4. Sanayi Devrimi Yeni Bir İstihdam Dalgası Yaratacak

7 Mart 2016

Endüstriyel İnternet uygulamaları sanayi üretimini ve iş yapış şekilleri baştan aşağı değiştiriyor. Bu yeni dönem Dördüncü Sanayi Devrimi olarak adlandırılıyor ve birçok fırsatı ve zorluğu birlikte barındırıyor. Önemli olan, bu yeni döneme adapte olmak ve fırsatları olumlu sonuçlara dönüştürmek.

DPP1-copy

Bu muazzam değişim dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantıların ortasında “yeni bir tehdit” olarak algılandığından olsa gerek, Dördüncü Sanayi Devrimi hakkında ilk çıkan haberler “Yeni Sanayi Devrimi, başta kadınlar olmak üzere kitleleri işsiz bırakacak” türünden karamsar ifadeler taşıyordu. Oysa birçok profesyonel, sanayinin dijitalleşmesi olarak tanımladıkları Dördüncü Sanayi Devrimi’nin yaratacağı tehditlerden çok yeni fırsatların altını çiziyor ve şirketleri bu yeni döneme hazırlıklı olmaları yönünde uyarıyor.

Nitekim uluslararası istihdam danışmanlık şirketi ManpowerGroup CEO’su Jonas Prising, “Yeni teknolojiler her zaman bazı sektörlerde iş kaybına yol açar. Ancak tarih bize yeni teknolojilerin sonunda işinden ettiğinden daha fazla kişiye iş sağladığını gösteriyor” diyor.

Sensörlerle ve yapay zekâ ile donatılmış, istenilen miktarda ürün ve hizmeti tam zamanında sıfır hata ile üreten sistemleri haber veren Dördüncü Sanayi Devrimi, elbette geleneksel işletmeleri ve bu sektörleri ana üretim eksenine alan gelişmekte olan ülkeleri derinden saracak. Ama ileride o sensörler ve yazılımların üretimi için çok daha fazla insanın emeğine ihtiyaç duyulacak. Örneğin, Uluslararası Endüstriyel Robot Federasyonu’nun (IRF) yaptığı bir araştırmaya göre, endüstriyel robotlar 30 bin kişiye ise yeni iş imkânı sağladı.

DPP4-copy-1024x576

Çalışanlar Ne Olacak?

Bu konuda önemli bir nokta da firmaların yeni dönemde istihdam edecekleri çalışanların niteliklerindeki değişim. Firmaların başta yazılım uzmanı olmak üzere, tasarımdan kontrol sistemlerine kadar bütün süreci yönetebilecek nitelikte işgücü ihtiyaçlarının karşılanması önceliklerden biri olacak. “Dijital lider” olarak nitelenen bu yeni işgücünün sadece yazılım bilgisine değil, üretim ve pazarlama bilgisine de sahip olması beklenebilir.

Danışmanlık Şirketi Gartner’a göre şirketlerde yeni dönemde bilişim personeli ile diğer birimler arasındaki mesafenin de kalkması gerekiyor: Şirket yöneticileri insan kaynaklarına “Bilgisayar programlamadan anlamayan eleman almayın” diyebilir. Bu nitelikte işgücü bulmaları da zor olmayacak. Deloitte Digital’in yaptığı bir araştırmaya göre, “Gelecek 7 yılda 1 milyara yakın en az bir yazılım dilinden anlayan personel, işgücü piyasasına katılacak.

Önümüzdeki hafta Çarşamba günü (09.03.2016) 5. Küresel İnovasyon Barometresi’nin sonuçlarını açıklayacağız. Türkiye’den de 100’den fazla CxO seviyesinde yöneticinin katıldığı araştırmanın bulguları, 4. Sanayi Devrimi’nde yöneticilerin çalışanlarda aradığı özellikleri gözler önüne serecek. Diğer taraftan Büyük Veri ve ileri üretim tekniklerinin kurumlara ne kadar adapte olacağının da ipuçları verilecek.

Geleceğin mesleklerine kendinizi adapte etmek istiyorsanız #inovasyonbarometresi16’yı takipte kalın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.