30 Yaş Altı Yükselen Yetenek: Asena Aksayım

24 Ağustos 2020

Genç yaşında Kickstarter tarafından finanse edilen bir video oyununun kodlamasını yapan Asena Aksayım, her zaman kendine zorlu hedefler koyarak devam ettiğini söylüyor. Şu an GE Havacılık’taki Kıdemli Yazılım Mühendisi görevinde de aynı şekilde zorlayıcı işlerden çekinmeden çalışmaya devam ediyor ve gelişmiş uçak motorlarının tasarlanmasına yardımcı olacak algoritmalar oluşturuyor.

Çocukluk İlgisinin Mesleğe Dönüşmesi

Asena Aksayım, çocukluğunda teknolojiye ve bilgisayar oyunlarına çok meraklı olduğundan bahsediyor. Boş zamanlarının çoğunu, bilgisayarlar hakkında olabildiğince bilgi öğrenmeye çalışarak geçirdiğini söylüyor. Liseye geldiğinde ise matematik ve fen bilimlerinde iyi olması, ona bilgisayar mühendisliği lisansına giden yolun kapısını araladı. Profesyonel olarak bu dünyanın bir parçası olmayı isteyen Aksayım, bu sayede hedefine bir adım daha yaklaştı.

Mezun olduktan sonra hangi alanda yüksek lisans yapacağının kararını vermeden önce profesyonel hayatı görmek istedi. Bu nedenle dijital ajanslar, bilgisayar oyunu şirketleri gibi teknoloji şirketleriyle çalışmaya başladı. Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerini kullanarak bazı oyun geliştirme projeleri ve simülasyonları üzerinde çalıştı. Bu deneyim, yüksek lisans eğitiminden ne beklediğini anlamasına yardımcı oldu. Ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Oyun Tasarımı Programı’na başvurdu. Bu alanda çalışmaktan çok mutlu olduğunu belirten Aksayım, “Yenilikçi bir yüksek lisans tezi konusu seçtim. Bu çalışma için sanal gerçeklik üzerine kendi simülasyon oyunumu geliştirdim. Bu oyun, tavana asılmış bir spor ekipmanı yardımıyla, oyuncunun bir ejderhayı kontrol edebilmesini sağlıyor. Aksayım “Tezimde, farklı fiziksel etkileşim yöntemlerinin oyuncu deneyimi üzerindeki etkilerini ölçtüm.” diyor.

Yaratıcı Sürecin Parçası Olmak

Çocukken teknolojiye olan ilgisine rağmen resim yapmayı sevdiği için ressam olmayı istediğini söyleyen Aksayım, bugün geldiği noktayı cok da uzakta görmüyor. Bunu yaratıcı sürecin bir parçası olmaya bağlıyor. Bu düşüncesini, “Bir ressam olarak değil belki ama bir mühendis olarak  yaratıcı bir işin parçası olduğumu hissediyorum. Algoritma geliştirmek çok yaratıcı bir süreçtir ve sizin de yaratıcı olmanız gerekir.” sözleriyle anlatıyor.

Başarısızlıktan Korkmamak

Aksayım “Sana ilham veren ne oldu?” sorusuna 7 yaşında başladığı karate kursundan bir örnekle yanıt veriyor. İlk başta, sürekli mağlubiyet yaşadı; ancak düzenli antrenmanlardan ve güçlü yönlerini keşfettikten sonra birçok altın madalya kazandı. Aksayım “Tüm bunlar, başarısızlıktan korkmamamı sağlayarak pes etmemeyi öğretti ve başarılı olmama ilham verdi.” diyor. Bu yaklaşımın, sonraki yıllarda kendisine çok yardımcı olduğundan bahsediyor. Başarısızlığa bakış açısını, “Başarısızlık bana çok şey öğretiyor. Başarısızlığı görmezden gelmiyorum, bunun yerine nedenlerine odaklanıyorum ve onlardan ders alıyorum. Başarısız olmazsan, başarılı olamazsın ve öğrenemezsin. Başarısızlık, başarının önemli bir yönüdür ve bu nedenle başarısızlıktan korkmuyorum.” sözleriyle ifade ediyor.

7 yıl önce, bilgisayar mühendisliği lisansının ardından oyun tasarımı yüksek lisans derecesini de alarak eğitim sürecini tamamladı; ancak Türkiye’de kendi alanında çok fazla seçenek olmadığını gördü. Bu nedenle kariyerine startuplarla calışarak başladı ve bu startuplarda farklı roller de üstlenmesi gerekti. Aksayım “İhtiyaç duyulan coğu rolde yer aldım. Çok şey öğrendim ve sorumluluk almaktan hiç çekinmedim. Bu benim ilk büyük meydan okumamdı.” diyor. Bu dönemde, hala geliştirilmekte olan bir oyun için Kickstarter kampanyası başlatan bir şirkette çalıştı. Son dakikada, video fragmanı yerine oyunun oynanabilir bir demosunun gerekli olduğuna karar verildi. Aksayım, süreci “Oyunun en önemli mekaniklerini içermesi gereken demoyu tek geliştirici olarak bir ayda tamamladım . Benim için ve proje için zor ve riskli bir seçimdi ama aynı zamanda inanılmaz bir deneyimdi.” sözleriyle anlatıyor.

 “Yaptığımız seçimler, kim olduğumuzu belirler.”

Asena Aksayım bugün, uçak motoru tasarımında kullanılan bir yazılımda, grafik kullanıcı arayüzünü kodlayarak 2 ve 3 boyutlu görselleştirme alanında gelişttirmeler yapıyor. Mühendisler daha sonra sistemlerini modellemek ve simüle etmek için bu yazılımı kullanıyor. Aksayım “İşimdeki zorlukları ve üzerinde çalıştığım teknolojileri seviyorum. İşim her zaman beni problemleri çözmeye ve algoritmalarımla çözüm üretmeye zorluyor. Bu çok tatmin edici. İşimin etkisi de beni gururlandırıyor; çünkü uçak motoru tasarımını kolaylaştırıyor ve insanların daha güvenli şekilde uçmalarını sağlıyor. ” diyor.

Aksayım’ın mottosunun “Seçimlerimizden ibaretiz. Yaptığımız seçimler, kim olduğumuzu belirler” olmasına şaşırmamak gerek.

Dünyayı Değiştirebiliriz

Asena Aksayım ve onun gibi genç yeteneklerin, bilgi ve becerilerini kullanarak dünyayı değiştirecekleri bir gerçek. Aksayım’a yetenekleri ile dünyayı nasıl değiştirmek istediği sorulduğunda ise şu cevabı veriyor:

“Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak gerçek hayat simulasyonları yapmayı isterim. İçeriği, COVID-19 gibi zor koşullarda nasıl hayatta kalınacağı olabilir. İnsanların zorlukların üstesinden gelmelerine veya kötü alışkanlıklarını değiştirmelerine yardımcı olmak için gerçek hayat simülasyonlarının çeşitli örneklerine sahip olabiliriz. Bir oyun simülasyonu ile gerçek zorlukların ve gerçek alışkanlıkların üstesinden gelmelerine yardımcı olabiliriz. İnsanlara yardım edebilirsek, dünyayı değiştirebiliriz.”


 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.