2020’ye Genel Bakış: GE Türkiye’de Bir Yılın Özeti

31 Aralık 2020

Tüm dünyanın farklı bir dönemden geçtiği, değişen dinamikler ile yaşantımızı ve iş yapma şeklimizi değiştiren, dönüştüren 2020 yılını geride bırakıyoruz. GE Türkiye olarak, bu sene de her zamanki gibi hatta her zamankinden çok daha fazla özveri ile çalışmalarımızı sürdürdük. Hizmet verdiğimiz ve faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde hep daha iyisini yapmak için çabaladık. Sağlığın her şeyden önce geldiği 2020’de, GE Sağlık ekibimizle birlikte COVID-19’la mücadeleye katkı sağlamak için canla başla çalıştık. Dijital dönüşüme hazır altyapımızdan faydalanarak üretmeye ve geliştirmeye aralıksız devam ettik. Farkındalık çalışmalarımızı hayata geçirdik, teknolojilerimize yenilerini ekledik. 

Yoğun ve zorlu geçen bu yılı geride bırakırken çalışmalarımızdan öne çıkan konu başlıklarını sizler için derledik. Gelin, hep birlikte bu seneyi nasıl atlatmışız bir bakalım.

Sağlık

COVID-19 ile Mücadele

GE Sağlık, Koronavirüs (COVID-19) hastalarının teşhis ve tedavisini sağlamak için ihtiyaç duyulan ekipmanlarla hastanelere ve sağlık çalışanlarına destek olmak için hâlihazırdaki üretim hatlarına yenilerini ekledi ve istihdamını artırdı.. Aynı zamanda, GE‘nin bilgisayarlı tomografi tarayıcılarının (BT), ultrason cihazlarının, mobil X-ray sistemlerinin, hasta monitörlerinin ve suni solunum cihazı üretim kapasitesini artırdı. 

Acil Durum Hastanelerine Ekipman Desteği

Mayıs ayının sonunda, GE Sağlık’ın ekipman sağlama, kurulum, test ve sağlık personellerinin eğitimi gibi kritik konulara verdiği destek ile üç Acil Durum Hastanesi faaliyete başladı. GE Sağlık bu desteğine ek olarak Sancaktepe, Yeşilköy ve Hadımköy’de bulunan bu üç Acil Durum Hastanesine kritik ekipman desteği sağladı.

GE Sağlık’ın Haklı Gururu

GE Sağlık, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü ile mücadelede Türkiye’nin ilk Çok Amaçlı Acil Durum Hastanelerinin hizmete girmesine katkı sağladı. Toplamda 250 bin metrekare üzerine kurulu 150 bin metrekare kapalı alana sahip bu hastaneler ülkemize, 864’ü yoğun bakım olmak üzere, toplam 2016 yeni yatak kazandırdı. Tüm bu çalışmaların sonucunda GE Sağlık, binlerce kişinin hayatına dokundu ve Amerikan Şirketler Derneği‘nin düzenlediği IAmChampion Awards töreninde Türkiye’de Covid-19 ile Mücadeleye En Çok Katkı Sağlayan Proje Ödülü’ne layık görüldü.

Yenilenebilir Enerji

Türkiye’nin Yeşil Enerjisine İki Yeni Rüzgâr Santrali

GE Yenilenebilir Enerji, Türkiye’de güvenilir ve ekonomik yeşil enerji kullanımının artması için çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Bu çalışmalar sonucunda, 53 MW üretim kapasiteli Kirazlı ve 32 MW üretim kapasiteli Meryem Rüzgâr Santralleri’nin kurulum ve devreye alma süreçleri tamamlandı ve Türkiye iki yeni rüzgâr santraline daha kavuştu. 

GE’nin Karasal Rüzgâr Türbini Gücüne Güç Kattı

Son zamanlarda ciddi bir yükseliş gösteren rüzgâr enerjisine yatırım yapmaya devam eden GE Yenilenebilir Enerji, ürettiği en güçlü Cypress kara tipi rüzgâr türbini platformunun, 6.0-164 versiyonunu tanıttı. 2022 yılında sahada kullanılmaya başlanacak olan yeni ünite, yıllık enerji üretimini bir önceki 5.3-158 modeline göre %11 oranında artıracak.

Dünyanın En Güçlü Türbini İlk Elektronlarını Üretmeye Başladı

Rotterdam Limanı’na konumlanan ve 12 megavatlık devasa üretim kapasitesiyle 16.000 Avrupa konutuna yetebilecek bir güç üretecek olan GE Haliade-X, bu yıl ilk kez elektrik üretmeye başladı. 

Farkındalık

Meme Kanseriyle Mücadeleye Destek Verenler #KahramanımBenim Dedi

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kampanyamızda, “Meme kanserini atlatan kişiler ve onlara bu süreçte destek olan herkes, birer kahramandır.” dedik ve meme kanseriyle mücadeleye destek veren isimleri bir araya getirdik. Kahramanım Benim söylemimiz ile düzenlediğimiz panelde yer alan isimler, kahramanlık hikâyelerini paylaştı.

Kadın Liderliği

GE Kadın Çalışan Ağı Zirvesi: Gelecek İçin Şimdi

Bu yıl 5.’si düzenlenen GE Kadın Çalışan Ağı Zirvesi dijital bir platformda gerçekleştirildi ve yine GE Türkiye çalışanları ile GE’nin global liderlerini ve iş dünyasından isimleri bir araya getirdi. 

“Gelecek İçin Şimdi” adlı zirvenin sembolü dijital bir tohum. Bu tohum, hem bugünü hem geleceği hem de değişimi sembolize ediyor: geleceği konuşurken öncelikle bugün neler yapmamız gerektiğine odaklanıyor.

Sürdürülebilirlik

Karbon Nötr Hedefleri

GE, 2020 için belirlediği sera gazı azaltma hedefini aşarak şimdiden çok büyük adımlar atmış oldu. GE’nin CEO’su Larry Culp, GE’nin önümüzdeki 10 yıl içinde operasyonlarında karbon nötrlüğü sağlamayı hedeflediğinden bahsetti. 

GE’nin 2030 Karbon Nötr Hedeflerini incelemek için tıklayın.

Havacılık

En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Altın Stevie Ödülü

GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi’nin genç ve dinamik çalışanları, “Topluma Gönüllü Olarak Daha Fazla Katkı Sağlama” temasıyla eğitim, çevre, hayvan hakları, çeşitlilik ve sağlık alanlarında pek çok kurumsal sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdi. Bu çalışmalarını da prestijli Uluslararası Golden Stevie Ödülleri’nin “En İyi İşverenler” programında En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Altın Stevie Ödülü’nü alarak taçlandırdı.

CEO Gözünden

Pandemi Döneminde İnovasyon ve Sanayi 4.0

GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy, sanayi şirketlerinin pandemi süreci ile birlikte odaklanmaları gereken konuların da dönüştüğünden bahsediyor. Özsoy, “Bugüne kadar, sanayi şirketlerinin öncelikleri verimlilik, maliyet, kalite, kapasite kullanımı iken, şimdi bu önemli konulara ilaveler oldu. Aynı derecede önem kazanan yeni odak konularımız sürdürülebilirlik, çeviklik, dayanıklılık, esneklik ve çeşitlilik…” diyor.

CEO Gözünden yazısının tamamını okumak için tıklayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.