2017’de Karşımıza Çıkan Önemli Bilimsel Gelişmeler

26 Aralık 2017

Bilim dünyası ilerlemesini hız kesmeden sürdürdüğü için yeni gelişmelerin tamamından haberdar olmak, tüm keşifleri ve teknolojik gelişmeleri takip etmek, yakalamak biraz zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle bilim dünyasındaki önemli gelişmeleri sizlerle “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme” yazı dizimizle paylaşmaya çalışıyoruz. 2017’nin son günlerinde ise bu gelişmelerden öne çıkan 10 yeni buluşu size tekrar hatırlatmak istedik.

1. Şeffaf Solar Panel

Michigan Eyalet Üniversitesi bilim insanları cam olarak da kullanılabilen şeffaf bir güneş paneli geliştirdi. Şeffaf güneş panelleri evler, ofisler, araçlar hatta mobil cihazlarda bile kullanılabilecek. Sistem aynı zamanda halihazırdaki camlar sökülmeden eski camların üzerine de uygulanabiliyor. Araştırmacılar çalışmalarının detaylarını bir video ile paylaştı.

2. Çöple Güçlenen Asfalt

Dünya çapında her yıl ortalama 6 trilyon sigara izmariti üretiliyor. Bunların çoğu da çöp yerine sokaklarda, yollarda ve ait olmadıkları birçok yerde çözünüp yok olmayı bekliyor. RMIT Üniversitesi araştırmacıları bu izmaritleri, sıcak bölgelerde sıcağı daha az emen bir asfalt yapmak için kullanabileceklerini keşfetti. Bu keşif hem daha kaliteli, sıcakta bozulmayan asfalt yapmak için güzel bir fırsat sağlarken, hem de çevre kirliliğini önleyecek güzel bir önlem.

3. Damak Tadınız Değişebilir

Finlandiyalı bilim adamları protein üretmenin ilginç bir yolunu bulmuş olabilir! Bu yönteme göre sadece karbondioksit ve elektrik bir hücre protein üretebiliyor. Fin bilim adamları tarafından geliştirilen bu yöntem ile yenilenebilir enerjinin mevcut olduğu her yerde gerekli besin maddesi üretmek mümkün. Bu yeni yöntem geleceğin gıda üretiminde yeni gelişmeler sağlayabilir ancak şu an için bu yöntemle sadece 1 gram protein üretimi iki haftalık bir süre alıyor.

Karbondioksit ve elektrik bir hücre ile üretilen proteinin yapım aşaması kısaldığında gıda sektöründe önemli gelişmeler yaşanabilir.

Dünyanın birçok bölgesinde açlık ve yeterli besin kaynağının bulunmaması halen büyük bir problem. Belki de bilim, önümüzdeki süreçte açlık sorununu kesin bir şekilde ortadan kaldıracak çözümler geliştirebilir.

4. Depreme Dayanıklı Çimento

Konu yapı malzemelerine gelmişken iyi bir haber de Kanada’dan geldi. Araştırmacılar, ürettikleri depreme dayanıklı çimento ile oluşturdukları yapıyı, 2011 yılında Japonya’da gerçekleşen 9.0- 9.1 şiddetindeki depreme uygun şekilde test etti ve yapı hayatta kalmayı başardı. Araştırmacılar bunu moleküler yapısı bir taşa değil, eğilip bükülebilen bir metale benzeyen bir çimento türü oluşturarak başardı. Deprem anında bu çimento ile oluşturulan duvarlar, kırılmak yerine ciddi derecelerde esneyebiliyor. Çalışmanın araştırmacıları, deneylerinin detaylarını bir video ile paylaştı.

5. Üç Boyutlu Kan Dolaşımı

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup mühendis, 3D üretim yöntemi ile kanı güvenli bir şekilde vücut içerisinde taşıyabilen ve dolaşım sisteminin bir parçası haline gelen yapay damarlar üretmeyi başardı. Üniversite, bu çalışmanın organ naklinde yeni bir dönem başlatabileceğini söylüyor çünkü bütün dokuların ve organların kan dolaşımına ihtiyacı var ve bu sistem bu konuda oldukça yardımcı olabilir. Aynı zamanda 3 boyutlu yazıcı ile organ üretilmesi için de bu uygulama yeni bir kapı aralamış oluyor.

3 boyutlu yazıcılarla oluşturulan organlar ya da protezlerle ilgili gelişmeleri sıklıkla duymaya başladık ancak bu gelişme sağlık alanı için farklı bir anlam taşıyor çünkü bu yapay damarların bir süre sonra orijinal olandan pek bir farkı kalmıyor ve vücutla tamamen bütünleşiyor. Bu durum yapay organlar için de gelişme vadediyor.

6. Geleceğe Köprü Kurmak

Hollanda’daki yetkililer dünyanın ilk 3D üretim yöntemi ile inşa edilmiş köprüsünü açtı. Sadece bisikletlere hizmet edecek olan köprü, 8 metre uzunluğunda ve 5 tona kadar ağırlığı taşıyabiliyor. Köprüde malzeme olarak 3D yazıcı tarafından kullanılabilen önceden sıkıştırılmış bir çimento kullanılıyor. Yazıcı birçok çimento katmanını üst üste yazarak köprüyü oluşturuyor ve konvansiyonel bir köprüye göre çok daha az çimento kullanılıyor. Bu durumsa köprüyü hem çimento kullanımı hem de çimento üretiminde ortaya çıkan emisyon oranı bakımından oldukça verimli bir köprü haline getiriyor.

 

3D Üretim Köprü
3D yazılar ile hazırlanan köprünün yapım aşamasından bir kare.

3 boyutlu yazıcılarla ilgili bu gelişmenin önemi, insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacının çözümü için gelecekte kilit bir nokta olabilir. Düşük maliyetli ve çok az kaynak kullanan yapılar, çok fakir bölgelerde ya da afet bölgelerinde barınma ihtiyaçlarına, belki geçici hastanelerin inşa edilmesine yardımcı olabilir.

7. Süper Sünger

Rice Üniversitesi araştırmacıları süper süngeri üretmek için kolları sıvadı. Böyle söylediğimizde “süper bir sünger ne işimize yarar” diye düşünebilirsiniz ancak bu sünger karbondioksiti normal bir filtrenin üç katına kadar filtreleyip sera gazını azaltmakta ciddi bir şekilde fayda sağlayabilir. Araştırmacılar çalışmalarının detaylarını Rice Üniversitesi’nin basın sayfasında yayınladı.

Süper süngerin iç katmanlarının grafiksel bir görünümü.

Yenilenebilir enerji, daha iyi bir gelecek için sürekli olarak gelişiyor. Bunun yanı sıra emisyon oranlarını düşürebilecek “süper sünger” gibi teknolojiler de konvansiyonel enerji üretim yöntemleri ile enerji üreten çok gelişmemiş bölgeler için gelişme sürecinde oldukça etkili olabilir.

8. Kendi Kendini Tamir Edebilen Madde

Sık sık telefonlarını düşüren sakar okuyucularımıza güzel bir haberimiz var. Bilimin yaratıcı imkânları sayesinde sürekli yeni ekran taktırmanıza gerek kalmayabilir. Melbourne Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kendi kendini tamir edebilen bir yüzey geliştirdi. Bu yüzey tıpkı Lego parçaları gibi küçük parçacıklar içeriyor ve bu parçalar boşlukları doldurmak için hareket edebiliyor.

 

Bu gelişmenin listemizde yer almasının yukarıda saydıklarımızdan biraz daha fazla sebebi var: Uzay yolculukları! Gezegenlerin keşfinde zaman kısıtı yaratan en önemli etkenlerden biri, gezegen yüzeyinde uzun süre faaliyette kalamayan keşif araçları. Benzer yöntemler bu araçların ömrünü uzattıkça, 2017 yılı içerisinde çok konuşulan uzayda kolonileşme çalışmaları da hayal olmaktan çıkabilir.

9. Suda Bir Şey Hareket Ediyor!

İsviçreli bilim adamlarının yeni bir şey keşfetmedikleri bir gün bile yok! Bu sefer de sudaki kirliliği kendi kendine dolaşarak tespit edebilen robotik bir yılan balığıyla karşı karşıyayız. Envirobot adındaki robotun, her türlü suyun içinde biyolojik sensörleri sayesinde verdiği tepkiler izlenerek, sudaki kirleticinin türü hakkında veri toplayarak bu verileri gerçek zamanlı olarak bilim adamlarına iletebiliyor.

Dünyadaki canlı çeşitliliğinin büyük bir bölümünü içeren denizler için de kirlenmeyi engellemek, geleceğin en önemli konularından biri olacak gibi görünüyor.

10. Retina Dokusunu Taklit Eden Protez

İtalyan Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, görme kaybı eğilimli bir göz taşıyan fareye yaptıkları protez ile farenin görme kaybı yaşamasını engelledi. Araştırmacılar, retinadaki reseptörlerin deforme olması ile yaşanan körlüğe bir çözüm getirmiş olabilir. ScienAlert’ta yayınlanan çalışma, basitçe protez dokunun görüntüyü oluşturan fotonları elektrik sinyallerine çevirerek retina dokusunu taklit ettiğini gösteriyor.

Sağlık alanındaki gelişmeler sayesinde birçok protez üretildi ve bu protezlerin çoğu beyin dalgalarını protez üzerinde harekete çevirebiliyor. Bu protez ise dışarıdan aldığı bir bilgiyi beyne göndererek sağlık alanında yeni gelişmeler ve gelişmiş protezler için yeni bir sayfa açıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.