2014 FIFA Dünya Kupası GE Spotları ile Aydınlanıyor

27 Aralık 2013

PitchFever1

Dünya Kupası final maçına ev sahipliği yapacak olan Rio de Janerio’daki Estadio do Maracana ve diğer 12 stadyumdan beşi GE spotları ile aydınlatılacak. Milyonlarca futbolsever, 8 gruba ayrılmış 32 takımı GE mühendisleri tarafından tasarlanan bu spotlar altında izleyecek.

Bu aydınlatmalar sıradan değil!  Gözü almıyor, yoğunlukları ayarlanabiliyor ya da Messi, Neymar ve Ronaldo gibi dünya yıldızlarının günlük yaşamda oldukları gibi görünmeleri için gün ışığı parlaklığı verilebiliyor.

GE Aydınlatma Brezilya Genel Müdürü Alexandre Ferrari: “ Yüksek çözünürlüklü yayın normalin on katı aydınlatma ve renk gerektiriyor. Teknoloji, FIFA’yla buluşunca, tüm dünyadan futbol hayranları televizyonlarınıaçtıklarında kendilerini tribünde gibi hissedecekler.”  dedi.

Ferrari, her bir ışığın keskinlik ve netliği arttırmak ve oyuncuların gölgesinden kurtulmak için sahada farklı bir alana odaklandığını ifade ediyor ve “Gece maçlarında bile takımlar ve izleyiciler gündüzmüş gibi bir deneyim yaşayacak..” diyor.

Dünya Kupası TV takipçileri şimdiye kadar ki en kalabalık izleyici topluluğu. 2010 Dünya Kupası finalinde İspanya’nın Hollanda karşısında galip gelişini 700 milyon kişi izlemişti. FIFA, 2014‘teki turnuvanın tamamı boyunca 214 ülkeden yaklaşık 26 milyar izlenme bekliyor. 70 milyon kişi de FIFA Dünya Kupası uygulamasını indirebilir ve çevrimiçi oyununu oynayabilir. (Karşılaştırmak gerekirse, 2013 Super Bowl organizasyonu 108.7 milyon seyirci çekmişti)

Dünya Kupası’nın 64 maçından 28 tanesini aydınlatacak olan GE, aynı zamanda FIFA’nın enerji verimliliğini sağlıyor ve LEED sertifikalı. Ayrıca mühendisler, Natal, Pernambuco ve Cuiabà stadyumlarına GE’nin “Kesintisiz Güç Desteği” sistemlerini de kurdular.  Sistem, bir kesinti olması durumunda destek enerji sağlıyor.

Dünya Kupası GE’nin spordaki ilk girişimi değil. 1927’de GE lambaları Major Beyzbol Ligi’nde oynanan ilk gece maçını ve 24 Mayıs 1935’te 20.000 kişinin izlediği ve Cincinnati Reds’in Philadelphia Phillies’i 2-1 yendiği maçı da aydınlatmıştı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.