21. Yüzyılın Sağlık Trendleri

27 Mayıs 2016

Global Futures Enstitüsü’ne göre 21. yüzyılın yeni sağlık trendleri arasında, medikal kuruluşların önemli bilgileri hastalarıyla doğrudan paylaşacağı ağ sistemlerinin oluşturulması ön plana çıkıyor. Aynı zamanda hastaların bilgilerinin araştırmalar için paylaşılabilir olması da ihtiyaç duyulan kriterler arasında. Ancak bilgi paylaşımının ne kadar etik olacağı konusundaki tartışmalar kolay kolay dineceğe benzemiyor.

ViosGIF

İnternetin yaygınlaşması ise sağlık kuruluşlarının fiziksel olarak ulaşamadığı bölgelere en azından bilgi aktarımı yapmalarını kolaylaştırıyor. Cep telefonları ve internet bağlantısı, dünyanın en ücra köşelerinde yardıma ihtiyaç duyanlar için her geçen gün daha fazla bilgi iletmeye devam ediyor. Günümüzün en önemli sağlık trendlerinden biri ise standart prosedürleri yerine getiren robot doktorlar. Bu konudaki uygulamalar ve medikal operasyonlardaki yapay zekâ kullanımı her geçen gün hızla artıyor. Yapay zekânın kullanımı, akıllı ilaçlar ya da ileri izleme teknolojileri ile daha kontrollü tedavileri de mümkün kılıyor.

Yeni trendlerle yükselen sağlık alanındaki inovasyon gereksinimi, GE Sağlık gibi her zaman yeni teknolojiler üretmeye istekli olan şirketler için yepyeni AR-GE yöntemleri ve inovasyon merkezleri ihtiyacı doğuruyor. GE’nin bu konudaki en son girişimi ise gerçek bir “sağlık inovasyon köyü”.

GE Sağlık İnovasyon Köyü

GE Sağlık bölümünün yeni yüzyılın sağlığını inşa ettiği merkezlerden biri de geçen Kasım ayında Helsinki’de açıldı. Sağlık ve tıp alanlarında 26 yerel startup’a destek olan startup hızlandırma merkezi GE Sağlık İnovasyon Köyü, dünyanın en geniş dijital sağlık hub’ı olan ABD merkezli Startup Health ile partner olarak faaliyet gösteriyor.

GE aynı zamanda sağlığı buluta taşıyarak yerel aklın gücünü kullanıyor ve tıbbın görünümünü değiştiriyor. Helsinki’deki mühendisler özel olarak hastaları gözlemliyor ve yakın bir tarihte genişliği bir yara bandını geçmeyecek olan ve kişinin kalp atışı, tansiyon, solunum, vb diğer bilgilerini sürekli buluta aktaran kablosuz araçlar üzerine çalışıyorlar. Bir yazılım tarafından analiz edilecek olan bu bilgilerle her birimizin dijital ikizleri yaratılabilecek ve beklenmeyen kriz durumlarında sistem, doktorları uyarabilecek.

GE-Healthcare-Cyclotrons-1

Çalışmaya liderlik eden mühendis Erno Muuranto, “Dünya kablosuz ve giyilebilir teknolojiye doğru gidiyor. Hastaneleri akıllı fabrikalar gibi çalıştırabiliriz. Kablosuz sensörler ve veri analizi hastalara ambulansta doğru bir şekilde tanı koymaya yardımcı olacak. Bu da bizim doğru tedaviyi hızla uygulamamızı ya da hastayı daha hızlı taburcu etmemizi sağlayacak. Aynı zamanda hastaları evlerindeyken uzaktan gözlemleyebileceğiz. Tüm bunlar tedaviyi geliştirmemizi ve maliyetleri düşürmemize imkân tanıyacak” diyor.

Beş yıl içinde teknoloji, kablosuz bir ağ içinde hastaları gözlemeyi ve doktorlara herhangi bir bağlantılı cihazdan hastada neler olduğunu öğrenme imkânını sağlar hale gelecek. Sensörler ince bir entegre pilden güç temin ederek hastanın cebindeki ya da hastane odasındaki bir alıcıyla iletişim kurmak için radyo dalgalarını kullanacak. GE ve diğer başka şirketler hâlihazırda Tıbbi Vücut Alanı Ağları (medical body area networks (MBANs) adı verilen bir ağı inşa ediyor. Şirketler bu ağla kablosuz medikal cihazların faaliyet gösterebileceği radyo spektrumuna erişmek için ABD Federal İletişim Komisyonu’na başvurdular.

Geleceğin hastanelerinin teknoloji ortağı GE

12

Dubai’deki Süleyman Habib Hastanesi, tedavilerde Google Glass’dan 3 boyutlu yazıcılara kadar 21’inci yüzyılın en ileri teknolojilerini kullandığı için ‘Geleceğin hastanesi’ olarak adlandırılıyor. GE’nin teknoloji ortağı olduğu hastanenin MRI ve CT görüntüleme cihazları hastayı rahatlatmak ve konforunu artırmak için farklı manzara görüntüleri verebiliyor.

Hastanenin acil servisindeki sağlık personeli Google Glass ile iletişim kuruyor. Hastaların tarama görüntülerinden tansiyona her türlü verisi, güvenli biçimde saklandığı gibi doktorların dünyanın herhangi bir yerinden ulaşıp en uygun teşhis ve tedavinin seçilmesine katkı yapmaları sağlanıyor.

İsveç’in başkenti Stockholm kentindeki Karolinska Üniversite Hastanesi ise ileri teknoloji ile ciddi rahatsızlıkları ve yaraları bulunanlara hizmet etmek üzere tasarlandı. 300 bin metrekarelik alana kurulan dev hastanede 8 bin hasta odası, 35 ameliyathane, 178 klinik odası ve araştırma laboratuarları bulunuyor. Hastane kayıtları bulut teknolojisi ile sağlanıyor ve ileri analitik uygulamaları ile analiz edilerek sağlık ekiplerinin tabletleri ile her an ulaşabileceği bilgiler haline getiriliyor. GE’nin teknoloji ortağı olduğu hastanedeki görüntüleme cihazları, çocuk hastaların kıpırdaması ihtimali gözetilerek çizgi film ve film oynatabilen iç ekranlı modellerden seçildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.