3D Yazdırma Yöntemi, Görme Engelli Çiftleri Çocukları İle Tanıştırıyor

13 Nisan 2017

Ana Paula Silveriya ve eşi Alvaro Zermiani, Ana’nın hamileliğinin ilk ultrasonunda her çift gibi çocuklarının yüzünü görmeyi hayal etmişlerdi. Çift görme engelli olduğundan bu mümkün değildi ama teknoloji sayesinde çocuklarına dokunmayı başardılar.

Ana Paula Silveriya ve Alvaro Zermiani çiftinin çocukları Davi Lucas sağlıklı ve güçlü bir bebek. Davi’nin gelişimini ve Ana’nın hamileliğini Dr. Heron Werner takip etti ve Ana’nın çocuğunu ultrason sayesinde görebilmesi, daha doğrusu hissedebilmesi için ileri teknolojiden yararlandı. GE ultrason cihazı sayesinde üç boyutlu bir görüntü elde eden Werner, bu 3 boyutlu görüntüyü bir 3D yazıcıdan çıktı olarak aldı ve çiftin hamilelik sürecinde çocuklarının gelişimine tanık olmalarını sağladı. Ana, “12 haftalık bir fetüsü elimde tutuyordum ve her seferinde gelişimi takip edebiliyordum. Bu inanılmaz bir histi.” diyor.

Dr. Werner bu fikri Rio Ulusal Müzesi’nden aldığını belirtiyor. Bu müzede Antik Mısır bulguları aynı yöntemle taranarak modelleri çıkarılıyor ve üzerlerinde orijinal bulguya zarar vermeden detaylı incelemeler gerçekleştirilebiliyor.

Ana Paula, çocuğunun 3 boyutlu bir modeline dokunabilmeyi müthiş bir olanak olarak görüyor. Ana, “İkinci modeli elimize aldığımızda onun ne kadar büyümüş olduğunu hemen fark ettik. Yüzüne dokunup sağlıklı bir bebek olduğunu anlamak ise müthişti. Bebeğimize henüz doğmadan dokunabildiğimiz için onunla aramızda farklı bir bağ oluştuğunu hissettik.” diyor.

Ultrason ile 3 boyutlu fetüs modelleri alabilmek aslında tıp alanı için oldukça önemli bir gelişme çünkü bu sayede fark edilmesi oldukça zor olan bazı deformasyonlar ve erken müdahale gerektiren durumlar önceden belirlenebiliyor. Daha önemli durumlarda ise planlanan bir ameliyat, model üzerinden birçok doktorla birlikte tartışılabiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.