3D’de Dönüşüm: Ceviz Büyüklüğünde Bir Nesne, Gökyüzünün Hakimlerine Güç Veriyor!

12 Aralık 2018

Bir jet motoru yakıt nozülünün görünüşünü  bir musluk başlığına ya da  herhangi küçük bir tesisat parçasına benzetebilirsiniz.Çok az kişi bu gösterişsiz nesnenin aslında GE tarihinin en yıkıcı ve en özel teknoloji parçası olduğunu bilebilir. İnanması güç olsa da bu parça,  yeni bir GEiş biriminin fitilini ateşledi ve dünyanın en çok satan ticari jet motoruna yön verdi; işte dünya bu fırsatla 3D üretimin ne kadar ileri gidebileceğine de tanıklık etmiş oldu.

Sadece birkaç yıl içinde katmanlı imalat olarak da bilinen 3D üretim, laboratuvarlarla sınırlanmış ulaşılması güç bir teknolojiden imalatın başlangıç noktası için gerçek bir üretim yöntemine dönüştü. GE,jet motorları için bu parçaları seri üretmeye şimdiden başladı ve Ekim ayında GEHavacılık’ın Auburn Alabama’daki 3D üretim tesisinde 30.000 adet yakıt nozülü ucu üretildi.

Her şey on yıl önce, GE Havacılık ile Fransa’nın Safran Uçak Motorları şirketinin %50 – %50 ortak girişimi olan CFM International’ın, mevcut motorlardan daha tasarruflu yakıt tüketecek ve emisyon salınımını düşürecek LEAPmotorunu geliştirmesiyle başladı. GE Havacılık Mühendislik Başkanı Mohammed Ehteshami, motor için iddialı planlar ortaya atıldığında jet yakıtını hava ile en verimli şekilde karıştırmak için tasarlanan yakıt nozülünün ucundaki labirent geçişlerin başarısını hızla fark etti.

Ehteshami, işi başarıyla tamamlamak için 28 yaşındaki JoshMook adlı amatör bir pilotu da dâhil ettiği üst düzey bir mühendis ekibi kurdu. Çok geçmeden ekip, 14 ayrıntılı ve detaylı sıvı geçiş kanalı barındıran ceviz boyutunda bir nesne tasarladı. Etheshami, geometrisinin çok karmaşık olduğunu ve sekiz denemenin ardından sonuca ulaştıklarını belirtiyor.

Şirketi GE tarafından satın alınan 3D üretim öncüsü Greg Morris ile yakın bir şekilde çalışan Mook, yakıt nozülünün özelliklerini karşılayacak şekilde 3D yazıcıların yeniden yapılandırılmasına yardımcı oldu. Bu yeni uç tasarımı, birbirine kaynak yapılmış 20 parça yerine tek bir parça olarak tasarlandı. Bu tasarım, bir önceki parçanın ağırlığından %25 daha hafif ve %30 daha verimli bir işleve sahip.

GE Katmanlı İmalat’ın AddWorks ekibini yöneten Chris Schuppe; 3D üretimin insanlar tarafından mürekkepli yazıcıları kullanmak kadar kolay görüldüğünü söylüyor ama aslında o kadar da kolay olmadığını şu sözleriyle belirtiyor: “Yakıt nozülü üretimi, insan saçı kalınlığındaki yaklaşık 3.000 tabaka tozlu metalin bir arada orkestrasyonunu gerektiriyor.”

2017 yılında Auburn’da 30 adet 3D yazıcıyla üretilmiş toplam 8.000’lik ürün sayısı, şu an 33.000’e yükselerek yakıt nozülü yerini alıyor. Aslında bu kilometre taşıyla birlikte kutlanacak çok şey var. Fabrika, Airbus A320neo ve Boeing 737 MAX jetlerine güç sağlayan LEAPmotorları için, 236 milyar dolardan fazla değere sahip 16.000’i aşan yakıt nozülü sağlıyor.

LEAP motorunun da ötesinde GE Havacılık, Boeing’in 777X geniş gövdeli uçağı için geliştirilen dünyanın en büyük jet motoru GE9X gibi motorlara sensör, kanat, ısı eşanjörleri ve diğer parçaları sağlamak içinde katmanlı imalatı kullanıyor. Hatta bu teknoloji, GE’nin yeni turboprop motoru olan Catalyst ile küçük uçak endüstrisine bile girdi.

Ancak havacılık sadece bir başlangıç. Bugün otomotiv, enerji, sağlık ve diğer endüstrilerde de artık 3D imalat benimseniyor. GE, 2020 yılına kadar GE Katmanlı İmalat’ın ekipman,malzeme ve hizmetlerden elde ettiği geliri artırmaya devam edeceğini öngörüyor.

Bir küçük ceviz daha ne kadar büyüyebilir ki?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.