2000 Derece Sıcaklıkta Bir Kartopunun Şansı Nedir?

1 Mart 2016

İhtimal dışı ya da imkansız olaylar için kullanılan bir söz var. Bir şeyin çok az şansı varsa ya da hiç yoksa, onun için “ateşte bir kartopunun şansına sahip” deniyor.

Gerçekten, ateşin içinde bir kartopunun şansı var mı?

GE mühendisleri tabi ki bu meydan okumaya karşı koyamadılar ve bir kartopunu ateşin içine atıp, nasıl güvenli bir şekilde geri getirebilecekleri üzerine çalışmaya başladılar.

Bu imkansız görev için GE Araştırma Merkezlerinde görev yapan madde bilimciler, makina mühendisleri, fizikçiler ve hatta bazı kimyagerlerden oluşan bir ekip kuruldu. Ne yapmaları gerektiği oldukça netti: Erimiş metalin 2000 derecenin üzerindeki sıcaklıklara ulaştığı eski bir dökümhanede, bir kartopunu bu sıcaklıktan korumayı başarmak.

IMG_1351-1024x683

Ekip hemen kartopunun yalıtımını sağlayabilecek bir tasarım üzerine yoğunlaştı. Enerji, havacılık ve sağlık alanında çalışan mühendisler, kendi alanlarında kullandıkları çözümleri bir araya getirdi. Öncelikle özel bir süper alaşımdan oluşan bir kap geliştirildi. Bu kap, yüksek sıcaklıklara ulaşan jet motorlarında kullanılan tasarımın bir benzeriydi. Aynı zamanda kartopunun kap içerisinde sabit kalabilmesi için 3D yazıcı ile oluşturulan bir tutucu geliştirildi.

Çalışmalar tamamlandığında kartopu kabın içine yerleştirildi ve üzerine, dünya üzerinde kaydedilmiş en yüksek sıcaklıklara ulaşan maddelerden biri olan erimiş metal döküldü.

İlginizi çektiyse hemen imkansız görevlere karşı durduğumuz deneyimizi izleyin.

Bir kartopunu dünya üzerindeki en sıcak yerlerden birinden güvenle geçirebiliyorsak, yapabileceğimiz diğer imkansız görevleri bir hayal edin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.