2014 FIFA Dünya Kupası GE ile Aydınlanıyor!

9 Temmuz 2014

dunya kupasi

İnsan hayatına dair önemli konular üzerine çalışan GE, aydınlatma sektöründe yüksek teknolojileri ve enerji verimliliği sağlayan çözümleri ile yenilikler yapmaya devam ediyor. Bu yıl Brezilya’da yapılan, dünyanın en prestijli ve en çok izlenen futbol turnuvası olan 2014 FIFA Dünya Kupası’nda aydınlatma teknolojilerini gözler önüne seriyor.

Manaus

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Brezilya’daki 12 stadın 5’i General Electric (GE) projektör ışığı ile aydınlatılıyor. Kupa boyunca hem sahayı, hem de iç mekan alanlarını aydınlatmak amacıyla Brasilia’daki National Stadı ve Amazonia Arena için bütün komplekse yönelik ışıklandırma çözümlerini GE Aydınlatma sağlarken, Pernambuco, Beira Rio ve Maracanã statlarında ise GE’nin projektör ışığı oyun sahalarını aydınlatıyor.

Stadyum aydınlatması neden önemli?

Stad aydınlatması futbolcuların yanı sıra medya, izleyiciler ve etkinliğin başarılı olması için çalışan bütün profesyoneller için de önem taşıyor. Taraftarlar ve futbolcular gece saatlerinde oynanan maçlarda bile sanki gün ışığı var hissini yaşıyor, futbolcuların gölgeleri ise televizyon yayınlarında görünmüyor.

GE, FIFA Dünya kupası gibi büyük bir organizasyonda ileri teknolojileri ile yer alarak Türkiye’deki tüm taraftarların TV’lerini açtıklarında kendilerini tribünlerdeymiş gibi hissetmelerini sağlıyor.

Reforma do Maracanã

Dünya Kupası finalinde daha net ve belirgin aydınlatma

Maracana olarak da bilinen Dünya Kupası final karşılaşmasının oynanacağı Rio de Janeiro’daki Mário Filho Stadı’nda 396 adet GE 2.000 watt EF 2000 projektör, 120 adet eski tip projektörün yerini alarak saha içi ve saha dışı görünürlüğü arttırılmış bulunuyor.

Elektrik kesilirse maç 15 dakika duracak mı?

Ulker arenaGE Aydınlatma Türkiye’deki en büyük spor komplekslerinden biri olan, 15.000 seyirci kapasiteli yeni Fenerbahçe-Ülker Arena’nın bütün iç ve dış ışıklandırmasını yapıyor. Basketbol stadının ışıklandırma projesinde, yüksek kalitede aydınlatmanın yanı sıra enerji tasarrufu ve dayanıklılık da önem taşıyor. Bu kurulumda gözü kamaştıran parlaklığı önlemek üzere özel olarak tasarlanan GE Lighting EF2000 aydınlatma armatürleri kullanıldı. Bu tip ışıklarda bir teknik arıza oluştuğunda sistemin yeniden devreye girmesi için 15 dakikalık bir süreye ihtiyaç duyuluyor. GE’nin çalıştırma sistemi, bir elektrik kesintisi meydana geldiğinde kullanılan ışıkların 2 saniye  sonra tekrar yanmasını mümkün kılıyor. Bu aydınlatma armatürleri Düzce ve 2013 Akdeniz Oyunları’nda hizmet veren Mersin  stadyumlarında da kurulu bulunuyor.

General Electric’nin dış mekan ışıklandırma ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.gelighting.com/roadway adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.