16 Hafta Erken Doğan Grace, Şimdi Dokuz Yaşında!

9 Ocak 2019

Dubai’deki Safa Okulu’nun ikinci sınıfında, dersliğin köşesinde bir kız çocuğu Harry Potter kitabına gömülmüş, heyecanla sayfaları çevirerek Harry, Hermione ve Ron’la birlikte maceradan maceraya koşuyor. Fakat bu kızın yaşadığı maceralar kitaptakinden bile daha fantastik! Yakından incelendiği zaman Grace’in ellerindeki ve ayaklarındaki iğne yaraları görülse de, yüzündeki gülümsemeye bakıldığında hiç kimse dokuz yaşındaki bu çocuğun yaşadıklarını tahmin edemez.

2009 yılında Grace’in annesi Niamh, ilk çocuğuna hamile olduğunu öğrendiğinde sevinçten havalara uçmuştu. 24. haftaya kadar oldukça iyi bir hamilelik dönemi geçirmişti. Bir gün koşu bandında yavaş yavaş yürürken karnında garip bir his olduğunu fark etti.

Derhal, dört çocuğu olan kız kardeşini arayıp bunların Braxton Hicks kasılmaları olup olmadığını sordu; ancak kız kardeşi bunun için henüz çok erken olduğunu söyledi. Aynı günün akşamında Niamh’ın kanaması başladı. Eşi John’u aradı, gece için bir çanta hazırladı ve Dubai’deki Mediclinic Welcare Hastanesi’ne koştu.

Yapılan kontrollerden sonra tıbbi ekip Niamh’ın doğum kanalında kanama olduğunu tespit etti ve o gece hastanede kalmasına karar verdi. Ertesi sabah yapılan ultrason incelemesinde Niamh servikal dilatasyon yaşadığını öğrendi. Birkaç dakika sonra jinekoloğu ona, derhal doğuma alınması gerektiğini söyledi. Hissettiği acının kasılmaları olduğu anlaşılmıştı. Doğum ekibi, bu kadar erken bir doğum gerçekleşeceği için bebeğin hayatta kalma şansıyla ilgili umut vermekte son derece çekimserdi.

Grace dünyaya geldiğinde sadece 680 gram ağırlığındaydı. “Kızımı bana getirdiklerinde ona veda ettiğimi düşünüyordum,” diyor Niamh. “Bir bebeğe benzemiyordu bile.”

Niamh, Grace’i ancak iki gün sonra Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde görebildi. O ana kadar John, Niamh’a sadece Grace’in Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki ilk günlerinden fotoğraflar göstermişti. Sonunda Niamh kızını gördüğünde, Grace bir GE Sağlık Giraffe Incubator ünitesi içindeydi ve hayatının ilk birkaç ayı onun içinde geçecekti. Niamh’ın bilmediği şey ise, bu anın uzun bir yolculuğun başlangıcı olduğuydu.

Oldukça prematüre doğmuş olmasından dolayı Grace sütü normal bir şekilde sindiremiyordu ve bağırsakları hava ve sıvı ile doluydu. Mediclinic Welcare Hastanesi ekibi, Grace’e yardımcı olması için drenler yerleştirmişlerdi; ancak bu işlem başarısızlıkla sonuçlandı ve bu sebeple, Grace sadece 12 günlükken ilk ameliyatını oldu.

Ameliyat çok sayıda adezyona sebep olduğu için Grace’in nekrotik bağırsağının 10 santimetresinin kesildiği ikinci bir operasyon daha yapıldı. Grace beyin kanaması, retinopati ve anemi gibi aşırı prematüre doğumun getirdiği pek çok komplikasyonu yaşadı. Enfeksiyonlarla savaşamadığı için yarası ve akciğerleri de enfekte olarak ilave sorunlar yarattı. Grace bağırsaklarının toparlanmasına yardımcı olmak için bir ileostomi ameliyatı geçirdi ve gözlerindeki hasarlı damarlara da lazer ameliyatı yapıldı.

Komplikasyonların yanı sıra, Niamh’ın sütü kesildi. Bu yüzden ekip onun yerine süt maması kullanmak zorunda kaldı. Grace’in hâlâ hassas olan bağırsakları süt mamasını tolere edemedi ve bu şekilde daha fazla komplikasyon ortaya çıktı. Neyse ki, Niamh’ın aynı anda Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde kendi bebeği yatan muhteşem arkadaşı, Grace’e kendi anne sütünü verdi.

Diğer yeni doğanlara bulaştırmaması için izole edilmesi gereken Grace, hastanede kaldığı altı ay boyunca, çok sayıda bakteriyel ve fungal enfeksiyon geçirdi. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki ilk günlerinde hemşireler aileye Grace’i etkileyebilecek 32 adet komplikasyonun olduğu bir liste vermişti. Grace bunların 28 tanesini yaşadı.

Niamh Grace’i, ilk defa üç ayın sonunda kollarına alabildi. Ayrıca Grace’in eve gitmesi için bir üç ay daha geçmesi gerekecekti. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’deki altı ay boyunca Niamh ve eşi John, kızlarının bakımıyla ilgilenen olağanüstü tıbbi ekip sayesinde biraz olsun rahatlayabildiler.

Takip eden yıllar boyunca Grace’te, genel motor becerileri ve diş rengi bozulması gibi prematüre doğum ile ilişkili bazı küçük komplikasyonlar gelişse de, boynundaki, karnındaki ve göğsündeki yaralar ile zayıf kol kasları haricinde, Grace dokuz yaşında mutlu ve sağlıklı bir çocuk. Niamh’ın diğer prematüre bebeklerin ailelerine bir de tavsiyesi var: “Bir destek grubu bularak yaşadıklarınızı anlayan insanlarla iletişim kurun. En önemlisi de umudunuzu kaybetmeyin. Tünelin sonunda bir ışık var.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.