2019’a Genel Bakış: GE Türkiye’de Bir Yılın Özeti

31 Aralık 2019

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Thomas Edison’dan miras kalan yenilikçi ruhun ve 127 yıldır asla kaybetmediğimiz start-up kültürünün bize verdiği tecrübeye dayanarak Türkiye’deki 72. yılımızda da sağlık, havacılık ve enerji gibi ülkemizin öncelikli endüstrilerinde ses getiren başarılara imza attık, tıpkı geçtiğimiz senelerde olduğu gibi… GE Türkiye olarak, emek veren tüm çalışanlarımızın da katkısıyla, faaliyet gösterdiğimiz tüm endüstri alanlarında gerçekleştirdiğimiz katma değerli işlerimizi bu blog yazımızda derledik. Herkese keyifli okumalar.

Yenilenebilir Enerji

Bergama’da 500. Kanat!

2017 yılının Temmuz ayında İzmir’in Bergama ilçesinde faaliyete geçen GE Yenilenebilir Enerji’ye bağlı LM Wind Power rüzgâr türbin kanadı üretim tesisi tam iki sene sonra 500.üncü rüzgâr türbin kanadını üretti. Üretilen 500 adet kanadın, toplamda yaklaşık 500 MW kapasitede enerji üretecek kadar rüzgâr toplaması bekleniyor. Bu da ülkemizdeki yaklaşık 680.000 evin enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek bir güç kapasitesi anlamına geliyor.

GE Türkiye & Borusan EnBW Enerji İş Birliği

GE Türkiye’de 2019, rüzgârın yılıydı: Cypress platformu için Türkiye’deki ilk sipariş bu sene gerçekleşti. GE Yenilenebilir Enerji ve Borusan EnBW Enerji 138 megavat’lık Saros Projesi için 27 Cypress ünitesini temin etmek üzere anlaşma imzaladı. Bu proje, Türkiye’deki 190 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak ve aynı zamanda GE’nin Türkiye’deki en büyük rüzgâr santrallerinden biri olacak. Yapılan bu büyük ve ses getiren anlaşma kapsamında GE’nin 10 yıllık servis anlaşması da yer alıyor.

GE Türkiye & Sanko Enerji Türkiye İş Birliği

GE Yenilenebilir Enerji ve Sanko Enerji Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine destek sağlayacak yeni bir iş birliği gerçekleştirdi! Sanko Enerji, Çanakkale’de kurulacak olan 51 megavat gücündeki Gazi-9 Rüzgâr Enerji Santrali’nin türbinleri için GE Yenilenebilir Enerji çözümlerini tercih etti. Böylece, ülkemizdeki 100 bin eve yetecek güçte yenilenebilir enerji üretebilecek Gazi-9 Rüzgâr Enerji Santrali, aynı zamanda GE Yenilenebilir Enerji’nin Türkiye’de Cypress ünitelerinin kurulacağı ilk tesislerden biri olma özelliğini taşıyacak.

Sağlık

2019 yılının Mart ayı GE Sağlık için de gurur verici gelişmelere sahne oldu. GE Sağlık ve CCN Holding iş birliğiyle 2019 yılında Ankara’da Türkiye’nin en büyük şehir hastanesi açıldı. 3711 yatak kapasiteli en son teknolojiyle donatılmış bir tesis olan Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün inşası yaklaşık 3 yıl sürdü. 1,3 milyar dolarlık kampüs; Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük kamu-özel iş birliği (PPP) ve şimdiye kadar tek aşamada inşa edilen dünyanın en büyük devlet hastanelerinden biri oldu. Günde 100.000 hastaya bakım hizmeti verme kapasitesine sahip kampüs, GE Sağlık’ın yenilikçi çözümler sunan 2.228’den fazla sistemiyle donatıldı.

Farkındalık

GE Türkiye, her sene olduğu gibi bu Ekim ayında da meme kanseriyle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla UPS ve Sephora Türkiye’nin desteğini de arkasına alarak meme kanserinde erken tanının öneminin vurgulandığı bir etkinlik gerçekleştirdi ve #KorkusuzKadınlar etiketiyle bir farkındalık hareketi başlattı. Özellikle yazılı ve dijital yayınlarda ve sosyal medya mecralarında geniş kitlelerce destek bulan #KorkusuzKadınlar hareketi, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olan Ekim boyunca devam etti.

Kadın Liderliği

Capital ve Ekonomist dergilerinin düzenlediği CEO Club: 50 Güçlü Kadın CEO Zirvesi kapsamında Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su listesinde iş dünyasının önemli isimleri arasında GE Türkiye CEO’su ve Genel Müdürü Canan Özsoy En Güçlü 4. Kadın CEO ödülüne layık görüldü. Özsoy etkinlikte, gelişim, değişim ve başarı hikâyelerinin yanı sıra; kadınların çalışma hayatındaki yeri, kadınların iş gücüne etkin katılımı, cinsiyet ve fırsat eşitliği gibi konularda konuşarak panelin ana gündemini oluşturdu.

Çeşitlilik

Kadınların İçindeki Gücü Keşfetme Zamanı!

2020 yılı hedefleri arasında, STEM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) yani mühendislik rollerinde çalışan kadın sayısını 20.000’e yükselterek, kadın-erkek çalışan oranını %50-%50 olarak eşitlemek olduğunu açıklayan GE’nin en büyük hedeflerinden biri de kadınların iş hayatına katılmasını sağlamak, onların iş hayatındaki gelişimini ve yükselişini desteklemek. İşte tam da bu amaç doğrultusunda bu yıl, GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nın gelenekselleşen Kadın Çalışan Ağı Zirvesi’nin 4.sü düzenlendi. Zirve bu sene kadınlara ve çeşitliliğe önem veren tüm çalışanlarına ‘Güç Sende’ diyerek seslendi.

Çocuklar Geleceği Kodluyor!

2019 yılının en önemli etkinliklerinden biri de GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nın bugüne kadar 150’den fazla öğrenciye kodlama eğitimi sağladığı “Çocuklar Geleceği Kodluyor” etkinlikleri idi. Gönüllü eğitmenler eşliğinde 26 öğrencinin Ekim ayında bir araya gelerek gerçekleştirdikleri bir günlük kodlama eğitimi, devlet okullarında düzenlenen ilk kodlama etkinliği olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahip.

GE Türkiye için güzel bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanırken gelecek yılı da aynı umut ve başarılarla taçlandırmak için biz hazırız. Herkese iyi seneler!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.