30 Yaş Altı Yükselen Yetenek: Özgür Beşbudak

3 Ağustos 2020

GE Sağlık’ın Orta Doğu ve Türkiye’yi içeren 16 ülkesinden sorumlu şekilde Servis Mükemmeliyet Ekibi’nde Servis Analitiği Uzmanı olan Özgür Beşbudak, GE’nin 30 yaş altı yükselen yeteneklerinden biri. Beşbudak, analitik düşünme yapısına sahip olduğu için ihtisas seçimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden yana kullandı ve üniversitede okurken üç staj yaptı. Bunlardan ikisi, küçük sorumluluklarla tamamlanan stajlardı. GE bünyesinde yaptığı üçüncü staj ise diğerlerinden tamamen farklıydı.

“Staj gibi değil, tam zamanlı bir iş gibiydi.”

GE’deki stajıyla ilgili “Staj gibi değil, tam zamanlı bir iş gibiydi.” diyen Özgür Beşbudak, mezun olup stajını tamamladıktan sonra GE’de tam zamanlı olarak çalışmaya başladı. Bugün, GE’de kişilerin ihtiyaç duyduğu verileri bulmalarına ve çeşitli aksiyonlar almalarına yardımcı olacak uygulamalar geliştiriyor.

Henüz 25 yaşında olmasına rağmen kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Özgür Beşbudak, GE deneyimiyle ilgili şunları söylüyor: “Önemli sorumlulukları olan, raporlar hazırlayıp, ekip liderlerine veri sağlayan bir GEnius Programı stajyeriydim. Bu, bir şirkette nasıl çalışacağıma ve yöneticilerle nasıl ilişki kuracağıma dair beni geliştirdi ve bugün hala öğrenmeye devam ediyorum.”

GE, diğerlerinden çok farklıydı.

Özgür Beşbudak, sadece yaptığı işle ilgili pratiklik kazanmakla kalmadı, diğer stajlarından farklı olarak kariyeri için büyük bir kredi almış oldu. “Başka bir şirkette staj yaptığınızda yöneticiniz sizden kredi ister. GE’de ise bunun tam tersi olarak bana bir iş ya da sorumluluk vererek kredi almamı sağladılar. Bir excel raporu hazırlamak ya da e-posta yazmak gibi küçük işlerin sonunda bile yöneticim bana ‘Özgür’e teşekkürler.’ şeklinde not yazıyordu. Bu, kendimi geliştirmeme ve özgüven kazanmama yardımcı oldu.” diyen Beşbudak, öğrenmekten hiç vazgeçmedi.

Sosyal becerilerini işine entegre etti.

Beşbudak
, üniversite yıllarında yaptığı stajları kariyerinde başarılı olmanın en önemli faktörü olarak gördü ve staj konusuna bu şekilde yaklaştı. “Fazlasıyla teorik olan üniversite eğitimi sırasında, staj gibi pratik deneyim kazandıran bir şeyi mutlaka yapmalısınız. Sosyal beceriler geliştirmek ve gerçek dünyadaki pratik iş deneyimini öğrenmek benim için çok iyiydi.” diyen Beşbudak, sosyal becerilerini işine entegre etti.

Beşbudak, yalnızca Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından birçok farklı insanla iletişim kurmanın GE’de çalışmanın en güzel yanlarından biri olduğunu söylüyor. Avrupa, Afrika, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Orta Doğu ülkelerini de içeren iş iletişim ağını; insanlarla tanışmak, sosyal ve iş becerilerini geliştirmek için çok iyi bir fırsat olarak görüyor.

“Önemli olan, başarısızlıktan korkmamaktır.”

Başarısızlığı hayatı boyunca normal bir şey olarak gördüğünü söyleyen Beşbudak, “Eğer bir konuda başarısızsanız bunun nedenini anlamaya çalışın.” diyor. Özellikle lise ve üniversite hayatında çeşitli başarısızlık yaşamış olan Beşbudak, GE’den önce yaptığı pek çok görüşmede başarısızlıklar yaşadığını ve bunlardan dersler çıkardığınısöylüyor. Bu görüşmeler sonrası geri bildirim isteyerek bu başarısızlıkları, kendini geliştirmek için bir fırsata dönüştürdüğünü belirtiyor. “Önemli olan başarısızlıktan korkmamaktır. Risk almazsanız başarılı olamayabilirsiniz.” diyor.

Başarısının en temel direğinin sosyal beceriler olduğunu söyleyen Beşbudak, sosyalleşmekten asla kaçınmıyor. Tüm meslektaşlarıyla iletişim kurmaya çalıştığını ve kişisel hayatında farklı insanlarla tanışıp konuşmaktan keyif aldığını belirten Beşbudak, “İş yerinde doğrudan iletişim kurmak, bir kişi benim çok üstümde bir pozisyonda olsa bile ona soru sormak, çok zaman kazandırabilir.” diyor.

Hadi, hemen yapalım!

Bu proaktif yaklaşım, Beşbudak’ın hem hayata hem de işine “Hadi yapalım!” şeklinde bakmasını sağlıyor. “Herkes ‘yapabiliriz’, ‘yapacağız’ diyor fakat çoğu zaman günün sonunda herhangi bir şeyin yapıldığını görmüyoruz. Böyle bir insan olmamaya çalışıyorum.” diyen Beşbudak, yöneticisinin de bu düşünce yapısını çok sevdiğini söylüyor.

Beşbudak, işe ve kişisel hayatına bakışı ile ilgili son olarak şunları ekliyor: “Bir ihtiyaç varsa hadi yapalım. Hemen başlayalım ve mümkün olan en kısa zamanda bitirelim. Yeni bir iş akışına ihtiyacımız varsa hadi, yapalım ya da kahve içmek istiyorsak hadi, hemen gidelim.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.