2013 yılında GE’den 215 milyon dolar bağış

26 Ağustos 2014

ruzgar turbini

GE, çevre ve sağlık alanında gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla topluma sunduğu somut ve ölçülebilir faydaları konu alan “Küresel Etki – 2013” raporunu yayınladı.

İnsana önem veren, 8 yıldır da “Dünyanın En Etik Firmaları” arasında yer alan GE, çalışanları ve emeklileri ile beraber toplumsal projeler ve eğitim organizasyonları için 215 milyon dolarlık bağışta bulundu. Ayrıca 2013 yılında çalışanlarının öğrenimi ve gelişimi için 1 milyar dolar harcayarak çalışanına verdiği yüksek değeri gösterdi. Bu değerli bağışların da yanı sıra healthymagination ve ecomagination taahhütleri kapsamında birçok yatırım ve yenilik gerçekleştirdi.

GE, 2013 yılında ecomagination ve healthymagination yenilikleri ve projeleri için 2 milyar doların üzerinde araştırma ve geliştirme yatırımı yaparken, ecomagination projeleri ile 28 milyar dolar gelir yaratarak projelerin faydasını gözler önüne serdi.

Ecomagination ile 160 milyar dolar gelirGE, 2015’e kadar öngördüğü 15 milyar dolar tutarındaki yatırım planı çerçevesinde, 2005 yılından bu yana ecomagination alanında 13 milyar dolar Ar-Ge yatırımı yaptı. GE, şubat ayında ecomagination yatırımlarına devam ederek, 2020 yılına kadar yapılacak ilave 10 milyar dolar tutarında yatırım ile toplamda 25 milyar dolarlık yatırıma ulaşılacağını duyurdu. GE, 2010 yılında, beş yıl içinde ecomagination ürünlerinden elde edilen gelirin, şirketin toplam gelirlerinin 2 katını aşmasına yönelik iddialı bir hedef belirledi ve bu hedef doğrultusunda ecomagination, 2013 yılında elde edilen 28 milyar dolar getiriyle amaçlanan sonuca ulaştı.

Enerji verimliliği konusunda da kendini gösteren yatırımlar sonucunda GE’nin enerji verimliliği, 2004 yılından bu yana yüzde 31 oranında artış gösterdi. Sera gazı emisyonları ise yine 2004 yılına göre yüzde 32 oranında azaldı. GE, bu başarıya dayanarak, şubat ayında yaptığı açıklamada 2020 yılına gelindiğinde, 2011 yılına kıyasla sera gazı emisyonlarını ve tatlı su kullanımını yüzde 20 oranında azaltmayı planladığını duyurdu. 2006 yılı baz alındığında GE’nin tatlı su kullanımı yüzde 45 oranında azaldı ve ecomagination 2005 yılından bu yana yaklaşık 160 milyar dolar gelir yarattı.

GE’nin sağlık alanındaki planlarına bakacak olursak, Healthymagination ile GE; 2013 yılında bakım kalitesini, sağlığa erişimi ve sağlık ürünlerini iyileştirmeyi hedefleyen 100 adet geçerliliği onaylanmış ürünün ve çözümün altına imzasını attı. GE, bu süre içerisinde, bu yenilikler ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları için 4,2 milyar dolar yatırım yaptı. Bunun yanı sıra, GE Ventures, dijital sağlık, uygun maliyetli tıbbi prosedürler ve hassas hekimlik alanlarındaki yenilikleri hızlandıran girişimcilere ve firmalara yönelik yatırımlarını sürdürdü.

GE Sağlık Programı: HealthAhead

dünya çapında müşteriler, hükümetler, üniversiteler ve endüstri liderleri ile birlikte çalışan GE, çalışan sağlığının iyileştirilmesine yönelik olarak HealthAhead adını verdiği bir sağlık programı yürütüyor. GE çalışanlarının oluşturduğu sağlık girişimi HealthAhead kapsamında, GE’ye ait en büyük yerleşkelerden 480’inde, sigara kullanılmayan alanlar dahil olmak üzere dünya çapında 220 bin çalışanı etkileyen şartlar yenilenerek sağlıklı iş yerleri kademesine ulaşıldı.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy konuyla ilgili olarak, “GE olarak toplumlara fayda üreten teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Müşterilerimiz ve toplum ile ilgili sorunlara çözüm geliştirmek iş stratejimizin önemli bir parçasını ve kurumsal kültürümüzün temelini oluşturuyor. Sürdürülebilirlik, çalışanlarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz ve yatırımcılarımız ile çalışma biçimimizde, yarattığımız teknolojide ve desteklediğimiz hayırsever ortaklıklarımızda olmak üzere çalıştığımız birçok alanda önemini gösteriyor. Kurumsal bir vatandaş farkındalığı ile yatırımlarımıza devam etmekten, GE Vakfı’nın hayırsever etkinliklerinden ve çalışanlarımızın dünyanın dört bir yanına verdikleri toplumsal katkılarından dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.