4. Kadın Çalışan Ağı Zirvesi Gerçekleşti: Güç Sende!

9 Aralık 2019

GE, kadınların iş hayatına katılmasını sağlamak, onların iş hayatındaki gelişimini ve yükselişini desteklemek adına 1997 yılında Women’s Network’ü kurdu. Tüm dünyada faaliyet gösteren platform, ülkemizde de GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı ile hayat buluyor.2003’tekurulduğu ilk günden bu yana 100’e yakın organizasyon gerçekleştiren GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nın artık geleneksel hâle gelen bir de buluşması var. 4. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi’nde,bu yıl da, 250’ye yakın kadın çalışanı ve çeşitliliğin önemini savunan erkek liderleri bir araya geldi.

Kadınların İçindeki Gücü Keşfetme Zamanı!

Gerçekleştirildiği ilk yılda kız kardeşliğin önemine değinen, 2.sinde mottosunu ‘Kadın Eşittir’, geçtiğimiz sene ise ‘Kabuğunu Kır’ olarak belirleyen Zirve, 4. senesinde kadınlara ‘Güç Sende’ diyerek seslendi. Ve sembolünü ise efsanelere konu olan, gerektiğinde küllerinden yeniden doğan Anka Kuşu olarak seçti. Efsanelere konu olan bu mitolojik sembolün esin kaynağı ise kadınlar! Çünkü tıpkı kadınlar gibi, Anka Kuşu da gücü, gelişimi, erdemliliği, sadakati, hakkaniyeti, zarafeti ve yüceliği temsil ediyor.

Zirvenin açılışını GE Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü ve GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Eş Başkanı Dr. Aslı Duran ve GE Türkiye IK Operasyon Müdürü ve GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Eş Başkanı Evren İlçöl gerçekleştirdi. Zirvenin amacının herkesin içinde var olan saklı gücü ortaya çıkarmanın yollarını bulmak, herkesi buna teşvik etmek olduğunu anlatan Duran, konuşmasına GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı ile ilgili bilgiler vererek devam etti.

https://twitter.com/GE_Turkiye/status/1201754512068923392?s=20

Zirve’de sahne sırası “Tuttuğunu Koparmak” konulu açılış konuşmasıyla GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’undu. Özsoy konuşmasında “Samimiyet, sevgi, sonuç odaklılık ve sürdürülebilirlik. Bu 4 S kuralı kadının iş hayatında başarısının sırrıdır.” diyerek kadınların gücünü nasıl keşfedeceğine ve göstereceğine dair tavsiyeler verdi. İş hayatında çeşitliliğin önemine vurgu yaparak bitirdiği konuşmasında Özsoy, “Kadınların çalışma hayatında var olma sürecini kolaylaştırmak ve artırmak için her zaman çalışmaya devam edeceğim. Çünkü kadının çalışma hayatında artırılacak rolünün sürdürülebilir bir ekonomiye katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’un ardından, “Güç Elimizde” konulu sunumuyla Ekonomist ve Gazeteci Emin Çapa sahnedeydi. Gücün kaynağının bilim ile birlikte yer değiştirdiğinden bahseden Çapa, kadının iş hayatındaki yeri ve ekonomik değerine dair ilgi çekici yüzdesel verilere de değindi. Herkesin kendi potansiyelini keşfetmesi gerektiğini ve bu gücü en güzel şekilde kullanması gerektiğinin altını çizen Emin Çapa konuşmasını ”Kariyerinizi, hayatınızı, şirketinizi, çevrenizi, ülkenizi ya da dünyayı değiştirmek için benim elimden ne gelir ki diye düşünmeyin. Dünya değişmelidir, hayatım değişmelidir diyorsanız, ben değiştirebilirim, ben bu değişime liderlik ederim, deyin. Soru da cevap da aynı: ‘Ben değilsem kim?’ Sizin hayatınızı sizden başka kim değiştirebilir? Siz! Çünkü güç sizde.” diyerek sonlandırdı.

4. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi, Güç Cinsiyetsizdir konulu İş Dünyası Paneli ile devam etti. Panelin moderatörlüğünü GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy üstlenirken konuşmacı olarak ise Tat Gıda Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Arzu Aslan Kesimer, EBRD Türkiye Ülke Başkan Vekili Şule Kılıç, PwC Türkiye Başkanı Haluk Yalçın ve Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü katıldı.

https://twitter.com/GE_Turkiye/status/1201780218312175616?s=20

Kendi gücünü, cesaret ederek çıktığı yolda keşfettiğini anlatan Tat Gıda Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Arzu Aslan Kesimer ”Mesele yolculuğa çıkmaya karar vermek için gerekli cesarete sahip olmakta. Önünüzde iki seçenek varsa, zor olanı seçin ve mücadele edin!” diyerek kadınlara yolu da yolculuğu da sevmelerini ve mücadele ile çok fazla şey öğrenebileceklerini öğütledi.

Kadın çalışan sayılarını 2023 yılına kadar şirketlerindeki kadın lider sayısını %30’a yükseltmeyi hedeflediklerini ve kadınların yapamayacakları hiçbir şey olmadığını söyleyen Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Dünya nüfusunun %50’si kadınken tek kanatla uçamayız.’’ diyerek kadınların iş hayatındaki gücünü vurguladı.

İş hayatında başarılı bir kadın olabilmek için aile ve çevre desteğinin önemine de değinen EBRD Türkiye Ülke Başkan Vekili Şule Kılıç, yönetimde daha fazla kadına yer vermenin daha fazla başarı ve finansal istikrar getirdiğinin kanıtlayan dünyadan çeşitli araştırma sonuçları paylaştı. Kılıç birlikte çalıştıkları şirketlere kadınların erkeklerle eşit şekilde değerlendirildiği işe alım süreçleri için geliştirdikleri kurallar getirdiklerini ve bunları uygulamaları için onları teşvik ettiklerini söyledi

Kariyeri boyunca kadınlarla geçirdiği mesailerde öğrendiklerini unutulmaz olarak nitelendiren PwC Türkiye Başkanı Haluk Yalçın ise konuşmasına bir takım çalışmasında kadınların önsezileri ve duygusal zekasının herkesi beslediğinden bahsederek başladı ve devam etti: “Kadın üstünlüğünün olduğu bir yerde gerçekten bir takım olarak çalışabildiğiniz zaman, ileriye gitmek için sınırsız fırsat yaratabilirsiniz.”

GE Havacılık Kıdemli Tasarım Mühendisi Selin Acun Çelik ve GE Yenilenebilir Enerji Kıdemli Analiz Mühendisi Duygu Büyükyıldız,Woman in STEM hakkında konuştuktan sonra; katılımcılar hareketli, eğlenceli ve müzik dolu bir Vücut Perküsyon Atölyesi ile Zirve’ye devam etti. Ritim Arena grubu eşliğinde çeşitli enstrümanlar kullanarak kolektif bir ritmin ortaya çıkmasına katkıda bulundu.

Zirve, bu sene ilk defa bir uzman psikoloğu ağırladı. Kendini Gerçekleştirmek (Self-Realization) konulu konuşmasıyla Uzman Psikolog Gizem Çeviker, gelişimin ve kendini keşfetmenin hiç bitmediğini ifade etti. Önyargıların korkulardan kaynaklandığını belirten Çeviker, insanın kendine güvendiğinde hiçbir şeyden çekinmeyeceğini söyledi ve konuşmasını “Bir deneyimi yaşarken ne düşündüğünüzü ve ne hissettiğinizi yargısız şekilde gözlemleyebilmeniz farkındalığı doğurur.” diyerek sonlandırdı.

4. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi’nin son oturumu GE Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Özlem Aksoy moderatörlüğünde Eski Türk Milli Voleybolcu ve Türkiye Voleybol Federasyonu Danışmanı Efsane Kadın Voleybolcu Neslihan Demir Güler, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Türkiye Voleybol Federasyonu Sağlıktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Müdürü A.Nihan Karaçam Salkaya’nın katılımıyla gerçekleşti “Engelleri Aşmak” konulu bir panele katılan konuşmacılar, takım çalışmasıyla gelen ve göğsümüzü kabartan milli zaferlerin birlikten nasıl doğduğundan bahsetti.

Voleybolun ülkemizde artık çok daha fazla tercih edildiğini ve kadın milli voleybol takımımızla gurur duyduğunu belirten Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Kadın eli değdi; her şey değişti, güzelleşti.” dedi. Türkiye Voleybol Federasyonu Sağlıktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Müdürü A.Nihan Karaçam Salkaya ise sporun bir takım işi olduğunu ve herkesin aynı takımda olduğunun altını çizerken Eski Türk Milli Voleybolcu ve Türkiye Voleybol Federasyonu Danışmanı Neslihan Demir Güler, takım çalışmasının önemini şu sözlerle vurguladı: “Sahada yalnızca kendinizden sorumlu değilsiniz, empati kurabilmeniz ve takım arkadaşlarını anlamanız gerekir”. Başarının yalnızca bir andan ibaret olduğunu, ancak başarıyı değerli kılan asıl şeyin yolda yaşadığın tüm inişler ve çıkışlardan ileri geldiğini söyleyen Neslihan Demir Güler katılımcılara “Cesur davranmaktan çekinmeyin.” diyerek seslendi.

4. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi bu sene de kadınlara içlerindeki gücü hatırlatmak için #GüçSende diyerek katılımcılara keyifli ve ilham dolu bir gün yaşattı.

GE Türkiye, kadınlara her zaman ilham kaynağı olarak iş hayatlarında onların yanında yer almaya devam edecek ve nasıl daha fazla fayda yaratılabileceğine dair çalışmalarını her daim sürdürecek… Bir sonraki Zirve’de görüşmek üzere!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.