Açtığın Yolda Daha Çok Çalışarak Geleceğe Yürüyoruz!

10 Kasım 2020

Bu yıl 10 Kasım’da, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82’inci yıldönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz.

Özellikle, Cumhuriyet ve ilkeleriyle modern dünyada hak ettiği yeri edinme imkanına kavuşan biz kadınlar, Ata’mızın değerini her geçen gün daha çok anlıyoruz. “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” diyen Ata’mızın verdiği cesaret ateşi, hiç sönmeden bugünlere kadar geldi. Biz de bu ateşi ileri taşıyoruz. Atamızın topluma ve kadınlara duyduğu inanca layık olmak adına tüm gücümüzle, bilimden ve doğrudan sapmadan hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda çalışıyoruz.

Modernleşme sürecimizde, ülkemize özgü, çok anlamlı bir tabir gelişti: “Cumhuriyet Kadını” …  Atatürk’ün “toplumsal hayatın temeli” olarak gördüğü biz kadınlar, zamanla kültürümüze yerleşen, günlük yaşamda kendine saygın bir yer edinen bu söylemi sahiplenmeliyiz. Bugün Türkiye’deki kadınlar olarak hem günlük yaşamda hem de ekonomik, siyasi ve hukuki anlamda dünya ülkelerinden çok daha erken elde ettiğimiz haklarımızı Atatürk ve Cumhuriyet’e borçluyuz. Bu nedenle ve bu bilinçle, hepimiz Cumhuriyet Kadını olmanın gururunu hissetmeliyiz. Cumhuriyet Kadını, aydın, kendini gelişime ve eğitime adamış, okuyan, modern yaşayan, bilime, kültüre ve sanata en yüksek değeri veren, fedakâr, ilkeli, ülkesine bağlı kadınları temsil ediyor. Atatürk, “Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır” diyor. Dünyayı ve geleceği yakalamanın ilk şartı olan eğitim ve bilimin erkekler kadar kadınların da hakkı olduğunu savunan Ata’mızın çabalarını boşa çıkaramayız. Hem bireysel olarak hem de şirketlerimiz nezdinde ilkeli ve gerçek adımlar atarak bu kazanımlarımızı yaşatmalıyız.

GE Türkiye’de kendimizi geliştirme yolcuğumuz, kadınlara sunduğumuz hakların ve fırsatların iyileştirilmesi konusunda da başarıyla devam ediyor. İşe alımlarda fırsat eşitliği sunmaktan kadın çalışanlara hitap eden esnek ek haklar sağlamaya, kadının iş gücüne katılımını destekleyen projeler yürütmekten GE Kadın Çalışan Ağı gibi kadın çalışanlarımızı güçlendirme yönelik programları yönetmeye kadar, kadınları her alanda güçlendiren çalışmalar sürdürüyoruz. Bu projeleri yürütürken ve yenilerini geliştirirken Atatürk’ün Cumhuriyet’le kadınlara kazandırdığı haklar, değerler ve o yıllarda bu yönde verilen zorlu emekler bizim ilham kaynağımız olmaya devam ediyor. Bir Cumhuriyet Kadını olarak, şahsi çabalarımın yanında, kadınları güçlendiren kurumsal çalışmalara imza atan bir şirkette sizlerle omuz omuza çalışmaktan gurur duyuyorum.

Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi Ata’mızın gösterdiği yolda daha çok çalışarak ülkemizi geleceğe taşımaya devam edeceğimize yürekten inanıyorum.

Canan M. Özsoy

Yönetim Kurulu Başkanı & Genel Müdürü

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.