyurt’ta Doğa Enerji’nin sahibi olduğu 180 megawatt (MW) gücündeki Esenyurt Enerji Santrali’nin İstanbul’a enerji sağlayan önemli santrallerden bir tanesi.

PSP30932-00, Borescope inspection by field engineer on MS7001FA gas turbine, Inspection and Repair Services, ELC, Bldg.600 Schenectady, NY, USA DI-RAW

Doğa Enerji, bölgenin artan elektrik ve ısınma ihtiyaçlarına uzun süreli olarak karşılanabilmesi için çalışıyor. Bu çalışmalar sırasında elbette santraller yoruluyor ve onarıma ihtiyaç duyuyor. İşte bu ihtiyaç doğrultusunda Doğa Enerji, GE Enerji Servisi ile işbirliği yapmaya başladı. GE, tesisin onarım ihtiyaçlarını ve önceliklerini tanımlarken yeni “AKILLI Onarım” yaklaşımını uyguladı ve Esenyurt santralinin bakım, denetim ve onarım çalışmalarını yakın zamanda tamamladı. Bu projede GE tarafından üretilmemiş olan parçaların da onarım ve bakımı yapıldı. Bu özelliğiyle Esenyurt santrali projesi bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Doğa Enerji Esenyurt Enerji Santrali Bakım Yöneticisi Arif Kayi, “Son yıllarda Esenyurt bölgesinde büyük yerleşim alanları inşa edildi. Bu da bölgenin enerji ihtiyacını sağlayan enerji santralimizin, yedek parça arzının ve destek hizmetlerinin güvenilirliğinin artırılmasını zorunlu kıldı. Aldığımız teklifler içinde, santralin uzun vadeli işlevselliğinin garanti edilmesi ve maliyetli, planlanmamış hizmet kesintileri olasılığının düşürülmesi konusundaki ihtiyaçlarımızın tümünü karşılayabilen tek firma GE oldu. Biz de bu nedenlerle GE’yi seçtik” dedi.

GE Enerji Servisi Başkan ve CEO’su Paul McElhinney, Türkiye’deki enerji santrallerinin üretim sistemlerini güçlendirme, verimliliği artırma ve gaz türbini teknolojilerini yenilemeye olan ihtiyacının arttığı görüşünde. Bu sebeple McElhinney,, “Esenyurt Enerji Santrali Türkiye’nin devlet tarafından yapılan enerji satınalma anlaşması ile kurulan tek 6B gaz türbinli enerji santrali olduğundan Doğa Enerji’ye tesisin kesintisiz olarak işletimde kalması için yardım etmemiz kritik öneme sahipti. GE’nin “AKILLI Onarım” girişimi çerçevesinde daha geniş ölçekte onarım seçeneği sunabiliyoruz. Çözüm üretirken de daha esnek, etkileşimli ve uygun maliyetli bir yaklaşımı benimsiyoruz” dedi.

 

GE 6B gaz türbini

GE 6B gaz türbini

Doğa Enerji’nin elektrik santrali, GE’nin üç adet 40 MW 6B gaz turbo jeneratörüne ve bir GE 74D-SP-FG-CAX buhar türbinine sahip. Gaz türbinleri Thomassen International BV tarafından GE lisansıyla üretildi. Bu ünite NOx emisyonlarını kontrol altında tutmak için GE’nin DLN1 (Dry Low NOx) yanma teknolojisinden ve dizel yakıtı kullanılırken NOx denetimi için su enjeksiyonundan yararlanıyor.

Esenyurt elektrik santralindeki denetim, onarım ve bakım çalışmalarında GE’nin ürettiği makineler kadar üretmedikleri ile ilgili olarak da işlemler yapıldı. GE bu projede, Küresel Onarım Teknolojisi Mükemmellik Merkezi’nin (RTCoE) uzmanlık ve deneyiminden de faydalandı. Donanımın incelenmesi ve değerlendirilmesi süreci boyunca tesiste çok sayıda GE saha mühendisi çalıştı. GE’nin üretmediği makineler ve makine parçalarının denetiminde optimum onarım kapsamının belirlendi ve malzeme özellikleri ortaya kondu.

Kısa süre önce Alstom Enerji ve Şebeke Çözümleri iş kollarının satın alınmasıyla GE Enerji Servisi hizmetlerini zenginleştirdi ve geliştirdi. Bu satın almadan sonra GE Enerji Servisi, dünya çapında stratejik olarak konumlandırılmış 50’den fazla onarım atölyesinden oluşan küresel bir ağ işletir hale geldi. Var olduğu yerlerdeki bölgesel uyum ve düzenleyici ortam uzmanlığından faydalanan GE Enerji Servisi, müşterilerinin ihtiyaçlarına en hızlı ve doğru şekilde cevap verebilmek için müşterilerine özel onarımlar sunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.