Akenerji, Predix ile Daha Verimli, Daha Öngörülü

11 Mayıs 2017

GE ve Akenerji, Predix tabanlı Operasyon Optimizasyonu çözümlerinin Egemer Elektrik Üretim A.Ş.‘de kullanımı için uzun süreli bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmayla GE’nin Predix tabanlı “Operasyon Optimizasyonu” yazılımı, ilk defa 904 MW kapasiteye sahip bir doğal gaz kombine çevrim enerji santralinde kullanılıyor.

GE’nin gelişmiş dijital çözümlerini santrallerinde kullanan müşterilerimiz, reel ekonomik getiriyi görüyorlar. Bu iyileştirmeler, üretimde yüzde 3’lük bir MW artışı ile yakıt verimliliğinde yine yüzde 3’lük bir artışın yanı sıra giderlerde yılda 2 milyon dolara kadar düşüş sağlayabiliyor.

Akenerji’nin enerji santralinde uygulanması planlanan Operasyon Optimizasyonu yazılım uygulamaları, geliştirilmiş öngörülebilirlik sayesinde ileri güvenilirlik ve emre-amedelik, hassas performans takip ve tahmin becerisi, santral yetilerinin daha görünür hale getirilmesiyle sevkiyat optimizasyonu ve daha düşük üretim maliyetleriyle geliştirilmiş gelir tahmini becerisi gibi pek çok operasyonel avantaj sağlıyor.

Akenerji CEO’su Serhan Gençer, “Bugün, bizim gibi işletmeciler Türkiye’deki zorlu enerji pazarında rekabet edebilmek için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyuyor. GE’nin gelişmiş dijital çözümleri, ana performans göstergeleri odaklı analitikler sayesinde tüm operasyon süreçlerinde daha iyi görüntüleme ve öngörü ile operasyonel mükemmelliğe ulaşmamıza imkan sağlıyor. Santral verimliliğimizi arttırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda takip ettiğimiz yasal yönetmeliklere ve emisyon hedeflerimize ulaşmamızı destekliyor” dedi.

Türkiye’de enerji santralinde uygulamaya alınan ilk örneklerden biri olan GE’nin Operasyon Optimizasyonu yazılımı, elektrik üreticilerinin operasyonel sorunlarla mücadele etmelerine ve santral kaynaklarını piyasa koşullarında en verimli şekilde kullanmalarına yardımcı olacak.

Bu anlaşma, GE ile Akenerji’nin uzun süredir devam eden ilişkisini daha da ileri taşıyor. 2012’de iki şirket arasında imzalanan uzun süreli anlaşma, GE’nin Akenerji’nin yeni Egemer Enerji Santrali’ne iki adet 9FB gaz türbini ve üç adet jeneratör temin etmesini ve ekipmanın uzun süreli ve güvenilir çalışması için servis hizmetlerini kapsıyordu. 2016’da bu ilişkinin kapsamı, santralin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla dijital çözümlerin olduğu bir pilot projeyi de içerecek şekilde genişletildi.

Bu hizmetler dijital çözümlerle bir araya gelerek, Akenerji’nin santral operatörlerine performansı arttırmaları ve bakım aralıklarını uzatmalarında yardımcı olmak için GE’nin özelleştirilmiş santral çözümleri platformu Fleet360’ı sunuyor.

Santraldeki dijital çözümlerin kurulumu ise 2017 sonunda başlayacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.