3B Üretim Cincinnati Hayvanat Bahçesi Sakinlerinin Yemek Bulma Heyecanını Geri Getiriyor

14 Ağustos 2020

Mark gibi 5 yaşında bir mirket, vahşi doğada günlük vaktinin çoğunu ailesiyle birlikte, böceklerden sürüngenlere ve küçük memelilere varıncaya kadar bulduğu her şeyden atıştırarak geçiriyor. Cincinnati Hayvanat ve Botanik Bahçesi’nin sakini olan Mark ise yemeklerini belli zaman aralıklarında hayvanat bahçesinin bakım personelinin elinden alıyor. Bu beslenme şekli güvenilir olmasına rağmen kovalamanın heyecanı eksik kalıyor.

Peki Cincinnati Hayvanat ve Botanik Bahçesi bu konuda ne yapıyor? GE Katmanlı İmalat mühendisleri ile iş birliği yaparak Mark gibi hayvanların yiyecekleriyle oynamasına izin veren bir cihaz üzerinde çalışıyor. Hayvanat bahçesinde yönetici olan David Orban, “Gerçekten doğal beslenme ve yemlemeyi geliştirmeye odaklandık. Yapmaya çalıştığımız şey, hayvanlara doğal davranışlarını sergileyebilmeleri için fırsatlar sağlamak.” diyor.

Geçen yaz, Shannon Jagodinski liderliğinde bir GE Katmanlı İmalat mühendis ekibi hayvanat bahçesini ziyaret etti. Ekip, Mark ve mirket ailesinin beslenme rutinlerine nasıl güvenli bir şekilde heyecan katabileceklerini inceledi. Ardından gelen birkaç ay boyunca da Orban ve diğer hayvanat bahçesi çalışanlarıyla beyin fırtınası yapmak için bir araya geldi. Jagodinski hayvanat bahçesinin bu yeni ürünü kullanabilecek potansiyel bir müşteri olduğunu söylüyor. Yeni müşterilerinden duydukları heyecanı “Otomotiv ya da havacılık müşterileriyle çalışmaya alışkınız; ancak bir hayvanat bahçesi ile çalışmak bizim için yeni ve heyecan verici bir değişiklik. Bu bize katmanlı imalat teknolojisinin herhangi bir sektöre fayda sağlayabileceğini gösteriyor.” sözleriyle ifade ediyor.

3B baskı ve benzer işlemleri kapsayan katmanlı imalatta, bir makine ince tabakalar halindeki materyali birleştirerek diğer yöntemlerle üretilmesi zor olan karmaşık şekillerdeki nesneleri üretebiliyor. Katmanlı imalat, daha çok jet motoru bileşenleri ya da araba parçaları üretiminde kullanılıyor; ancak GE Katmanlı İmalat mühendislerinin zihinleri bazen farklı çalışabiliyor. Bunun sonucunda da Orban ve diğer hayvanat bahçesi personelinden topladıkları bilgilerle yeni bir cihaz üretme fikri ortaya çıkıyor: Mark gibi küçük hayvanlar ve kuşlar için içi çekirgelerle doldurulabilen ve ağaç gövdesinin dışını taklit eden bir cihaz. Geri dönüşümlü titanyum tozundan yapılan bu gövdenin içinde, farklı uzunluklarda metal tüpler bulunuyor. Çekirgeler tüplerden geçerken farklı zamanlarda gövdenin içinden çıkıyor ve hayvanat bahçesindeki hayvanlara şans eseri yemek keşfetmiş olmanın mutluluğunu yaşatıyorlar.

Jagodinski’nin ekibindeki mühendisler, çalışmalarına çekirge boyutları ve cihaza konulacak tüplerin boyutları üzerine çalışarak başladılar. Bu çalışmaların ardından, içinde üç farklı tüp olan prototip bir gövde ürettiler. Prototip, içinde çekirgelerle birlikte hayvanat bahçesindeki bir ağaç oyuğuna yerleştirildikten sonra, çekirgelerin tüplerden öngörülemeyen zamanlarda atlayışlarını gözlemlediler. Hayvanat bahçesinin görevlileri güvenlik konusunda geri bildirimlerde bulunarak hayvanların gagalarının, dillerinin veya pençelerinin sıkışmaması için tasarımın geliştirilmesine katkı sağladılar.

GE Katmanlı İmalat ekibi tasarımın tamamlanmış halini şubat ayında teslim etti. Ağaç kabuğu taklit edilerek tasarlanan cihaz hayvanların yaşam alanına kamufle edilerek yerleştirildi. Wings of The World (Dünyanın Kanatları) Sergisi’nde yer alan bazı kuşlar cihazı ilk deneyimleyenler oldu. Orban o güne şahit olmanın heyecanını “Çekirgelerin cihazdan dışarıya hareket etmelerini, bir tüpten diğerine geçmelerini izlemek çok heyecan vericiydi ve tabii kuşların cihazın etrafında uçmaları, çekirgelerin nereden geldiğini keşfetmeye çalışmaları da.” sözleriyle anlatıyor.

Mark’ın 5 yaşındaki Shakira ve 10 yaşındaki Santanta’dan oluşan mirket ailesi de aynı şekilde heyecanlıydı. Büyük bir merakla gövdenin her yerine tırmandılar ve çekirgelerin cihazın içinden çıkmasını beklediler. Orban “Artık yemek bulmak için vakit harcıyorlar ve araştırma yapıyorlar. Bu tam da görmek istediğimiz şey!” diyor.

İki dişi kum kedisi olan Najah ve Saddie, şimdi Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nde de avcılık tutkularını yaşayabiliyorlar. Orban “Normalde çekirgeleri yaşam alanlarına bıraktığımızda hemen gidip yakalıyorlar ve hızlıca tüketiyorlar. Bu cihazın içinde yaşayan çekirgelerin ne zaman ortaya çıkacağının belirsizliği ise avcı zihinlerini ve yeteneklerini kullanabilmelerini sağlıyor.” diyor. Jager ve Hokees, iki çöl tilkisi ve bu nedenle devasa kulaklara sahipler. Yeni besleyicileri onların da onayını almayı başardı.

Jagodinski için en önemli şeylerden biri ise hayvanat bahçesine bir eğitim alanı oluşturmak oldu. Ekibi bir de, cihazın içindeki karmaşık çekirge geçitlerini göstermek için sahte kabuk yüzeyin çıkarıldığı bir versiyon tasarladı. Bu versiyon hayvanat bahçesinin ziyaretçilerine ve okul gruplarına katmanlı imalatın oluşturabildiği karmaşık tasarımı gösterecek. Jagodinski bunun katmanlı imalat teknolojisine olan ilgiyi artıracağını düşünüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.