3D Üretim Teknolojisindeki Yenilik Endüstrilere Hız Kazandırıyor

30 Kasım 2016

Sanıyoruz ki Terminator 2’yi hepiniz hatırlayacaksınız. Yirmi beş yıl önce Yönetmen James Cameron bir filminde her forma girebilen metal bir robot ile karşımıza çıkmıştı. Evet, Terminator 2 sadece bir film ama M1 Yazıcısı anında üretimi mümkün kılacak gerçek bir üretim devrimi.

Silikon Vadisi’nde bir startup olan Carbon tarafından üretilen M1 yazıcısı, bir reçine havuzunun içinde üretimi gerçekleştiriyor ve istenilen formu burada hemen üretiyor. UV ışıkları sayesinde sertleşen reçine hızla sertleşiyor.

carbon3d_2_1000

Bu teknolojiye dair bir video internette yayınlandığında, oldukça güçlü isimlerin hemen dikkatini çekti. GE, BMW Group, Nikon ve JSR gibi firmalarında dahil olmasıyla ürüne dışarıdan yapılan yatırım miktarı 222 milyon doları buldu.

Carbon’un CEO’su olan Joseph DeSimone, “3D üretim teknolojisi dijital ve reel dünyanın birleşimi ve doğru kullanıldığında gerçek tasarım özgürlüğünü sunuyor” diyor.

Tabii ki endüstri devleri, bu teknolojinin üretimin geleceğinde yeni kapılar açabileceğini düşündükleri için yatırımlarını gerçekleştirdi. Çünkü 3D üretim teknolojisinin oluşturduğu pazar hala gelişmeye oldukça açık ve M1 bu pazara yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor. Alışılageldik 3D yazıcılar sıcak plastiği ya da metal tozunu katman katman üst üste koyarak üretim yapıyor ve bu süreç oldukça fazla zaman alıyor. M1’in ise aynı üretimi 100 kat hızlı yapması bekleniyor ve bu süre gelecekte 1000 kat daha hızlı olabilir.

M1’in içinde üretim yaptığı reçine türü madde beş farklı çeşide ayrılıyor ve bunlar daha sert ya da daha esnek objelerin üretilebilmesini sağlıyor. Hatta sunulan reçine türlerinden biri tamamen esneyip, bu hareket sona erdiğinde hemen tekrar eski formuna dönebiliyor. Yine oldukça yüksek ısıla dayanabilen bir reçine türü de Carbon’un şimdiden sunabildikleri arasında yer alıyor.

GE’nin bu startup’a yaptığı yatırıma gelirsek GE, geleceğin üretim teknolojilerinde yenilik yaratan metotları tabii ki desteklemeye değer buluyor. M1 gibi teknolojiler gelecekte parça üretim hızını ciddi miktarlarda artırabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.