5 Yeni Gelişme: Bilim Dünyasında Neler Oluyor?

23 Eylül 2016

Bilim dünyasında ilgi çekebilecek yeni gelişmeleri yine sizler için bir araya getirdik. Özellikle enerji alanında gerçekleşen gelişmeler bir gün geleceği şekillendirecek kilometre taşlarına dönüşebilir.

1. Örümcekler Bize Ne Öğretebilir?

Bilgi aktarabilen tek ağ, internet ağı değil. Örümcek ağları üzerinde çalışmalar yapan bilim insanlarına göre ağlar, mükemmel şekilde akort edilmiş enstrümanlar ve ağın üzerindeki titreşimlerin dereceleri farklı bilgiler sunabiliyor. Bu noktada bilim için önemli olan, titreşimlerin sadece görsel deneyimin ötesinde fiziksel olarak da deneyime etki etmesi. Yani gerçekleşen fiziksel olay ile ilgili daha fazla bilgi ağ üzerindeki titreşimle elde edilebiliyorsa sanal gerçeklik için de benzer yöntemler, gerçekçiliği artırmak için kullanılabilir.

2. Sadece Yenilenebilir Enerji Yeterli

Kosta Rika, iki aydan uzun süredir sadece yenilenebilir enerji ile ihtiyaçlarını karşılıyor. Devlet destekli Grupo ICE’ın açıklamasına göre GE teknolojilerinin de bulunduğu hidroelektrik üretimi ülkenin enerji ihtiyacının %80,3’ünü 76 gündür karşılıyor. Jeotermal enerji ise ülkede %12,6’lık bir enerji değerini karşılarken %7,1’lik enerji de rüzgâr türbinleri ile sağlanıyor. Kosta Rika’da aynı zamanda güneş enerjisi de kullanılıyor.

getty_753281463720492476-1024x678

3. Su Geçirmezlik İçin Yeni Yöntem

Avusturalya Üniversitesi’nden bir bilim insanı elektronik devreleri nemden koruyabilecek bir sprey geliştirdi. Bu yöntemle aynı zamanda uçakların buzlanması ve teknelerin paslanması engellenebilir gibi görünüyor. Maddenin transparan olması ve aynı zamanda ultraviyole ışınlara karşı da koruma sağlaması ürünü oldukça etkili kılıyor. Geliştirilen spreyin içindeki kimyasallar camlarda oluşan buğu gibi problemleri de çözebiliyor ki uçaklar için bu özellik de oldukça önemli.

4. Klimaya Gerek Yok!

Stanford Üniversitesi’nden bir grup mühendisin geliştirdiği plastik kumaş, vücudun soğumasına yardımcı oluyor ve vücut ısısını düşürüyor. Teri emen geleneksel kumaşların aksine geliştirilen yeni kumaş vücut ısısının da vücudu terk etmesine izin veriyor ve ortam ısısının altında hissedilmesine olanak sağlıyor. Bu yöntem enerji tasarrufunda yeni bir metot olabilir.

coolcq_news2-795x531

5. Güneş Enerjisinden Daha Fazla Yararlanabiliriz

Canberra’da yer alan Avusturalya Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı güneş ışığını buhara dönüştürmede yeni bir rekora imza attı. Çevrim yüzdesini %97’ye ulaştıran ekip bu gücü bir türbine aktararak türbinin de enerji üretmesini sağlıyor. Bu yeni rekorla birlikte güneş enerjisinden üretilen elektrik miktarı artabilir, aynı şekilde maliyetler ciddi oranda düşebilir ve bu yenilenebilir enerji türünün yaygınlaşması ciddi anlamda kolaylaşabilir.

ah1p9192

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.