2017’nin En Popüler Videoları

11 Ocak 2018

2017’de GE tarafından yayınlanan en popüler videoları sizin için derledik. Eminiz ki bu videoları gördüyseniz bile size tekrar hatırlattığımıza çok memnun olacaksınız. Eğer bu teknolojileri, gelişmeleri ve akıllıca çözümleri ilk defa izleyecekseniz, nefesiniz kesilebilir.

1. Karşınızda, üzerine yüzlerce saat kum, buz ve çeşitli parçacıklar fırlatılarak test edilen ve dünyanın en büyük jet motoru unvanına sahip olan GE9x! Üstelik bu motor, ileri üretim teknikleri ile ortaya çıkarılan parçalardan, yani endüstriyel tipteki 3 boyutlu yazıcılarla üretilen parçalarıda içeriyor.

2. 3 boyutlu üretime biraz hareket katan robotlar ikinci sırada! Bu videoda endüstriyel onarım tekniklerinin geleceğini görebilirsiniz.

3. Verimliliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir GE gaz türbini olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız öğrenmenin tam vakti olabilir!

4. Bir elektrik santralini yeni yerine ulaştırırken bile verimlilik yakalanabilir mi? Suyun gücünü kullanarak sürdürülebilir bir taşıma işlemi mümkün!

5. Sadece Amerika’da mamografi önerilen kadınların %30’u, bu işlemin rahatsız edici olması sebebi ile kontrollerini atlıyor. GE Sağlık’ın geliştirdiği yeni mamografi cihazı Pristina ise oldukça konforsuz ve rahatsız edici olan meme kontrolü işlemini çok daha konforlu bir hale getirmeyi başardı. Çünkü erken teşhis, meme kanseri vakalarında hayat kurtarır!

6. New York’tan Londra’ya sadece 4 saatte uçacak olan “supersonic” jetler, GE Havacılık’ın Aerion ve Lockheed Martin ile yaptığı anlaşma ile mümkün oluyor!

7. Karbondioksiti kullanarak enerji üretmek mümkün olabilir mi? Hatta bu sayede 10.000 eve enerji sağlayabilmek? Evet, oldu bile!

8. 2017 yılındaki güneş tutulması, geçici de olsa 100 milyon güneş enerjisi paneline etki etti. Peki, modern enerji şebekesi sistemleri bu ilginç durum karşısında nasıl önlemler aldı dersiniz?

9. 3 boyutlu üretimin geleceğin teknolojisi olduğunu hep söylemiştik. Ancak bu teknoloji verimliliğiyle 2017’ye damgasını vurdu bile.

10. Koltuğun altına kaçan bir kalemi ne kadar zor aldığınızı hatırlayın. Şimdi bunu endüstrilere entegre edin ve ulaşmanız gereken yerlerin oldukça tehlikeli olabilecek noktalar olduğunu düşünün. Bazen iyi fikirler, en basit olanlardır!

11. Geleceğin uçak mühendislerini nasıl tespit edebilirsiniz? Tabii ki hobilerine bakarak. Luca Laconi-Stewart, 9 yıllık bir çalışmayla bir Air India Boeing 777’nin bugüne kadarki en detaylı maketini oluşturdu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.