3D Üretimin Geleceği: Biyonik Tasarım

5 Temmuz 2017

Frank Herzog, dünyanın en büyük endüstriyel 3D yazıcısını üreten Concept Lazer’in kurucusu ve CEO’su. Şirketinin ürettiği yazıcılar, mücevherden medikal ekipmanlara hatta dev kamyon parçalarına kadar her şeyi imal edebiliyor. Bugünse şirket artık biyonik uçak parçası tasarımlarının peşinde…

GE yakın zamanda Herzog’un şirketi Concept Lazer’in hisselerinin büyük bölümünü satın aldı ve GE Katmanlı İmalat iş kolunun altına taşıdı. Peki bu satın alma kararı geleceğin havacılık endüstrisini nasıl değiştirecek? İsterseniz konsept parça tasarımlarına bir göz atalım.

Yazının hemen üzerinde görünen tasarım, Airbus için geliştirilen bir biyonik konsept. Bu fotoğraftaki ise ödüllü bir kanat parçası. Biyonik tasarımlar sağlamlık ve hafiflik için gereken her dinamiği barındırıyor.

Tasarımı sayesinde bu titanyum parça, konvansiyonel üretim ile karşılaştırıldığında %30 daha hafif.

Biyonik tasarım doğadan esinlenmek için de gereken esnekliği sağlıyor. Bu valf size de bir iç organı anımsatmıyor mu?

3D üretim doktorlara sıradışı tıbbi malzemeler üretilmesi konusunda da yardımcı oluyor. Yapılacak ameliyatın türüne ve hastanın durumuna göre bir tıbbi parça yeniden şekillendirilebiliyor.

Katmanlı imalat sayesinde üretilmiş bir kalça kemiği birleşim noktası.

3D üretim sanat için de çok şey ifade ediyor. Michaella Janse van Vuuren tarafından tasarlanan bu takı, takı tasarımının geleceği için de bir kilometre taşı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.