125 Yıllık Startup – I

22 Ocak 2018

GE’nin dünyadaki 125’inci, Türkiye’deki 70’inci yılını kutladığı etkinlikte hem küresel ekonominin yaşadığı dönüşümün fotoğrafı çekildi hem de geleceğin üzerinde kurgulandığı devrim niteliğindeki teknolojik atılımlar ele alındı. Yazımızın bu ilk bölümünde ekonomideki değişimi ve GE’nin dijital dönüşüm stratejisini aktarıyoruz.

GE, dünyada 125’inci, Türkiye’de ise 70’inci yılını özel bir davetle kutladı. Sanayi, teknoloji ve medya dünyasından seçkin isimlerin katıldığı etkinlikte; endüstrilerde ve şirketlerde yaşanan dijital dönüşüm, bu dönüşümün ekonomik-kültürel etkileri ve ilham veren başarı hikâyeleri paylaşıldı.

GE ve Dünya

Etkinliğin açılış konuşmasını GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy yaptı. GE kendisini “125 yıllık bir start-up” olarak tanımlıyor. Özsoy bu süre boyunca start-up olarak kalabilmenin sırrının ise GE’nin yenilikçi ruhunda yattığına dikkat çekerek başladı sözlerine. “GE her zaman hayal eden ve bu hayallerini gerçek hayatta uygulamaya geçirerek insanlığın ihtiyacı olan çözümleri sunmaya kendini adamış bir kurum olagelmiştir. Kurucumuz Thomas Edison’un ünlü bir sözü var: “Önce dünyanın neye ihtiyacı olduğunu sorar, sonra da onu keşfetmek için harekete geçerim.”

Thomas Edison

Bugün GE, dünyanın üçte birine enerji sağlıyor, havada her iki saniyede bir uçan uçaklara güç veriyor, tonlarca ağırlıkta insanlara en hassas sağlık tanılarını koyan ekipmanları üretiyor, dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesi için çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Pek çok ezber bozan değişimin yaşandığı 1896 yılından bu yana, GE tüm ekonomik dalgalanmaları aşarak dünyanın ilk 10 sanayi şirketi arasında yer almayı başardı. 1896’da kurulan ve kurucu 12 üyesinden biri olduğu Dow Jones Endüstri Endeksi’nde ise o tarihten bu yana varlığını sürdüren tek şirket. Özsoy, GE’nin farkını şu sözlerle tarif etti: “20’nci yüzyıl GE’nin yenilikçi vizyonu ile birçok alanda aktif olarak yer aldığı ve insanların hayatına yön veren çözüm ve ürünleri sunduğu bir dönem oldu. GE, enerjiden ulaşıma, sağlıktan altyapıya birçok alanda teknoloji çözümleriyle yenilik üretmeye devam etti. Tüm bu başarılı işleri 190 ülkede 300 bine yakın çalışanımızın emeğiyle gerçekleştirdik.”

GE ve Türkiye

GE’nin Türkiye’deki varlığı ise 1948 yılında başlıyor. Teknoloji ve yerel kapasite konularına yatırım yaparak havacılıktan sağlığa, enerjiden ulaşıma pek çok alanda hem kamu ile hem de iş ortaklarıyla pek çok değerli projeye imza atan GE, güçlü ortaklıklar kurarak büyümeye devam ediyor. Özsoy, GE’nin enerjideki üstün konumuna da değindi: “Bugün GE, Türkiye’de doğalgazdan üretilen elektriğin yüzde 35’inden fazlasını sağlıyor. Türkiye’deki enerji servisinin iş alanı 225’i aşkın çalışanıyla 26 ülkeyi kapsayan Doğu Avrupa bölgesinin yönetim merkezi.

Rüzgâr Santrali

Türkiye’de faaliyet halinde olan 36 rüzgâr santralinde 1 GW’ı aşkın kurulu rüzgâr gücü kapasitesine sahip, tamamlanacak projelerle bu rakam 1,2 GW’ı geçecek. Ülkemizin hidroelektrik üretim pazarında yaklaşık yüzde 34 paya sahip olan GE, 9,2 GW’lık kurulu hidroelektrik santral gücüyle hidroelektrik enerji ekipman sağlayıcısı olarak lider bir konumda bulunuyor.”

Türkiye’den Ar-Ge İhracatı

GE’nin Türkiye’deki faaliyetleri bunlarla sınırlı değil elbette. Yenilenebilir enerji iş kolu olan LM Wind Power, rüzgâr türbin kanatları alanında lider bir tasarımcı ve üretici olarak Bergama’daki yeni fabrikasında üretime başladı. GE toplamda yaklaşık 500 Ar-Ge mühendisine sahip ve GE Türkiye’de yeni teknolojiler geliştirip bu Ar-Ge’yi yurtdışındaki ana merkezlere ihraç ediyor. 400 kadar mühendisi havacılık alanında uçak motorlarının parçalarının yeniden tasarımı ve tamir-bakım teknolojileri üzerinde çalışıyor, diğer mühendisler de Gebze’deki güç fabrikası ve Bergama’daki rüzgâr kanadı fabrikasında Ar-Ge faaliyetlerini sürdürüyor.

LM Wind Power Bergama

Özsoy, GE’nin sağlık alanındaki atılımlarına da şöyle değindi: “Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 223 milyon dolar değerinde 4 tane entegre sağlık kampüsüne GE ekipman sağlayacak. PPP (Kamu-özel sektör ortaklığı) projesi diye de adlandırılan şehir hastaneleri projeleri bizim en önemli girişim ve ortaklıklarımızdan biri.”

“125 Yıllık Start Up” serisinin ikinci bölümü, Endüstriyel İnternet ve Dijital Dönüşüm analizleriyle gelecek hafta GE Türkiye Blog’da olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.