53 Projede GE HA Gaz Türbinleri Seçildi

12 Haziran 2015

GE200114-63(1)

Geçtiğimiz haftalarda GE’nin tanıttığı HA gaz türbinlerine ilgi gün geçtikçe artıyor. Gelen son siparişlerle HA gaz türbinleri,

  • 2014 sonundaki 45 adet sipariş sayısını 53’e
  • Ülke sayısını ise 9’dan 11’e yükseltti.

2014’ten bu yana kadar sipariş veren ülkeler; ABD, Japonya, Birleşik Krallık, Brezilya, Güney Kore, Fransa, Rusya, Almanya, Türkiye, Arjantin ve Mısır oldu.

ABD, S.C.,Greenville’de bulunan GE test standında yapılan üç aylık yoğun ve kapsamlı geçerlilik testlerinden sonra 9HA.01 gaz türbininin iyi bir performans gösterdiği gözlendi. Son ısıl haritalama testi de 31 Mart 2015 tarihinde başarıyla tamamlandı.

GE Power and Water Başkan ve CEO’su Vic Abate: “Greenville fabrikamızda kurduğumuz şebekeden bağımsız Tam Yük-Tam Hız Test Sistemi, 9HA.01’i gerçek dünya koşullarının ötesine taşımamıza olanak tanıdı. Müşterilerimiz makinenin performansından gayet memnun. HA teknolojisi daha temiz, verimli ve büyük bloklar halinde gelen enerjiye yönelik artan küresel talebi karşılayabileceğini kanıtladı” diyor.

9HA.01 gaz türbini, GE’nin H sınıfı buhar soğutmalı gaz türbinlerinin hava soğutmalı olarak geliştirilmiş versiyonu olarak öne çıkıyor. F-sınıfı filonun sahip olduğu sağlamlık, güvenirlik, esneklik ve kullanılabilirlik ile GE’nin kendini kanıtlamış H sınıfı teknolojisinin gücünü tek bir türbinde birleştiriyor. Bu türbinler en yüksek çıktı ve verimlilik değerleri ile en üst seviyede operasyonel esneklik özelliğini birleştiriyor ve toplam kullanım ömrü açısından endüstriye öncülük ediyor. 9HA.01 gaz türbini yüzde 61’in üzerinde net kombine çevrim verimliliği sunuyor ve F sınıfı teknolojiyle karşılaştırıldığında, daha güvenilir ve uygun maliyetli yakıt – elektrik dönüşümü ile bu alanda da endüstri lideri olarak konumlanıyor.

Abate, Greenville test standında yer alan bir üniteden 200 saatte, sahada bulunan 500 ünitenin bir yıl boyunca sağladığına göre daha değerli bilgi edindiklerinin altını çizdi. Tam hız ve yük konumunda yapılan 3 aylık testler sonunda 5 bin civarında sensör ve 8 binin üzerinde veri akışı kullanarak 5 terabaytı aşan veri elde edildi.

Abate, “Kısaca, HA teknolojisi endüstriyi dönüştürüyor. GE yüksek verimli teknolojiye 2 milyar dolar yatırım yapıyor ve dünya genelindeki müşterilerimiz, yaptığımız yatırım sonucunda sunduğumuz uygun maliyetli enerjinin kendileri ve hizmet götürdükleri insanlar için sağladığı faydayı görüyor” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.