125 Yıllık Startup – III

5 Şubat 2018

125 Yıllık Startup yazımızın üçüncü ve son bölümünde; Türkiye’de dijital dönüşümü kendi içlerinde başlatan şirketlerin, GE’nin dünyadaki 125’inci, Türkiye’deki 70. yılını kutladığı etkinlikte paylaştıkları dönüşüm adımlarını ve dijitalleşmenin dünya ekonomisine etkilerini ele alıyoruz.

GE’nin 125’inci yıl özel etkinliği, Türkiye CEO’su Canan Özsoy’un konuşmasının ardından Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın dünya ve Türkiye ekonomisinin geçmişten bugüne geçirdiği dönüşümleri ve bu dönüşümleri doğuran dinamikleri aktarmasıyla devam etti. Demirtaş, Dünya ekonomisindeki değişime ayak uydurmak için Türkiye’nin katma değerli mal üretmesi ve bunun için de katma değerli mal üretecek kişileri ortaya çıkaracak evrensel bir eğitim sistemine geçiş yapması gerektiğine vurgu yaptı. Sunumunun ikinci bölümünde ise dünyada çeşitli sektörlerdeki ileri teknoloji atılımlarından örnekler sundu.

Demirtaş’ın keyifli sunumunun ardından ise “Türkiye’de Dijital Dönüşüme İlham Verenler” konulu panel gerçekleştirildi. GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy’un moderatörlüğünde yapılan panelin konuşmacıları Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, GAMA Holding İcra Kurulu Başkan Vekili Arif Özozan ve Florence Nightingale COO’su Dr. Sinan Nazif Aran şirketlerinde dijitalleşmeye yönelik atılan adımları anlattı.

Çalık Dijital Kuruluyor

Panelde ilk söz alan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Sultanhamam’da başlayan girişimcilik öyküsünün nasıl dünyada yatırımlar yapan dev bir holdinge dönüştüğünü anlattı. “Geçen yüzyıl petrol yüzyılıydı, bu yüzyıl gaz yüzyılı olacak diyorduk. Oysa öyle olmadı. Dünyadaki geometrik değişim o kadar güçlü ki tarihte ilk defa, teknoloji firmaları zenginlikte petrol ve gaz şirketlerini geçti. 100 yıl önce ABD borsasındaki ilk 100’deki firmalardan kendi ismiyle yaşayan sadece GE var. Diğer hepsi yok oldu. Geçtiğimiz 15 yıla baktığımızda ilk 500’ün 222’si oyundan düştü. Firmalarımızın işi de hem müthiş bir fırsat sunuyor, ben olumlu bakıyorum ama aynı zamanda da büyük bir tehditle karşı karşıyayız” diyor Çalık. Rusya’dan Çin’e ve İsrail’e çeşitli ülkelerin teknolojideki atılımlarından bahseden Çalık, kendi stratejilerini de teknoloji ve dijitalleşme üzerine kurmaya karar verdiklerini belirterek attıkları dijitalleşme adımlarını paylaştı. “Malatya’daki denim fabrikamızı en ileri seviyeye taşımaya çalışıyoruz. Burada akıllı kumaşlar yapıyoruz. İnşaat sektöründe önümüzdeki yüzyılda endüstriyel tesisleri, binaları dijital ortamda nasıl daha iyi yapabileceğimizin çalışmalarını başlattık. Örneğin, sanal gözlüklerle Hazar Denizi’nde yaptığımız bir limanın çok ince bir yerini dünyanın başka bir yerindeki uzman görsün ve orayı ameliyat yapar gibi yapsın istiyoruz. Türkmenistan’da 25’e yakın muazzam hastane yaptık. Burada değerlendirmek üzere, tıp adamlarını daha hızlı yetiştirmek üzere İlim Bilim Merkezimizde simülasyonla tıp eğitimi başlattık. Dünyada şu an ikinci sırada. İnsan gibi davranan robotların üzerinde tıp eğitimi alan öğrenciler ameliyat yapıyorlar. Bilgisayar onun nerede doğru, nerede yanlış yaptığını ölçüyor ve ona bir puan veriyor.”

Ahmet Çalık konuşmasında Çalık Holding için 2018’de hayata geçecek kritik dönüşüm kararını ise şu sözlerle anlattı: “GE Dijital ile birlikte Çalık Dijital’i kuruyoruz. Çalık Dijital’de hem GE ile beraber hem de doğrudan bizim geliştirdiğimiz yazılımları dünyaya satacağız. 2018’de en önemli girişimimiz Çalık Dijital olacak. Burada sektör sınırlamamız yok. Bu grup hem ülkemiz için hem bulunduğumuz bütün pazarlar için yenilikçi yazılımlar geliştirecek. Ben önümüzdeki süreci ülkemiz ve dünya, insanlık için muazzam iyi görüyorum.”

GAMA 10 Vizyon Programı

GAMA Holding İcra Kurulu Başkan Vekili Arif Özozan ise “Rekabetçi ve sürdürülebilir olmak istiyorsanız bir şekilde dijital dünyaya entegre olmak zorundasınız” diyerek başladı konuşmasına. Özozan, bugün dünyada etkili olan üç ana trendi şöyle sıraladı: “Bir tanesi elektrifikasyon, bir tanesi desentralizasyon ve dijitalizasyon da bunlara ortam sağlayan bir platform.”

Özozan, GAMA’nın dijitalleşme yönünde “GAMA 10 Vizyon Programı”nı geliştirdiklerini aktardı. “10 sene önce iPhone’lar çıktığında dünyanın buraya geleceğini bilmiyorduk. Biz de genç çalışanlarımıza, ‘10 sene sonra GAMA’yı nerede görmek istiyorsunuz’ diye sorduk.  Arkadan gelen nesil, yani bizim güvendiğimiz genç mühendisler, genç finansçılar, genç ekonomistler GAMA grubunun önümüzdeki 10 yılda önünü çizecek. Belki bambaşka sektörlerde, bambaşka yerlerde genç arkadaşlarımızın yönetiminde böyle bir grup olma yolunda devam edeceğiz diye düşünüyorum.”

“GE ile Stratejik İş Birliğimiz Var”

Florence Nightingale COO’su Dr. Sinan Nazif Aran ise dijitalleşmenin en çok etkilediği sektörlerden olan sağlık ve yaşam bilimlerinde yaşanan dönüşüme örnekler verdi. “Eskiden biyopsiler alıp kanser tanısını koyabilirken, şimdi damardan aldığımız bir lokma kanda kanseri saptayabiliyoruz. Veya riskli gebeliklerde anne karnından aldığımız amniyos sıvısının incelenmesi yerine annenin hamile kaldığını anladıktan biraz sonra, annenin kanına geçen fetusun hücrelerini saptayarak o hücrelerin sağlıklı olup olmadığını gösteren testler var. 5G geldikçe, hız arttıkça uzaktan tedavi de bir başka boyuta taşınacak.”

Çalık Holding, Gama Holding ve Florence Nightingale’in ortak noktaları ise GE ile uzun yıllara dayanan partnerlik ilişkisi yürüten kurumlar olmaları. “GE ile karşılıklı 20 yıldır çalışıyoruz, güvenilir partneriz. GE’nin bütün ofisleriyle karşılıklı işbirliği yapabiliyoruz. Bu karşılıklı bir güven, karşılıklı bir iş potansiyeli, karşılıklı bir menfaat. Şu an yaptığımız klasik işlerde dijitalleşmeye geçiş yolculuğumuzu başlattık” diyor Ahmet Çalık. GAMA Holding İcra Kurulu Başkan Vekili Arif Özozan ise, “GE ile yaptığımız işbirliğiyle Predix platformunu kullanıyoruz. Kırıkkale santralimizin dijital ikizini yaratıyoruz. Burada önleyici bakımlar ve simülasyonlarla santrali rekabetçi, çevreci ve verimli hale getirdik” sözleriyle dev işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. “GE ile yıllar önce imzaladığımız stratejik anlaşmamız çerçevesinde bir optimizasyon çalışması başlattık” diyen Florence Nightingale COO’su Dr. Sinan Nazif Aran ise sistemlerini dijitalize edebilmek ve teknolojiye ayak uydurabilmek için yol haritalarının belirlendiğini vurguluyor: “Şimdi bu yola çıkmış bulunuyoruz. GE’nin de bu alandaki bilgi ve tecrübesinden istifade ediyoruz.”

“Muz Devrinden Dijital Çağa”

Etkinliğin son sunumu ise CNN Türk program yapımcısı Emin Çapa’nın “Muz Devrinden Dijital Çağa” başlıklı konuşmasıydı. Çapa, katma değerli ürünlerin ancak bilim ve teknolojiye odaklanarak çıkarabileceğini vurguladı: “Bu çağın girdisi bilim ve akıl, çıktısı teknoloji. Dijitalleşmenin güzel bir yanı var. Eski sanayi devrimine katılmak çok zordu, milyar dolarlar ve dev kadrolar gerekiyordu. Dijitalleşmenin güzel yanı küçücük bütçelerle ve küçük ama çok üst seviyelerde ekiplerle inanılmaz etkiler yaratmak mümkün.”

Dijitalleşmenin şimdiye kadar yaşanan tüm dalgalanmalardan daha etkili olduğunu ve tüm şirketleri ve dünya ekonomisini önüne kattığını söyleyen Çapa, GE projeksiyonuna göre dijitalleşmenin 2025’te sanayide 3.7 trilyon dolar, akıllı şehirlerde 1,7 trilyon dolar ve sağlıkta da 1,6 trilyon dolar olmak üzere toplamda 11 trilyon dolar ilave gelir yaratacağının hatırlattı ve Türkiye’nin de geleceği akıl, bilim ve teknoloji ekseninde kurgulamak zorunda olduğunun altını çizdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.