2017’nin Başında Bilmediğimiz 18 Bilimsel Gerçek

2 Ağustos 2017

Şimdiden çok şey öğrendik.

1. Akciğerler yalnızca solunumdan sorumlu değiller, kan da yapıyorlar. Memelilerin akciğerleri saatte 10 milyondan fazla platelet (küçük kan hücresi) üretiyor. Bu da vücudumuzdaki plateletlerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

2. Matematiksel olarak zaman makinesi üretmek mümkün. Sorun, zaman – mekânı bükebilecek materyalleri bulmakta.

3. Sibirya’da bulunan “Yeraltının Kapısı” adlı devasa kraterin buzulları hızla çözülüyor ve bunun sonucunda 200.000 yıllık antik ormanlar açığa çıkıyor. 

4. Dünyanın ilk yarı sentetik organizmaları aramızda. Bilim insanları 6 harfli genetik kodlar kullanarak yeni bir yaşam türü üretti.

5. Bilinen en koyu siyah olan “Vantablack” artık sprey kutularda satın alınabiliyor ve bizce gördüğümüz en tuhaf şey olmaya aday!

6. Resmileşti: Zaman kristalleri maddenin yeni bir hali ve artık istediğimiz gibi üretebilmemizi sağlayan planlara sahibiz. 

7. İnsan vücudunda yeni bir organ bulundu; üstelik hep gözümüzün önündeymiş. Mezanterinizle tanışın.

8. Carl Sagan geleceği öngörmekte çok yetenekliydi. Bilim cahilliğinin ve sahte bilimin yönettiği bir dünyaya dair yaptığı tarif bizi şaşkınlığa uğrattı.

9. Bir farenin beyninin etrafını saran dev bir nöron tanımlandı ve memelilerin bilinçlerine bağlı olduğu sanılıyor.

10. Dünyanın en nadir ve en eski köpeğinin nesli tükenmemiş, “Yeni Gine Yaylası Vahşi Köpeği” varlığını sürdürüyor. 

11. Apandisiniz evrim artığı gereksiz bir organ olmayabilir. Yirmilik dişlerinizin aksine apandisiniz vazgeçemeyeceğiniz biyolojik fonksiyon sağlıyor.

12. İskoçya’da bulunan ve önemsiz olduğu sanılan, kedi büyüklüğünde bir fosil sayesinde 130 yıllık dinozor familyasını yeniden çizmemiz gerekebilir.

13. Polikistik over sendromu yumurtalarda değil, beyinde başlıyor olabilir.

14. Görünüşe göre Dünya’nın Zealandia adında yeni bir kıtası var.

15. İnsanlar Dünya’nın jeolojisi üzerinde 2,3 milyar yıl önceki Büyük Oksitlenme’den daha büyük bir etkiye yol açtılar. 

16. Görünüşe göre denizlerin biricik Unicorn’ları, deniz gergedanları boynuzlarını avlanmak için kullanıyor. Ama tahmin ettiğiniz şekilde değil.

17. İnsanlar dünyanın etrafındaki uzayı değiştirdi. Yıllarca süren çok düşük frekanslı radyo iletişimi Dünya’nın etrafını koruyucu bir balonla kapladı. 

18. ABD’de çiftçiler büyükbaş hayvanlarını kırmızı Skittles’la besliyor; çünkü mısıra ucuz bir alternatif.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.