21. yüzyılın Liderleri Kadınlar Olacak

8 Mart 2015

kadın liderligi blog

Tarih boyunca Türk Kadınları cesaretleri, girişimleri ve öncülükleriyle toplumumuzda çok önemli bir yer etti. Bilimde, siyasette, sanatta ve iş hayatında öncü olarak ülkemizi ileriye taşıyacak başarılar elde ettiler…

21’inci yüzyılın kadını, liderlik özellikleriyle iş hayatına daha fazla katılarak ülke ekonomisine ve GSMH’ya olan katkısını artıracak. Halen daha kadının iş hayatına katılımı ve desteklenmesi konusunda sadece Türkiye’de değil, dünyada da yapılması gereken çok fazla çalışma var. Biz GE olarak üzerimize düşen sorumlulukların bilinciyle kadınların iş hayatında daha aktif olmaları için projeler gerçekleştiriyoruz ve her platformda destekliyoruz.

Geçmişte ve günümüzde başarılarıyla belleklere kazınan kadınlardan aldığımız ilhamla geleceğin kadın liderlerinin giderek artacağına inanıyoruz. Kadınların mükemmeliyetçilikleri, doğaları gereği karşı cinslerine göre çok daha şefkatli, dayanıklı ve güçlü oluşları onları işlerinde ve sosyal hayatlarında başarıya yönlendiriyor.

Girişimleri ve liderlik özellikleri ile bizlere ilham veren 7’den 77’ye ülkemizin değerli emekçi kadınlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sizlere hatırlatmak ve bu vesileyle tüm kadınlarımızı başarıya giderken karşılaştığı zorlukları aşmaları için cesaretlendirmek isteriz.

Öncelikle Türkiye’nin geçmiş tarihinde önemli yere sahip olan ve etkilerini halen daha hissettiğimiz emekçi kadınlarımız ile başlamak isteriz…

TBMM’ye Giren İlk Türk Kadın: Latife Hanım

Milli Mücadele’nin ardından kurulan yeni düzende Seçim Yasası, Meclis’teydi. Kadınlara oy hakkı konusunda bir karar verilmesi gerekiyordu. İçlerinde Latife Hanım’ın da olduğu bir grup kadın siyasi hak talep ediyorlardı. Kendisi, kadınların siyasi hak elde edebilmesi için Ankara’ya gelerek Çankaya’da ilk Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanılan Kuleli Köşk’te aktif olarak çalıştı. Eşinin isteği üzerine TBMM’deki oturumları izlemeye giden Latife Hanım, TBMM’ye giren ilk Türk kadını oldu.

Modern Kadın Harekatının Öncüsü: Halide Edip Adıvar

1884 yılında doğan Halide Edip Adıvar ülkemizde genellikle roman yazarlığıyla bilinir. Ancak kendisi yakın tarihimizdeki büyük dönüşüm dönemlerinde hem rol almış hem de o dönemleri kaleme almıştır.Halide Edip Adıvar modern kadın hareketinin doğuşunda öncü kadınlarımızdan biridir.

İlk Kadın Savaş Pilotu: Sabiha Gökçen

12 yaşında Atatürk tarafından evlat edinilen Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Üsküdar Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra Türk Hava Kurumu’nun Havacılık Okulu’na girdi. Yüksek planörcülük kurslarına katılmak üzere Sovyetler Birliği’ne bağlı Kırım’a giden Gökçen, geri dönüşte Eskişehir Hava Okulu’na girdi. 1934’teki Soyadı Kanunu’yla birlikte Atatürk tarafından kendisine ‘Gökçen’ soyadı verildi. Kendisi Av ve bombardıman uçakları alanında uzmanlaştı. Sabiha Gökçen 32 muharebe uçuşuyla birlikte toplam 8 bin saat civarında uçtu.

Cüzzam Derneği Kurucusu: Türkân Saylan

Prof. Dr. Türkân Saylan 74 yıllık ömrünün çok büyük kısmını hep, insanlık için çalışarak geçirdi. İhtisas alanı, Türkiye’de cüzzam diye anılan lepra hastalığıydı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yöneticisi oldu. Cüzzamla Savaş Derneği’ni ve Vakfı’nı kurdu. Bir zamanlar çok yaygın olan lepra hastalığının sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki gerilemesinde de Saylan’ın gayretlerinin önemli katkısı var. Bunun sonucu olarak 1986’da kendisine, Hindistan’da Uluslararası Gandhi Ödülü verildi. Türkân Saylan aynı zamanda kurucuları arasında yer aldığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin uzun yıllar başkanlığı yaptı.

21. yüzyılın kadınları da azim ve başarılarıyla bize ilham vererek #KadınLiderliği’ni artıracak. İşte gencecik kadınlarımızın gurur dolu başarıları…

En Başarılı Genç Bilim İnsanı: Hatice Altuğ

2000 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olan Hatice Altuğ Stanford Üniverisitesi’nden tam burs alarak “Uygulamalı Fizik” bölümünde doktoraya başladı ve 2007 yılında tamamladı. Doktora sırasında lazer sistemleri ve optik aletler üzerine çalıştı ve lazerin hızını 100 kat artırmayı başardı. Aldığı önemli ödüllerle genç yaşta geleceğin en önemli bilim insanları arasına girdi. Ayrıca Boston Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Hatice Altuğ 2011 yılında, dünyanın en önemli bilim dergilerinden Popular Science yılın en başarılı 10 genç bilim insanı listesine de girme başarısını gösterdi ve ABD Başkanı Barack Obama’dan ödül alan ilk Türk kadın bilim insanı oldu.

Muzdan Plastik Üretme Projesinin Sahibi: Elif Bilgin

Elif Bilgin 2 yıl boyunca muz kabuğundan biyoplastik üretmek için çalıştı. Tam 12 farklı yöntemi başarısız olsa da vazgeçmeyen, denemeye devam eden Elif, son iki denemesinde henüz 16 yaşındayken amacına ulaştı ve elektrik yalıtımında kullanılabilecek malzemeyi muz kabuğundan üretmeyi başardı.

Elif Bilgin, “Muzdan Plastik Üretme” projesi ile Google Science Fair 2013’de Scientific American Science in Action Award ve Voter’s Choice Award dallarında birinci oldu.

Geleceğin kadın liderlerinin aranızda olduğunu biliyor, geleceğe umutla bakıyor ve sizin hikayelerinizi de yayınlamak için sabırsızlıkla bekliyoruz. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun!

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.