2018’in Arkasından Bakarken: GE Türkiye’de Bir Yıl Nasıl Geçti?

27 Aralık 2018

2018, GE için tıpkı geçtiğimiz 130 yılda olduğu gibi önemli gelişmelerle dolu bir yıl oldu. 70 yıldır Türkiye’de lokalizasyon ve altyapı konularında enerji, havacılık ve sağlık gibi ülkemizin öncelikli endüstrilerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalara 2018 yılında da hız kesmeden devam ettik. GE Türkiye olarak yaklaşık 2.500 çalışanımızın katkısıyla hayata geçirdiğimiz katma değerli işlerimizi tıpkı bir almanak gibi bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz. 

Havacılık

GE Havacılık’ta bu yılın en önemli haberlerinden biri THY ile 25 adet kesin, 5 adet opsiyonlu GEnx-1B jet motoru için imzalanan anlaşmaydı. THY’nin yeni sipariş ettiği Boeing 787 Dreamliner’larda kullanılacak, tasarımında Gebze’deki Türkiye Teknoloji Merkezi mühendislerinin büyük rol oynadığı bu motorların 15 yıl boyunca bakımını da GE yapacak.

Katmanlı İmalat

Geçen yıl çalışmalarına başladığımız katmanlı imalat endüstrisi bu sene de hız kesmeden gelişmeye devam etti. Geçtiğimiz aylarda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Gebze’deki Türkiye Teknoloji Merkezi’nde açılan Türkiye Katmanlı İmalat Ar-Ge Laboratuvarı (TARLA), İtalya ve Amerika’dan sonra dünyada bu alandaki 3. GE Laboratuvarı olarak hizmet verecek. Merkezde hem GE’nin katmanlı imalat konusundaki tecrübeleri Türkiye’ye aktarılacak hem de yeni katmanlı imalat modellerinin geliştirilmesi sağlanacak.

Yenilenebilir Enerji

2017 yılının Temmuz ayında Bergama’da faaliyete geçen LM Wind Power türbin kanadı fabrikası bu yıl ilk başarılarına imza attı. Şubat ayında ilk ihracatını yapmaya başlayan fabrika, Avustralya’daki Bodangora Rüzgâr Santrali’nde kullanılacak 99 adet rüzgâr türbini kanadı üretti ve onları 16.000 km uzağa ulaştırdı.

Bu yıl Fina Enerji ile imzalanan, Türkiye’de potansiyel sekiz rüzgâr enerjisi projesine 410 MW’lık güç sağlamak için imzalanan mutabakat anlaşması önemli başlıklardan biri olarak yerini aldı. GE’nin 3.8-130 rüzgâr türbinlerinin kullanılacağı proje, Türkiye’nin 2020 yılı sonunda ürettiği elektriğin %30’unu yenilenebilir enerjiden elde etme hedefiyle de doğru orantılı.

Sağlık

GE Sağlık Türkiye için bu yılın en önemli gelişmelerden biri, BAHAT Sağlık Grubu ile yapılan uçtan uca çözüm anlaşması oldu. Bahat Sağlık Grubu hastanelerinin görüntüleme, yaşam destek üniteleri ve ultrason sistemleri, toplamda 8 yıllık servis ve bakım hizmetleri ile birlikte GE Sağlık tarafından yapılacak. Bu anlaşma aynı zamanda Türkiye’ye ilk SIGNA Architect 3.0T MR cihazını, ödüllü mamografi sistemi Senographe Pristina’yı ve ultrason teknolojisinin en üst standardını temsil eden Voluson E-10 cihazlarını kazandırdı.

GE Sağlık Türkiye, sağlık endüstrisi çalışanları, paydaşları ve yatırımcıları dâhil 100’e yakın kişiyle “Sağlıkta Dönüşüm ve Yeni Dinamikler” etkinliğine de yine bu yıl imza attı. Etkinlikte düzenlenen yuvarlak masa toplantısında bakanlık bürokratları, şirket sahipleri, fikir önderleri ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, GE Sağlık Dünya Başkanı Kieran Murphy’nin ve GE Sağlık Gelişmekte Olan Pazarlar Başkan ve CEO’su Maher Abouzeid’in katılımıyla, GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin’in liderliğinde bir araya geldiler. Toplantıda sağlık sektörünün sorunları ve geleceği masaya yatırıldı, burada çıkan sonuçlar daha sonra etkinliğe katılan diğer sektör ilgilileri ile paylaşıldı.

Meme kanseri GE olarak en önem verdiğimiz konulardan biri. Bu yıl meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak için Haluk Akakçe ile işbirliğine imza atan GE Sağlık Türkiye, düzenlediği etkinlikle meme kanserine ve erken teşhisin önemine dikkat çekti. Sosyal medyada da #LütfenDokunun ve #KontrolEtMEMEKanseri kampanyaları ile bu konunun önemine çarpıcı dikkat çekti.

Enerji

Energy is Future etkinliği de bu yılın enerji alanında en önemli zirvelerinden birisiydi. Enerji Bakanlığı himayesinde ve GE Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleşen kongre, enerji sektörünün yerli-yabancı yatırımcılarını uluslararası bir platformda bir araya getirdi. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Canan M. Özsoy, açılış konuşmasını yaparak kongreye ev sahipliği yaptı. GE liderleri de kongrede birbirinden farklı konularda ve oturumlarda konuşmacı olarak rol aldı.

Dijital Dönüşüm ve İnovasyon

Bu yılın inovasyon konusundaki en büyük gündemi, 20 ülkede 2000’in üzerinde inovasyon yöneticisine sorulan sorular ışığında ortaya çıkan 6. GE Küresel İnovasyon Barometresi’ydi. Barometre sonuçlarıyla ortaya çıkan veriler hem Türkiye’nin hem de dünyanın inovasyonla alakalı konulardaki algılarını şaşırtıcı sonuçlarla ortaya koydu. Barometre sonuçları bir basın toplantısıyla duyurulduktan sonra, Capital CEO Club etkinliğinde ve Ankara’da TOBB’de endüstrilerin önemli oyuncuları ile birlikte değerlendirildi. 

Bu yıl inovasyon konusundaki en büyük gelişmelerden biri ise GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin Özyeğin Üniversitesi’ndeki ÖzÜ-X’e taşınmasıydı. Özel sektör-üniversite iş birliğine iyi bir örnek olan bu merkez, üst düzey yöneticilerden üniversite öğrencilerine kadar herkese açık olacak ve bir endüstriyel inovasyon merkezi olarak faaliyet gösterecek.

Dijital dönüşüm ile ilgili olarak ise İstanbul Sanayi Odası (İSO), kayıtlı 18.000 üye firmasının dijitalleşme yolculukları için GE Dijital ile anlaştı. GE Dijital firmalara yatırımlarını doğru yönlendirmeleri için kılavuzluk etmenin yanı sıra Dijital Dönüşüm Web Portalı geliştirilmesini de sağlayacak.

Ulaşım

GE’nin TÜLOMSAŞ ile birlikte ürettiği PowerHaul lokomotiflerine bu yıl özel sektörden bir talip çıktı. TÜPRAŞ’ın demiryollarında faaliyet gösteren şirketi Körfez Ulaştırma A.Ş. toplamda 5 adet dizel elektrikli lokomotif siparişi verdi. Bu sipariş ayrıca Türkiye’nin özel bir şirketten gelen ilk lokomotif siparişi!

Çeşitlilik: 50:50 Kadın-Erkek Oranı

GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı bu yıl oldukça aktif çalıştı. Düzenlenen 3. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi’nde 250’nin üzerinde kadın ve erkek mühendis bir araya geldi, kadın liderler kendi tecrübelerini genç mühendislere aktardı. Ayrıca BİNYAPRAK ile birlikte gerçekleştirilen çekimlerde, GE’deki kadın mühendislerin hikâyeleri diğer kadınlara ilham verdi ve “O yaparsa sen de yaparsın” mesajı iletildi.

GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı ayrıca Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte “Kızlar Geleceği Kodluyor” etkinliği düzenledi. 26 kız öğrenciye kodlamanın temellerini öğrenmeleri konusunda eğitmenlik yapan kadın mühendisler, kendi yaşam hikâyelerini de kız çocukları ile paylaşarak onlar için bir nevi rol model oldular.

Bizim için 2018 böyle geçti. 2019’un herkes için çok daha güzel bir yıl olması dileğiyle…

Mutlu yıllar!Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.