5 Yaşındaki Minik Savaşçı, Tüm Hayatı Boyunca Savaştı

26 Ocak 2018

Her dakika ortalama 255 bebek dünyaya geliyor. Bu minik tatlı şeylerin çoğu anne karnında 37 ile 40 hafta arasında zaman geçirmiş olsalar da bebeklerin %10’luk bir kısmı, dünyaya erken geliyor ve hayatta kalmak için bakıma ihtiyaç duyuyor.

Britanny ve Scott Bolick çifti, 2012’de ilk çocuklarını bekliyorlardı. Britanny yıllar önce rahim kanseri yaşamıştı ve çift gebeliğin yüksek riskli geçeceğini biliyorlardı. Yine de Britanny’nin bebeği 32 haftadan fazla taşıyacağını düşünüyorlardı.

Britanny’nin hamileliği pürüzlerle ilerliyordu. Bu süreçte birbirinden farklı bir çok komplikasyon yaşadı. Hamileliğinin 20. haftasında Lucile Packard Doğum Hastanesi’ne yatırıldı ve 22. haftada suyu geldi. Aynı zamanda GE Enerji’de yazılım yöneticisi olan Britanny’nin eşi Scott, eşinin çektiği ağrıların ve bebeği içerde mümkün olduğunca uzun tutmanın savaşa döndüğüne tanıklık etti. Scott, mesleki refleksle çocuğunun hayatta kalma olasılığını takip etmek için daha iyi bir yol bulmaya çalıştı. Çocuğunun hayatta kalma olasılığının her geçen gün %2 oranında arttığını hesapladı ve geçen her günü bir hediye olarak gördü.

Hamileliğin 24. haftasını 5 gün geçtikten sonra Brittany şiddetli sancılar çekmeye başladı. Gece yarısına doğru doktorlar sezaryen yapmaya karar verdi ve Will, erken doğum ile 11 Ocak 2013’te 765 gram olarak dünyaya geldi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre Amerika’da dünyaya gelen bebeklerin ortalama ağırlığının 3 kilo 630 gram olduğunu göz önüne alırsak Will’in durumunu daha iyi anlayabiliriz. Bolick çifti o karmaşada sadece doktorların kendi aralarında tartışmalarını, “Will’i yeniden canlandıralım” dediklerini ve “Onu yeni doğan yoğun bakım ünitesine (NICU) götürelim” dediklerini hatırlıyor. İkisi de yaşadıkları sıkıntıların içinde mantıklı davranarak doktorların söylediklerini yerine getirmeye karar verdi.

Will’in durumu biraz stabil hale gelince Scott onun fotoğrafını çekti ve bir kağıda bastırıp eşine götürdü. Brittany çocuğunu ilk kez bu fotoğrafta gördü ve fotoğrafta bile olsa oğlunu görmek içini rahatlattı. Oğlunun boyutunu sorduğunda ise “Tatlım, boyu gerçekten bu fotoğraf kadar.” cevabını aldı.

Will bebek, Stanford’daki Lucile Packard Doğum Hastanesi’nin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde 5 ay boyunca Giraffe Omnibed’in koruyucu kozasında kaldı. Bu cihaz hem radyan ısıtıcı hem de kuvöz olarak iki görevi yerine getiriyor. Bu arada bebekler için kesintisiz iyileştirici bir mikro ortam yaratan bu cihaz, Scott’un GE Sağlık’taki meslektaşları tarafından tasarlandı.

Aile çok zor zamanlar geçirdi. Will doğduktan birkaç ay sonra hastaneden bir telefon geldi ve arayan doktor, Will’in solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini ve bu günü atlatmasının mümkün olmadığını söyledi.

Will’in 5 ayını geçirdiği Giraffe Omnibed cihazı.

Ancak Will savaşıyordu. Muhteşem hemşireler, solunum terapistleri ve doktorlardan oluşan bir grubun da yardımıyla Will o günü atlatmayı başardı. Herkes Will için savaşıyordu, hatta bir solunum terapistine defalarca evine gidip dinlenmesi söylenmesine rağmen Will’in yanından 24 saatten fazla ayrılmayı reddediyordu. Bir yandan da doktorlar Will’in tedavisi için çalışıyorlardı ve içlerinden bir tanesi Will’in hayatını kurtarmasını sağlayan azot oksit tedavisini önerdi.

Hastanenin muhteşem ekibinin olağanüstü çabaları Will’i hayatta tuttu. Fakat aile, çocuklarının bakımında en büyük rolü üstlendiğini fark etti. Aileyle entegreli tedavinin önemini herkese anlatmak ve bunu teşvik etmek için Will’s Way Vakfı’nı kurdular.

Scott, tüm zorluklara rağmen baba olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bugün Will 5 yaşında ve hala hayata tutunuyor. Erken doğum ile dünyaya geldi, yürümeyi 4 yaşında öğrendi, şu anda da yemek yeme ve konuşma becerileri üzerinde çalışıyor. Küçük yaşta yaşadığı tüm zorluklar ve sıkıntılara rağmen önümüzdeki sonbaharda anaokuluna başlamak için sabırsızlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.