%100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ile Dünyanın İlk Yolcu Uçuşu Gerçekleşti

15 Aralık 2021

United Airlines tarafından işletilen ve 1 Aralık tarihinde Chicago O’Hare’den Washington’ın Reagan Ulusal Havalimanı‘na 115 kişiyle uçan Boeing 737 MAX 8 uçağı, iki motorundan bir tanesinde %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanan ilk ticari uçuş olarak tarihe geçti. 

Uçuşta yer alan United Airlines CEO’su Scott Kirby, “Bugün, SAF uçuşumuz endüstrimizi karbondan arındırma çabaları için sadece önemli bir kilometre taşı olmakla kalmıyor, aynı zamanda endüstrinin alternatif yakıt üretme ve satın alma konusundaki  artan taahhüdleri düşünüldüğünde, şirketler olarak bir araya gelip nasıl etkin şekilde buna katkıda bulunabileceğimizi  de göstermiş oluyoruz.” diyor.

Uçakta bulunan bir diğer kişi de GE Aviation CEO’su John Slattery idi. Gerçekleşen uçuşta GE ve Safran Aircraft Engines arasında %50-50 ortaklığı bulunan CFM International tarafından geliştirilen bir çift LEAP-1B motoru kullanıldı. GE, SAF’ın bu motorlarda kullanımını da araştırıyor. Etihad Airways ve British Airways tarafından gerçekleştirilen son uçuşlarda SAF içeren bir yakıt karışımı kullanılmıştı ve GE Aviation, 2022’de %100 SAF’ı test etmek için Emirates ile birlikte çalışıyor.

Şu anda ASTM International (teknik standartlar geliştiren yetkili kuruluş) tarafından geliştirilen uluslararası standartlar, havayollarının ticari uçuşlarda maksimum %50 SAF kullanmasına izin veriyor. Bu gösteri uçuşunda United, her bir motorda yaklaşık 500 galon olmak üzere, uçağın iki motorundan birini %100 geleneksel jet yakıtı ve diğerini %100 SAF ile çalıştırdı.

Bugüne kadar havacılıkta tüketilen yakıtın sadece %1’lik kısmında SAF kullanılıyor. SAF’a daha fazla yatırımı teşvik etmek ve daha fazla arz yaratmak için önce talebin büyümesi gerekiyor. Bu yüzden United Airlines’ın uçuşunun bir örnek oluşturması bekleniyor. CFM International‘ın Başkanı ve CEO’su Gaël Méheust, “SAF, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu taahhüdümüzde ilerlemeye başlamak için sektörümüzün benimseyebileceği bir konu.” diyor ve ekliyor: “Ana şirketlerimiz GE Aviation ve Safran Aircraft Engines ile birlikte United Airlines’ın bu cesur girişimini alkışlıyor ve gelecekte daha da büyük iş birliklerini dört gözle bekliyoruz.”

Uçak tarafından kullanılan SAF geleneksel Jet A ve Jet A-1 yakıtı ile değiştirilebiliyor ve motorlarda veya uçak gövdelerinde herhangi bir değişiklik gerektirmiyor. Bu, aynı zamanda mevcut ticari filo, mevcut yakıt dağıtımı ve depolama altyapısı ile uyumlu demek oluyor. GE Aviation’ın Havacılık Yakıtları ve Katkı Maddeleri Mühendisliği Lideri Gürhan Andaç, SAF ile konvansiyonel jet yakıtı arasındaki fark hakkında “Bu moleküller nereden geldiklerini bilmiyor.” diyor. United’ın uçuşunda da bulunan Andaç, motorlar için biyoyakıt ve sentetik yakıtların araştırılmasında ve kullanımlarının teşvikinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca %100 SAF’ın benimsenmesini destekleyen standartlaştırılmış endüstri spesifikasyonları geliştirmek için uluslararası bir görev gücüne başkanlık ediyor.

 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı; bitkisel yağlar, yosunlar, gresler, yağlar, atıklar, alkoller, şekerler, yakalanan karbon ve diğer alternatif hammadde kaynakları dahil olmak üzere 60 farklı hammaddenin herhangi birinden üretilebiliyor. ABD Enerji Bakanlığı, sadece ABD’nin yılda 50-60 milyar galon SAF üretecek kaynaklara sahip olduğunu tahmin ediyor. Statista‘ya göre, hava yollarında 2021’in sonuna kadar yaklaşık 57 milyar galon yakıt kullanılacak ve 2019’daki 95 milyar galonluk zirveden daha az bir kullanım gerçekleşecek. Air Transport Action Group ve The International Air Transport Association’a göre, petrolden SAF’a geçiş havacılık endüstrisinin yakıttaki karbon etkisini %80’e kadar azaltabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.