2017’nin Çarpıcı Teknolojik Atılımları

28 Ağustos 2017

Teknoloji, 2017’de de hız kesmeden yeni atılımların kapısını aralamaya devam ediyor. Teknolojik gelişmelerin bazıları ekonomi ve siyaseti etkilerken, bir kısmı da tıbbi buluşların önünü açıyor, kültürü etkiliyor. Bugün ve önümüzdeki birkaç yıl içinde neler olacağını bilmek, umut veriyor. İşte MIT Technology Review, Medical Futurist ve PWC’den derlediğimiz 2017’de gerçekleşen ezber bozan atılımlardan bazıları…

Gen Terapisi 2.0: Bilim insanları, nadir rastlanan kalıtımsal hastalıkları tedavi etmek için önemli adımlar atıyor. Önümüzdeki dönemde kanser, kalp hastalıkları ve diğer yaygın hastalıklarla da benzer yöntemlerle mücadele edebiliriz. Stanford Üniversitesi’nden araştırmacı Maria-Grazia Roncarolo, şu anda 40-50 farklı hastalık için gen terapisi çalışmaları yapıldığını bildiriyor. Tek bir gen üzerinde yapılan çalışmaların yanında, Alzheimer, diyabet, kalp hastalıkları gibi birden fazla gen tarafından etkilenen hastalıklar üzerinde de kapsamlı çalışmalar yapılıyor.

Yapay Zeka

Yapay Zekâ ve Müşteri İlişkileri: Günümüzün en büyük teknoloji trendlerinden biri olan yapay zekâ, müşteri ilişkileri deneyimini zenginleştirmek için kullanılmaya başlandı. Google, Salesforce ve Apple, 40’ın üzerinde yapay zekâ start-up’ını bünyelerine kattı.

Sesli Aramanın Yükselişi: Google Assistant, Alexa, Amazon Echo, Cortana ve Siri sesli arama teknolojisine ağırlık veriyor. Evde, işyerinde ve hatta artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik (AR/VR) cihazlarında sesli aramayı çok yakında göreceğiz.

Otonom Kamyonlar

Otonom Kamyonlar: Otonom arabalar genellikle şehir içinde ve katı sınırlamalara tabi olarak kullanılırken, otoyollarda ve sınırlı manevra kabiliyetiyle yol alan kamyonlar, çok daha fazla güvenlik sorunu yaratıyor.

Makine Öğrenimi ve Siber Güvenlik: Makine öğrenimi, karmaşık hack sistemlerine karşı en temel araçlardan biri oluyor. Özellikle banka hesaplarına yapılan saldırılara karşı, mühendisler makine öğrenimi algoritmalarına ağırlık veriyorlar.

OLED Teknolojisi: 2017, OLED (organic light-emitting diode) ekran yılı olacak. OLED’li ekranlar ve televizyonlar gittikçe büyüyecek. LG, Sony ve Samsung, 2017’nin hit ürünleri olarak büyük boyutlu OLED ekranlarını piyasaya sürecek.

Kuantum Bilgisayarlar: Google, Intel ve çeşitli araştırma gruplarının çalışmaları sayesinde, bilgisayarlar daha önce hayal bile edemeyeceğimiz bir güce ulaşabilir. Kuantum bilgisayarlar iki ila beş yıl içinde satışa sunulabilir. 100.000 kübitlik sistemler, moleküler düzeyde doğru modellemeler yaparak yeni maden ve ilaçları keşfedebilir. Böylece madencilik, kimya ve ilaç endüstrileri radikal bir değişim geçirebilir.

Güçlendirilmiş Öğrenme: Bilgisayarlar deneme-yanılma yöntemiyle, hiçbir programcının ona öğretemeyeceği şeyleri öğrenecekler.

Felci Yenmek: Bilim insanları, beyin implantlarını kullanarak omurga yaralanmalarını düzeltebilecek yöntemler üzerinde çalışıyorlar. Fransız sinir bilimci Gregoire Courtine, “neurocomm”la, beyinden internet hızında veri toplayan kablosuz bir cihazla dünyanın en sofistike iletişim aracını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Hücre Atlası: Biyoloji bilimi insanlığın yapıtaşlarını ortaya çıkaracak en büyük proje üzerinde önemli gelişmeler sağlıyor. Sanger Institute, MIT ve Harvard, Kaliforniya’da yeni bir “biohub” kuruyor. İnsan vücudundaki 37,2 trilyon hücrenin kataloglanması, yepyeni tedavi yöntemlerinin kapısını açabilir.

Yüzünüzle Ödeme: Çin’de yüz tanıma sistemleriyle ödeme yapma, bina içi giriş-çıkış işlemleri ve suçluları takip yöntemleri uygulamaya geçti. Diğer ülkelerde de yakın zamanda bu tür uygulamalar görebiliriz.

Sıcak Güneş Hücreleri: Isıyı odaklanmış ışık hüzmelerine çeviren yeni bir solar cihaz, ucuz ve kesintisiz enerji sağlayabilir. MIT’deki bilim insanları, solar termofotovoltaiklerin gücünden yaralanmaya çalışıyor. Isıyı depolamak elektriği depolamaktan daha kolay olduğu için termal depolama alanları güneşsiz günlerde bile ısıyı elektriğe çevirmek için kullanılabilecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.