2016’da GE Dünyasında Dikkat Çeken 16 Gelişme

27 Aralık 2016

GE_Grid_new-108

1. 2016’da 50. yaşını kutlayan ve dünya genelinde farklı ülkelerde faaliyet gösteren 10 güç transformatörleri fabrikası arasında en büyüğü olan GE Güç Transformatörleri Fabrikası’nın, akıllı fabrikaya dönüştürüleceği müjdesi verildi.

6V5A8640

2. GE Sağlık’ın İstanbul’da kurduğu Yaşam Bilimleri Laboratuvarı, Türkiye’de biyofarmasötik ve biyoteknoloji endüstrisinin büyümesini desteklemek için eğitim ve Ar-Ge faaliyetlerine başladı.

9x-1

3. GE’nin ürettiği, dünyanın en güçlü jet motoru görenleri şaşırttı. Bu dev; GE9X, birkaç alanda eşsiz. Ön kısımda yer alan fan pervanesi 3,35 metre çapı ile dünyanın en büyük jet motoru fanı. Motorun içinde metal parçalarla baskı yapabilen 3D yazıcılardan elde edilmiş, çok daha hafif ve dayanıklı parçalar bulunuyor.

MSN_7140_Pegasus_A320NEO_CFM_Taxi_LR_03

4. Havacılık alanındaki bir başka önemli gelişme ise Türkiye’de yaşandı. Pegasus Havayolları Türkiye’de TEI’de üretilen parçalarla güç üreten LEAP-1A motorunu Airbus A320neo uçağında kullanmaya başlayan dünyadaki ilk havayolu şirketi oldu.

1HA9IMG_4334

5. GE tarafından üretilen ve dünyanın en verimli gaz türbini olan 9HA.01 Fransa’da enerji üretimine başladı. Santralin kalbini oluşturan GE gaz türbini, enerji üretmek için kullandığı yakıtın %62’lik bir kısmını enerjiye dönüştürebiliyor.

GA-534

6. GE, dijital dönüşümün hızlanması ve geleceğin kadın mühendislerinin yetişmesine katkı sağlanması hedefiyle Türkiye İnovasyon Merkezi’nde toplam 100 kız öğrenciye, “Kızlar Kodluyor” programı altında temel programlama eğitimi sundu.

Resim1

7. Şüphesiz ki 2016’nın en önemli olaylarından biri Rio 20116 Olimpiyat Oyunları’ydı. Olimpiyat Oyunları’nın uluslararası ortağı olarak GE, oyunlara Güney Amerika’da ev sahipliği yapan ilk şehir olan Rio de Janeiro için 170’den fazla altyapı projesiyle katkıda bulundu.

untitled-14_w_clouds

8. Jet motorları tasarım sahipliği, Onarım Geliştirme Merkezi, Kaplama Merkez ve Katmanlı İmalat Laboratuvarları gibi önemli başarılara imza atan Türkiye Teknoloji Merkezi 15. Yaşını kutladı. Türkiye Teknoloji Merkezi, GE Havacılık iş kolunda teknoloji üreten dünyadaki 6 merkezden biri.

Ge_Tei_Filika_Foto-9-1

9. Dünya üzerinde her gün yükselen binlerce yolcu uçağına güç veren jet motorlarına parça üreten ve Türkiye’de, Eskişehir’de üretim yapan TEI, ileri üretim teknikleri ile çok daha dayanıklı ve hafif uçak motoru parçaları üretti.

predix-mustang

10. GE Avrupa Bilgi Güvenliği Şefi Hanns Proenen, GE’nin Endüstriyel Bulut Platformu Predix’i kullanarak, klasik aracını bugünün elektrikli araçlarına meydan okuyabilecek gerçek bir data üretim makinasına dönüştürdü.

General-Electric-1-of-1-3

11. Amerika’nın ilk açık deniz rüzgâr çiftliğindeki pervaneler tarih yazmak için dönmeye başladı. Üretime hazır GE Haliade Türbinleri’nin her biri özgürlük heykelinin boyunda ve tek başlarına 6 megavat elektrik üretebiliyorlar. Bu dev rüzgâr türbinlerinin beşi, Block Island için toplamda 30 megavat elektrik üretebilmek için optimize edildi.

lll

12. GE Sağlık 2016’da Türkiye için oldukça önemli olan birçok anlaşmaya imza attı ve Türkiye’nin sağlık alanında ilk Kamu Özel İş Birliğini hayata geçirmek için kolları sıvadı. GE Sağlık’ın bu anlaşması alanında dünyanın en büyük yatırımı oldu. Aynı zamanda Yeditepe ve Okan Üniversiteleri ile üniversite hastanelerinin ekipmanlarının iyileştirilmesi için de anlaşmalar yapıldı.

ge_wind-21

13. 2016 yenilenebilir enerji teknolojilerinin Türkiye’deki uygulamaları için oldukça önemli bir yıldı. Türkiye’nin birçok noktasında GE rüzgâr türbinleri yenilenebilir enerji üretimi için dönmeye başladı. Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücünün 2023 yılına kadar 20 GW’a çıkarılması hedefine, GE’nin Türkerler Holding ve Dost Enerji ile gerçekleştirdiği anlaşmalar büyük katkı sağlayacak.

ge_20160331_cata_pittsburg__05051-1024x683

14. 3D üretim artık endüstrilerin üretim biçimlerini geri dönüştürülemez bir şekilde değiştirdi. GE’nin yeni 3 Boyutlu Üretim Merkezi CATA’da eski yöntemlerle üretimi imkânsız olan kompleks geometrik şekillere sahip parçalar, 3D yazıcılar sayesinde kolayca üretilebiliyor.

ge14

15. GE Türkiye İnovasyon Merkezi birçok etkinliğe ev sahipliği yaparak Türkiye’de ileri üretim teknikleri, Dijital Sanayi ve Endüstriyel İnternet konularında birçok iş birliği gerçekleştirdi ve bu konularda farkındalık yaratmaya devam etti.

DSC_1543

16. GE ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ortaklığı ile üretilen PowerHaul™ lokomotifleri hem Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya ihraç edildi, hem de Eskişehir, Afyon, Bilecik, Ankara gibi yük taşımacılığının yoğun olduğu hatlarda aktif olarak TCDD bünyesinde hizmet verdi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.