5. GE Kadın Çalışan Ağı Zirvesi: İşte Gelecek ve Kendi Hayatının Lideri Olmak

23 Aralık 2020

GE’nin 2016 yılında başlattığı ve GE Türkiye çalışanlarını, GE’nin global liderlerini ve iş dünyasından önemli isimleri bir araya getiren gelenekselleşen GE Kadın Çalışan Ağı Zirvesi’nin ikinci gününde, Canan Özsoy’un moderatörlüğü ve 500 İstanbul Girişim Sermayesi Fonu Kurucu ve Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, PWC Türkiye, Kalkınma ve Kamu Politikaları Lideri İdil Özdoğan ile Akademisyen, Ekonomist, Yazar Prof. Dr. Emre Alkin’in katılımıyla İşte Gelecek – İş Dünyası Paneli gerçekleştirildi. Ardından EIA Akredite Master Yönetici Koçu, Kıdemli Liderlik Eğitmeni ve Akredite Koç Süpervizörü Gamze Acar Bayraktaroğlu “Kendi Hayatının Lideri Olmak” adlı konuşması ile katılımcılarla buluştu.

İşte Gelecek adlı iş dünyası paneli başlamadan önce GE’nin kadın ve erkek çalışanları ile çalışanların çocuklarının “Gelecekte neyi değiştirmek istersiniz?” sorusuna verdikleri cevapların yer aldığı bir video izlendi. Ardından Canan Özsoy, konuklarımıza sorularını yöneltti.

500 İstanbul Girişim Sermayesi Fonu Kurucu ve Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, girişimcilik ile ilgili en önemli kazanımın dayanıklılık olduğunu söylüyor. “Girişimcilik zaten zor bir serüven. Türkiye’de yaşayan girişimciler ise her zaman belirsizliklerle ve problemlerle mücadele etmeye alışkın.” diyor. Bu nedenle Covid-19 gibi küresel problemlerle başa çıkmada daha hazırlıklı olduklarını ve süreci daha iyi yönettiklerinden bahsediyor. Dayanıklılık için devam azmi, yılmamak ve geleceğe bakmak gerekiyor!

Akademisyen, Ekonomist, Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, dijital dönüşüme kendimizi nasıl hazırlamamız gerektiğinden bahsediyor. Pandemiden sonra bu dönüşümün kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor. Yönetişimi (doğru işe karar verme) ve yönetimi (işi doğru yapma) birbirinden ayırmak, dijitalleşmeden korkmamak, müşteri memnuniyetini önemsemek ve tedarikçilerle olan süreci iyi yönetmek gerektiğini söylüyor. Buna da Sanayi 4.0 deniyor. Bunlara ek olarak önemli verilerden bahsediyor:

  • Şu an Türkiye’de uzaktan yönetim yapan kurum sayısı %22 oranında.
  • Cumhuriyetin ilk yıllarında kadınların iş hayatına katılımı %46’ydı. 
  • Bugün Türkiye’de kadın istihdamı düşük olsa da iş gücüne katılan erkeklerin ortalama eğitimi ile kadınların eğitimi arası çok fark var, kadınlar çok üst seviyede. 

Tüm bu bilgiler ışığında şirketlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bir kez daha düşünmesi gerekiyor.

PWC Türkiye, Kalkınma ve Kamu Politikaları Lideri İdil Özdoğan, son dönemde kadınların üzerinde görünmeyen çok fazla yük olduğundan bahsediyor. Kadınlar istihdam piyasasının dışında kaldılar. Öncelikle ailede yönetişim modeli geliştirmek gerekiyor. Kadınların evdeki görevlerinin adil dağılmasının öneminin altını çiziyor.

EIA Akredite Master Yönetici Koçu, Kıdemli Liderlik Eğitmeni ve Akredite Koç Süpervizörü Gamze Acar Bayraktaroğlu, insanlığın önemli bir sınavdan geçtiğini söylüyor. Ekonomik iniş-çıkışlar, belirsizlik ve parametrelerle karar vermek, karmaşıklık doğrultusunda düşünmek, bilgi bulanıklığı hep vardı belki ama kesinlikle Covid-19 ile taçlandı. Bu nedenle, “Birçok değerimizi ve bakış açımızı değiştirmeliyiz. İşin karanlık tarafı yerine aydınlık tarafına odaklanmalıyız.” diyor.  

“Kadınlar duygusal anlamda birçok durumda liderlik ediyor. Erkekler de liderlik ederken mutlaka bir kadın liderle birlikte hareket etmeli.” diyen Bayraktaroğlu, şefkatli liderlik ve öz şefkat terimlerine değiniyor. Bunun için öncelikle hayatının lideri olmak gerekiyor. Hayatının lideri olmak da kendi hayatının sorumluluğunu almak anlamına geliyor. 

“Farkındalık, güçten büyüktür. Anda olmak önemlidir. Gelecek için şimdi lafı da bu nokta da çok doğru. Her şey şimdi. Geçmiş de şimdinin için de gelecek de bugün verdiğimiz kararların içinde.” sözleriyle Gelecek İçin Şimdi söyleminin önemine dikkat çekiyor.

Son olarak; “Bugüne odaklanmak, yarını kurtarmak demektir. Bugüne odaklanmak kendine sahip çıkmak demektir. Kendine odaklanmak çevrene faydalı olmak demektir. Bugün verdiğin kararların farkında olmak daha güzel bir yarın demektir.” sözleriyle konuşmasını bitiriyor.

Zirvemizin birinci gününü okumak için tıklayınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.