Akıllı Bir Araba İçin Gereken: Akıllı Bir Batarya

8 Aralık 2017

Akıllı araba üreticileri uzun zamandan beri ürettikleri araçların eski nesil arabalarla rekabet edebilecek hale gelmesi için çalışıyor ama hiçbirinin aklına rekabeti batarya üzerinden gerçekleştirmek henüz gelmemişti.

GE Led Batarya bölümünden bilim adamı Aaron Knobloch, “Edison’dan beri mucitler çok farklı kimyasallarla batarya seçenekleri denediler ve elektrikli ulaşımda devrim yapmak istediler.” diyor. Ancak devrimsel olabilecek yöntem akıllara yeni geldi: “Performansı daha iyi yapmak için gerekenleri, akıllı bir elektrikli aracın bataryasına sormak.” Bunun için GE’deki bilim adamları batarya üzerine kontrol şemaları ve yeni sensörler kurdu.

Bunun için Knobloch ve ekibi, Ford, Amphenol Gelişmiş Sensörleri ve Michigan Üniversitesi’ni bir araya getirip bu konuya dört yıl boyunca çalıştılar. Sonuç: Konuşabilen bir elektrikli araba bataryası. Bu batarya sürekli olarak veri işliyor, geri bildirimlere göre yol durumunu ve hava durumu gibi bilgileri işleyerek sürüşü tamamen değiştirebiliyor.

Bir araya gelen ekip, Michigan Üniversitesi’ndeki bir laboratuvarda kurdukları sistemi simülasyon ortamı ile 100.000 mil boyunca test etti. Daha sonra ise bu sistemi alıp bir hibrit Ford Fusion’a yerleştirdiler ve aracı 5000 millik bir yol testine çıkardılar.

Bu teknoloji elektrikli akıllı araç üreticileri için birçok sorunu çözebilir gibi görünüyor. Örnek vermek gerekirse daha küçük ve güçlü bataryalar artık mümkün. Takım, çalışmaya 76 hücreli bir Ford batarya seti ile başladı. Ancak görüldü ki 16 hücre eksildiğinde, yani %20’lik bir düşüşle aslında batarya optimize oluyor ve çok daha verimli hale geliyor.

Akıllı bataryanın başka bir faydası ise soğuk havalarda ortaya çıkıyor. Normalde soğuk hava, batarya ömrünü kısaltan bir etken ancak sürekli devrede olan sensörler, batarya hücrelerinin böyle bir durumun oluşmasına sebep olacak kritik soğukluğa inmesini engelliyor.

Proje yakın zamanda IEEE Kontrol Sistemleri Birliği tarafından da teknoloji ödülüne layık görüldü. Görünen o ki sensörler ve endüstriyel internetin gücü, elektrikli akıllı araçların pazara rekabetçi bir şekilde giriş yapmasının önünü açacak. 2020 yılına gelindiğinde trafikteki araçların %10-15’inin elektrikli otomobiller olması bekleniyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.