2018 Yenilikleri: GE Ventures Geleceğe Bakıyor

14 Şubat 2018

2018 yılı dönüşümün yılı olacak. Endüstriyel İnternet, yapay zekâ, robotik, veri paylaşımı ve yeni enerji teknolojileri, endüstrideki paylarını genişletiyor. Bununla birlikte küresel ekonomi de büyüyor ve tabii ki bu gelişmelerin hiçbiri GE‘nin risk sermayesi birimi olan GE Ventures’ın gözünden kaçmadı.

Enerji ve Sürdürülebilirlik

Mobil ve sabit enerji depolama alanındaki gelişmeler, daha önce elektrik erişimine sahip olmayan yaklaşık 2 milyar insan için yenilenebilir enerjiyi ulaşılabilir hale getiriyor. Aynı zamanda akıllı yazılımlar, enerjinin yeni alanlara dağıtımını kolaylaştırıyor.

Merkezi enerji üretimi modelleri yerine ise güneş enerjisi gibi bağımsız modeller de yavaş yavaş alanlarını genişletiyor. Tüm bu gelişmelerle birlikte artan güvenilirlik, azalan maliyet ve karbon ayak izi, “yeni modeller ve yeni pazarlar” ortaya çıkarıyor.

Üretim Teknolojileri

Yeni yazılım araçları ve uygulamalar; envanter yönetimi ve teslimatlar gibi endüstriyel işlemleri daha akıllı, daha verimli ve daha kolay takip edilebilir bir hale getiriyor. Donanım tarafında ise 3D yazıcılar ve katmanlı imalat teknikleri, hem endüstriyel hem de tüketici ürünlerinin üretim süreçlerinde devrim yaratıyor.

Katmanlı imalat aynı zamanda depolama merkezi olmayan tesislerde, ihtiyaç duyulan parçaların talep üzerine üretilmesini mümkün kılıyor ve taşıma/depolama gibi maliyetlerin azalmasını sağlıyor.

Sağlık Hizmetleri

İleri teknoloji ve bilim, insanların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini alamaması durumunda pek bir şey ifade etmezdi.

Ancak sağlık alanında büyük veri kullanımı bir doktorun hangi ilaçla hastasının sorununu çözebileceği konusunda yardımcı olabilir, gelişmeler sayesinde doktorlar bağışıklık sistemi hücrelerini güçlü kanser savaşçıları olarak yeniden programlayabilirler ya da 3D yazıcılar doktorlardan gelen talepler üzerine tıbbi cihazlar üretebilir.

Yeni Bulut Teknolojileri

Endüstriyel şirketler, bulut teknolojisinin temel avantajlarından artık ciddi şekilde yararlanıyorlar. Bu temel avantajlar; verimlilik, çeviklik ve ölçeklenebilirlik.

Bu temel avantajlar; verimlilik, çeviklik ve ölçeklenebilirlik. Yeni bulut teknolojileri ve Endüstriyel İnternet ile ilerlemeye devam eden bu alan, temel avantajlarındaki oranları %1 oranında bile geliştirdiğinde, konvansiyonel yöntemlerle ulaşılamayacak gelişme rakamları ortaya çıkıyor.

Sonuç

2018’deki büyüme daha akıllı ve daha hızlı olacak gibi görünüyor. Çünkü üretim, her alanda ihtiyaçlara göre biçimlenip şekil alıyor.

Ayrıca geliştirilen yeni teknolojiler giderek değerleri daha yüksek teknolojiler olarak karşımıza çıkıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.