2017’de Endüstriyel İnternet

21 Ağustos 2017

Endüstriyel İnternet’in henüz emekleme aşamalarını yaşıyoruz. Accenture’un araştırmasına göre 2014’te, tüketicilerin yüzde 87’sinin Endüstriyel İnternet’ten haberi yoktu. 2016’da ise Endüstriyel İnternet’i bilmeyen iş dünyası ve hükümet çalışanlarının oranı yüzde 19’du. Teknoloji, endüstriyel alana girdikçe, kullanım olanakları da hızla gün yüzüne çıkmaya başlıyor. 2017’de Endüstriyel İnternet’in ağırlığı daha da artıyor ve etkilemediği neredeyse hiçbir endüstri yok. Peki 2017’nin kalan aylarında endüstriyel internet hangi yolu izleyecek? Hangi alanlarda ayağa kalkıp koşmaya başlayacak?

Endüstriyel İnternet ve Blockchain

Artık “Blockchain nedir?” pek çok kişinin aklına takılan bir soru. Şifrelenmiş işlemleri takip eden veritabanı, artık bir kavram olmaktan çıkıp finans teknolojileri içinde önemli bir uygulama alanı buldu. Pek çok uzman Blockchain’in ölçeklendirme, güvenlik ve güvenilirlik açısından endüstriyel internetin kayıp halkası olduğunu söylüyor. Blockchain sayesinde milyarlarca bağlantılı cihaz izlenebilecek, birbirleriyle ilişkileri ve koordinasyonları düzenlenebilecek. Bu da Endüstriyel İnternet üreticilerinin yararına olacak. Şifreli algoritmalar sayesinde tüketici verilerinin güvenliği sağlanacak. 2017, Blockchain ile Endüstriyel İnternet’in daha iyi uygulamalar ve donanımlar üretmeleri için bir fırsat kapısı açacak. Güvenli, düşük maliyetli ve daha hızlı işlemlerin önü açılacak.

Bitcoin
Blockchain, şifrelenmiş işlemleri takip eden bir veri tabanı çeşididir

Endüstriyel İnternet ve Çevrimiçi Olmak

Wi-Fi, Bluetooth ve hatta Li-Fi gibi sistemler aracılığıyla Endüstriyel İnternet’in farklı alanlarını sensörlere birbirlerine bağlayabiliyoruz. 2017’de 3GPP’nin (3rd Generation Partnership Project) (NB) IoT, LoRaWAN ve Sigfox gibi yeni kablosuz bağlantı sistemleri test edilecek. 20’nin üzerinde kablosuz bağlantı sisteminin varlığı, Endüstriyel İnternet üreticilerinin bir karar alıp bir çevrimiçi olma standardı geliştirmesine yol açabilir.

Endüstriyel İnternet ve Yeni İş Modelleri

2017 bitmeden akıllı ürünler pazarına yeni kategoriler eklendiğini göreceğiz. Cihazların maliyetini tüketiciyle birlikte karşılamak, sahipliğin maliyetini azaltmak gibi konular yeni iş modellerinin gündemini oluşturacak. Ürünü hizmetle kaynaştırmak önemli rol oynayacak. Örneğin Amazon’un Alexa’sı ses tanıma, müzik yayını yapabilme ve Uber aracı çağırabilme gibi özellikleri olmasaydı sadece bir hoparlördü.

Çok Kanallı Pazarlama

Pazarlama dünyası Endüstriyel İnternet’ten payını alacak. Çok kanallı pazarlama müşteriye odaklanmayı kolaylaştırıyor. B2B de olsanız B2C de veriye ulaşmak artık daha zahmetsiz. Dijital ile fiziksel dünyanın iç içe geçmesi, müşteri davranışlarını ölçme ve etkileme yollarını, geleneksel satın alma döngülerinin ötesine taşıyor. Sensörler, abonelikler ve dijital beceriler, iş dünyasının müşteri ilişkilerini yönetme kurallarında çarpıcı değişikliklere yol açıyor. Bu da pazarlamayı ciddi bir dönüşüme uğratıyor. Yeni teknolojiyle birlikte verinin, müşteri deneyimi alanındaki rekabette gittikçe öne çıkacağını görüyoruz.

Veriler Buluta

2017’de büyük verinin hızla buluta göç ettiğini görmeye devam edeceğiz. Belli bir amaçla oluşturulmuş hizmetlerden yararlanacağız. En büyük amaçlardan biri de yapay zekâ algoritmalarını işlemek olacak. Birini ses tanıma sistemleriyle tespit etmenin ötesine geçip, makinelerin işlevini artıracak yapay zekâ algoritmaları geliştireceğiz.

Güvenlik Risklerine Rağmen Endüstriyel İnternet Pazarı Büyüyecek

Endüstriyel İnternet güvenliği daha fazla gündeme gelecek. Bazı Endüstriyel İnternet şirketleri, özellikle tüketici alanında güvenlik konusunu göz ardı edecek. Ancak şirketlerin çoğu, güvenliğin ürünün bir parçası olması gerektiğini anlıyor. Endüstriyel İnternet şirketleri güvenlik meselesini pazarlama açısından ele almaya başlıyorlar. Tüketicilerin güvenlikle ilgili teknik konuları değerlendirmesi pek mümkün değil, buna rağmen şirketler, internet güvenliği konusunun ne kadar önemli olduğunun farkında. Eskiden, aldığınız bir ürünün bozuk olması üreticinin sorunuydu ancak günümüzün bağlantılı dünyasında, artık bu yazılımcının da sorunu.

Siber Güvenlik
Endüstriyel İnternet geliştikçe hizmet veren ve kullanıcıların güvenliği için alınan önlemler ekstra bir önem kazanıyor.

Otonom Otomobiller Şehirleri Dönüştürmeye Başlayacak

Dünyanın en büyük teknoloji ve otomobil şirketleri, otonom arabalar üretmek için birbirleriyle yarışıyor. 2017 sonunda, sürücüye ihtiyaç duymadan şehirlerarası yolculuk yapabilecek otomobillerle karşılaşacağız. Güvenlik sorunları nedeniyle pek çok şehir yöneticisi otonom araçları tehlikeli buluyor. Pek çok şehirde, trafik ihlalleri ve park cezaları ciddi bir gelir kapısı. 2015’te New York’ta bu ceza ve ödemelerden 1,9 milyar dolarlık gelir elde edildi. Buna karşın otonom otomobillerin kilometre başına vergilendirilmesi gündeme geliyor. Eski gelir kalemleri kayboluyor ama yenileri oluşuyor. Otonom araçlar, Endüstriyel İnternet’in gelişmesinde ateşleyici rol oynayabilir. İlk mobil telefonların aslında araç telefonu olduğunu unutmayalım.

Sağlıkta Gelecek Senaryoları

Industrial Internet Consortium’un (IIC) araştırmasına göre sağlık alanında bizi üç temel senaryo bekliyor.

  • Evdeki faaliyetleri gözlemek için ultrason kullanan hasta merkezli tıbbi ev bakımı, düşme ve yaralanma gibi olayları tespit ederek otomatik olarak ambulans çağırma sistemini devreye sokacak.
  • Gelişmiş ekipman verimliliği, birden fazla cihaza giriş yapma zorunluluğunu ortadan kaldırarak, kullanıcı ayarlarını düzenleyecek, riski azaltacak, hataları ortadan kaldıracak ve çok daha iyi bir hasta bakımı deneyimi sağlayacak.
  • Hasta bilgilerinin otomatik olarak dolaşıma sokulması, doğru doktorun bulunmasını sağlayacak ve doktorun testleri sürekli takip etme zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.