3D Yazıcılar Dünyayı Değiştirecek Mi?

31 Temmuz 2014

3d yazicilar

Bundan birkaç yıl önce biri size bilgisayarınıza bağlı bir yazıcıyla uçak motoru parçası üretebileceğinizi, ev inşa edebileceğinizi, yemek pişirebileceğinizi ya da kendinize havalı bir otomobil yapabileceğinizi söyleseydi ne düşünürdünüz? Büyük ihtimalle inanmazdınız… Ancak saydıklarımızın hepsi bugün üç boyutlu yazıcılar sayesinde mümkün hale geldi.

Nasıl ki baskı tekniklerinin gelişmesi geçtiğimiz yüzyılın medyasını tamamen değiştirdiyse, 3D printer’ların da üretim sektörünü aynı şekilde değiştireceği öngörülüyor. Bugünün 3D printerları baskıda plastik, seramik cam ya da metal gibi kullansa da önümüzdeki dönemde daha farklı materyallerden baskı yapabilecek yazıcıların piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Peki gelelim asıl soruya… Özellikle son bir yıldır, üzerinde en fazla konuşulan teknolojik gelişmesi olan 3D printerlar, ne zaman günlük hayatımıza entegre olmuş birer cihaza dönüşecek? Üç boyutlu baskı teknolojisi, hayatımızda neleri değiştirecek? Gerçekten söylendiği gibi yapay organlar, taşıt ya da yiyecek üretmek mümkün olacak mı? Yoksa bunlar sadece birer hayal ürünü mü? Birçok gelecek bilimciye göre 3D baskı ile insanoğlu, “yenilikçilik” konusunda bir çağ atlamış durumda… Bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak çünkü üç boyutlu baskı teknolojisi, yenilikçiliğin bir numaralı gereği olan “deneme-yanılma” sürecini çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirme imkanı sağlıyor.

Şimdi dilerseniz, üç boyutlu baskı sayesinde hayatımıza girmesi öngörülen yeniliklere biraz göz atalım. Belki bu sayede, bu yeni teknolojinin önümüzdeki dönemde neleri değiştireceği hakkında fikir sahibi oluruz.

Prototipler:

Gelişmiş üretim yenilikleri sanayide gerçek bir devrim gerçekleştiriyor.  Yeni tekniklerle üretilen, yeni görünüm ve özelliklere sahip ürünler geleneksel üretim tekniklerini saf dışı bırakıyor. Hepsinden önemlisi, GE’nin kusursuz fabrikaları bilgiyi yeni üretim teknolojileriyle buluşturuyor.  Bunun sonucu olarak son derece verimli ve hızlı geri dönüş alınabiliyor, prototip hazırlanabiliyor ve müşteri deneyimi gerçek zamanlı olarak üretim esnasında görülebiliyor. 3D baskı makineleri, tasarımcıların tasarladıkları bir ürünü ya da parçayı üretim bandına göndermeden önce görebilme imkanı tanıyor. Bu da herhangi bir hata olması durumunda oluşabilecek yüksek maliyetlerden kurtulmayı ve hızlı üretimi sağlıyor.   Kusursuz fabrikalarda ürünle ilgili stratejiler kolaylıkla geliştirilip, fabrikaların tamamlayıcı bir parçası olarak otomatik ölçme/değerlendirmeye tabi tutulabiliyor.

Gıda:

Özellikle NASA’nın bu konuda önemli çalışmaları olduğu biliniyor. Mars ya da daha uzak gezegenlere seyahat eden astronotlar için böyle uzun bir yolculuk boyunca yetecek gıdayı sağlamanın aslında seyahatin en önemli sorunlarından biri olduğu düşünüldüğünde, uygun bir “mürekkep” bulunması uzay araştırmaları konusundan önemli bir adım olarak kabul edilebilir.

Kişiselleştirilmiş ürünler:

Son on yılın yükselen tüketici trendleri arasında “kişiselleştirilmiş ürünler” geliyor kuşkusuz. Şimdilerde neredeyse her çeşit ürün ya da hizmetin “kişiselleştirilmişini” sunan bir şirket mevcut. Kişiselleştirme trendinin özellikle Y Kuşağı arasında oldukça rağbet gördüğünü göz önünde bulundurduğumuzda 3D baskının bu konuda devrim yaratacağını söylemek çok da yanlış olmaz. Aynı şekilde önümüzdeki yıllarda sevdikleri için “benzersiz” bir hediye arayanların imdadına da 3D baskı makinelerinin yetişmesi bekleniyor. Kısacası önümüzdeki günlerde sevdiklerinizden çok daha “yenilikçi” ve “size özel” hediyeler almanız söz konusu olacak.

Reklam ve pazarlama:

3D baskı çözümlerinin en fazla etkilemesi beklenilen alanlardan biri de reklam ve pazarlama dünyası… Bunun etkilerinin ise doğrudan tüketiciye yansıyacağını öngörebiliriz. Son dönemde LG ve Jaguar gibi dünya devi üreticilerin pazarlama kampanyalarında 3D baskı tekniklerini daha sık kullanmaya başladığını görüyoruz. 3D baskı pazarlama dünyasının çok uzun zamandır gündeminde olan “sanal gerçeklik” ve “artırılmış gerçeklik” gibi kavramlara da yeni bir bakış açısı getiriyor.

Ulaşım:

Hesapta olmayan arızalardan dolayı uçuşların %10’u erteleniyor veya iptal ediliyor. Bunun havacılık sektörüne maliyeti; yaşanan stres, iptal olan toplantılar ve saatlerce hava limanında beklemenin dışında, yaklaşık 8 milyar dolardır. Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin yaygınlaşması uçak üreticileri için de yepyeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor. Makineler bozulmadan önce onların bakıma alınması ve tamir edilmesi, böylelikle ulaşımda aksama olmaması ve enerjinin boşa harcanmaması havacılık sektörü için hayat kurtarıcı bir gelişmedir. Dünyanın herhangi bir yerinden her iki saniyede bir, GE motoru kullanan bir uçak havalanıyor; GE Havacılık da son dönemde üretim ve tasarımın kurallarını yeni baştan yazan çalışmalara imza atıyor. Üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde GE mühendisleri jet motoru tasarım sürecini mükemmelleştirme yolunda önemli adımlar attı. GE, katmanlı üretim teknolojileri ve üç boyutlu baskı teknolojisinin şirketin iş yapış biçimini tümüyle değiştirdiğini, artık prototiplerin eskisine oranla çok daha hızlı bir şekilde geliştirilebildiğini söylüyor. Üç boyutlu yazıcıların ikinci Sanayi Devrimi’ni başlattığını da söyleyen Furstoss, GE’nin bu konuya ciddi bir yatırım yaptığından bahsediyor ve bu alanda liderliği elinde tutmak istediğini ekliyor.

Son olarak, 3D baskı tekniklerinin gelişimi ile özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki inovasyon çalışmaları ve girişimcilik ekosistemleri oldukça hareketlenecek. Üretim maliyetlerini büyük oranda düşüren bu cihazlar, aynı zamanda üretimin demokratikleşmesine olanak sağlayacağından, çok yakın gelecekte gelişmekte olan ülkeler için üretim ve inovasyon konusunda bir çığır açacak.  

Yorumlar

  1. 3D baskı teknolojisi günümüzde her gün dahada fazla gelişmekte olan bir sektör. 3D Baskı Hizmeti almak isteyenleri 3Dedi’ye bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.