2050’de Net Sıfır Karbon İçin GE Havacılık’tan Tam Destek

21 Ekim 2021

Kasım ayında İskoçya’da düzenlenecek 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) için heyecan gitgide yükseliyor. Tüm gözler, 197 ülkenin bir araya geleceği ve iklim değişikliğiyle mücadelede çözümlerin konuşulacağı bu konferansta. Tüm şirketlerin taahhütlerini gündeme taşıyacağı COP26 için GE de hedeflerini ortaya koymaya ve karbon nötr olma yolunda yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. 
Geçtiğimiz günlerde GE Havacılık‘ın da aralarında bulunduğu Air Transport Action Group (ATAG), uzun vadeli bir iklim hedefi benimsedi ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için çalışmalara başladıklarını belirtti . Üyeler, bu adımla Paris Anlaşması’nın 1,5ºC hedefini desteklemek üzere havacılık sektörünün karbon emisyonunu azaltma taahhüdünü bir kez daha onaylamış oldu. Bu adım, 2009 yılında belirlenen sektör hedefinin bir devamı niteliğinde sayılıyor. Uzun vadeli net sıfır karbon niyetine ulaşmak için sektörün bir araya gelip emisyonları azaltacak devrim niteliğindeki teknolojileri devreye alması, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ve hidrojen gibi alternatif yakıtların daha fazla kullanımını desteklemesi gerekiyor. 


GE Havacılık, bu zor görevi yerine getirmek için uçak tahrik sistemlerinde emisyonu azaltan teknolojilere ivme kazandıracak çeşitli motor teknolojisi test araçları üzerinde çalışıyor. Safran iş birliğiyle yürütülen CFM RISE* (Sürdürülebilir Motorlar için Devrim Niteliğinde İnovasyon) Programı ve NASA ile yürütülen Elektrik Hareket Aktarma Hattı Uçuş Testi projesi bu çalışmalara iki önemli örneği teşkil ediyor. Bunlara ek olarak, 2007’den bu yana SAF ile ilgili değerlendirme ve yetkinlik çalışmalarında aktif olarak rol alan GE, SAF türündeki yakıtların havacılıkta yaygın olarak kullanılmasını sağlamak için SAF üreticileriyle, bu alanda yasal düzenleme yapan mercilerle ve operatörlerle yakın çalışmalar sürdürüyor.


Konuyla ilgili ATAG İcra Kurulu Başkan Vekili Haldane Dodd: “Ekonomideki tüm sektörlerin zorlu iklim eylem faaliyetlerini sürdürme ihtiyacına paralel olarak, havacılık bu konudaki çalışmalarını güçlendirdi. Tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşamasına rağmen, havacılık sektörü için bu yeni anlaşma, iklim odaklı eylemlerin ne kadar öncelikli olduğunu gösteriyor. 2050 yılına kadar net sıfır karbon niyetine ulaşmak hepimizi zorlayacak olsa da hükümetlerin doğru desteği sağlamasıyla ve başta enerji sektörü olmak üzere değer zincirinde doğru çabaların sarf edilmesiyle bu hedefe ulaşmanın mümkün olduğu görülüyor.” diyor.GE Havacılık Başkanı ve CEO’su John S. Slattery ise konu hakkında şu yorumda bulunuyor: “GE Havacılık, uçuşların çevresel etkisini azaltmak amacıyla açık fan, hibrit elektrik ve yeni motor çekirdeği tasarımları gibi büyük teknolojik çözümler geliştiriyor. 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu taahhüdünü gerçekleştirmek için havacılık sektörüyle güçlerimizi daha geniş çapta birleştirerek, bu sonuçlara bir şirketin tek başına yapabileceğinden daha hızlı ulaşabiliriz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.