3 Boyutlu Yazdırma Plastik Cerrahiyi Değiştiriyor

17 Ağustos 2017

Profesör Laurent Lantieri’nin kitaplığında duran bu renkli plastiklerle kaplanmış kurukafa bir cadılar bayramı dekorasyonu gibi görünüyor olabilir. Fakat yakından bakıldığında bu kurukafa çok daha önemli şeyleri; kırık bir çene, deforme olmuş bir göz yuvası gibi Lantieri’nin daha önce tedavi etmeyi başardığı zorlu durumları gösteriyor.

Lantieri’nin Paris Georges Pompidou Hastanesi’ndeki ofisine sadece en zorlu vakalar geliyor. Plastik cerrah, bu vakaları 1994’ten beri tedavi ediyor ve 2010’da ekibiyle dünyanın ilk tam yüz naklini gerçekleştirdiler.

Platik Kaplı Kurukafa Modeli
Profesör Laurent Lantieri’nin kitaplığında bulunan, plastiklerle kaplı kurukafa modeli.

Lantieri sadece kırılan kemikleri düzeltmekle kalmıyor, bir plastik cerrahın görevi olduğu üzere hastanın mümkün olduğunca normal görünmesini de sağlamaya çalışıyor. Bunun içinse eskiden saatlerce çalışma yapan Lantieri, vakaya en uygun parçaları bulmak için her yöntemi deniyordu. Şimdilerde ise yöntem tamamen farklı; uygun parçayı bulmak değil, eksik parçayı üretmek kadar farklı. 3 boyutlu üretim plastik cerrahiyi tamamen değiştiriyor.

Zarar görmüş kemikler modellendikten sonra yazdırılıyor ve hastaların tedavisinde kullanılıyor.

3D modelleme sayesinde hangi kemikte sorun varsa bu kemik modellenip yazdırılabiliyor. Bu sayede plastik cerrahlar tahminlerle çalışmak durumunda kalmıyor. Kemiğe her açıdan bakıp nasıl bir yöntemle plastik cerrahiyi gerçekleştirebileceklerini detaylı bir şekilde planlayabiliyorlar.

2008 yılından beri Lantieri, Materialise isimli Belçikalı bir katmanlı imalat şirketi ile çalışıyor. Bu iş birliğiyle 3D CAT tarayıcısı ile hastanın yüzü tamamen taranıp bir modeli oluşturuluyor. Daha sonra ise hasarsız kemiklere tutunabilecek bir ek parça için tasarım çalışmaları başlıyor. Ek parçanın tasarımı bir kez oluşturulduğunda ise 3 boyutlu yazdırma yöntemi ile hemen parçanın imalatına geçiliyor.

3 boyutlu yazıcı, ek parçayı titanyum tozundan üretiyor. Lazer tozu eritiyor ve önceden oluşturulan tasarıma göre şekillendiriyor. Parça ne kadar kompleks olursa olsun 3 boyutlu yazıcılar bu işlemi sorunsuz ve hiçbir artık parça olmaksızın gerçekleştiriyor ve ek parça bir puzzle parçası kadar net bir kesinlikle olması gereken yere yerleşmeye hazır oluyor.

Profesör Laurent Lantieri’nin kurukafasındaki plastik tedavi alanına yakından bir bakış.

Gelecekte 3D yazıcı ve katmanlı imalat teknolojileri her alanda daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkacak. “3 boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir?” sorusunun yanıtı gün geçtikçe artacak. GE’de yakın zamanda ciddi yatırımlarla yeni iş kolu olan GE Additive’i bu nedenle duyurmuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.